Bibione v Itálii – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?

14442
Pláž v italském Bibione | zocchi2/123RF.com
Pláž v italském Bibione | zocchi2/123RF.com

Písečná pláž, prosluněná zátoka a tyrkysově modrá voda. Široké možnosti sportovního vyžití. Obchody a restaurace. Prvotřídní služby. Kvalitní infrastruktura. A vzdálenost od Česka? Jen co bys kamenem dohodil. A přitom před pouhými 100 lety to bylo nevlídné místo, plné bažin, mokřadů a komárů. Dnes? Místo uprostřed svěží zeleně s lázněmi, s atraktivní kolonádou, protkané sítí perfektně upravených cyklostezek, které se táhnou podél moře, kolem lagun a spojují vnitrozemí s pobřežím. Takové je Bibione – moderní, oblíbené italské letovisko.

Kde dřív bzučeli jen komáři, dnes stojí moderní hotely

Jeho poloha v nejsevernější části italského pobřeží Jadranu mezi městy Terst a Benátky je pro nás takřka ideální. Nejen díky blízkosti z České republiky, ale i díky příznivým cenám jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst slunné Itálie. Kromě odpočinku na prostorných písčitých plážích a zábavy uprostřed mořských vln je zde pro návštěvníky připraveno široké kulturní i sportovní vyžití, zábava a prvotřídní servis.

Bibione je poloostrov o rozloze přibližně 1 800 ha, který je s vnitrozemím spojen mostem. Žije zde asi 3 000 stálých obyvatel. Jeho severní a západní hranice jsou tvořeny lagunami, tou východní je ústí řeky Tagliamento a jižní Jadranské moře. Právě díky své poloze získala celá oblast své jméno – pojmenování pochází zřejmě od Římanů, kteří spojením “insulae Bibioni” označovali malý ostrůvek uprostřed modrých lagun.

Potenciál tohoto místa byl objeven na začátku 20. století: vzniklé konsorcium, předchůdce dnešních firem, zde začalo vykupovat pozemky a vysoušet půdu močálů, došlo ke zpevňování říčních břehů a nastalo období intenzivní výstavby. Strategický záměr zněl: udělat z Bibione špičkové turistické centrum. Celá tato snaha vyvrcholila v období po druhé světové válce, kdy došlo k prvnímu většímu rozvoji turistické návštěvnosti. Návštěvníci začali využívat první ubytovací zařízení a lidé postupně objevili Bibione jako možný atraktivní cíl své dovolené.

Co bylo kdysi jen pouhým snem – proměnit kdysi nehostinnou oblast – se proměnilo ve skutečnost v 80. a 90. letech 20. století, kdy turistický ruch doslova rozkvetl. Byly postavený nové hotely, vylepšena infrastruktura, vzrostla nabídka místních služeb. A přišli noví turisté.

Klidné moře, čistá pláž, bezpečí a prvotřídní služby

Ráno na prázdné pláži v Bibione | nete/123RF.com
Ráno na prázdné pláži v Bibione | nete/123RF.com

Pláž, které uvolnily prostor původní bažiny, dnes do jedné z nejhezčích destinací Itálie láká díky svému prohřátému, jemnému, světle žlutému písku. Je dlouhá přibližně 10 kilometrů a místy dosahuje šířky až 200 metrů. Moře je v těchto místech poklidné a přístup k němu naprosto bezpečný, vhodný zejména pro rodiny malými s dětmi, pro něž je mělké pobřeží ideální. Chcete-li si pořádně zaplavat, musíte jít vodou až několik desítek metrů, neboť mořské dno se svažuje jen velmi zvolna. Pláž je čistá a každodenně udržována v dokonalém pořádku. Stejně jako toalety a ostatní zázemí. Z tohoto důvodu Bibione obdrželo několik významných ocenění, mj. v roce 2003 jako jediné letovisko v Benátském kraji i Modrou vlajku, což je cena, kterou uděluje mezinárodní nezisková organizace Nadace pro ekologickou výchovu (FEE) za vzornou čistotu pláží.

Návštěvníci se mohou spolehnout na jedno z 22 záchranných stanovišť, která disponují veslařskými a motorovými čluny, případně na kompletně vybavené stanoviště první pomoci, které je přítomno přímo na pláži. Mohou samozřejmě využít sprchy, WC nebo si vybrat z pestré nabídky některého z mnoha bufetů.

Pokud jste ubytovaní v některém z blízkých hotelů, apartmánů nebo kempů, tak nejenže si můžete to „své“ vybrané místo na pláži rezervovat dopředu, ale s pomocí plážového servisu si můžete prostřednictvím SMSky objednat jídlo a pití, které vám ochotný personál přinese až pod nos. Mezi další, hojně využívané služby, patří i zápůjčka slunečníků, lehátek nebo vodního šlapadla

Letovisko, kde si užijí všichni

Malí caparti se mohou vydovádět v dětských hernách, na místech vybavených prolézačkami, houpačkami i skluzavkami, vyzkoušet kurzy gymnastiky nebo zažít plavbu na vlnách ve stylu Pirátů z Karibiku. Na palubě galeony Černá perla jsou pro ně připraveny hry a zábavné animační programy.

V centrální části Bibione u velkého parkoviště se na ploše 10 000 m2 rozkládá lunapark: jsou zde kolotoče, autíčka, malá horská dráha a obří skluzavka, celkem asi 20 až 30 atrakcí.

Pro ty starší jsou zde připravena hřiště pro beachvolejbal, nohejbal a fotbal. Mají možnost si zahrát tenis, minigolf, vychutnat si projížďku na koních, zapůjčit si kolo nebo šlapací loďky, vyzkoušet plážový aerobik. Vodní skútry, windsurfing, paragliding – to vše je zde mohou zažít ti, jimž běžná zábava už nestačí.

Oblasti Bibione

Bibione tvoří čtyři části – Pineda, Lido del Sole, Lido dei Pini a Spiaggia, přičemž nejrušnější je ta posledně jmenovaná.

Spiaggia

Pláž v oblasti Spiaggia v Bibione | kappafree/123RF.com
Pláž v oblasti Spiaggia v Bibione | kappafree/123RF.com

Leží ve střední části letoviska. Najdete zde již zmíněný Lunapark, centrální tržiště a v krásném borovém háji také termální lázně postavené roku 1996.

Lázeňští hosté mají na výběr ze tří bazénů: dva z nich jsou termální bazény, venkovní a krytý, mezi nimiž lze proplouvat a které jsou určené k relaxaci. Součástí vnitřního bazénu je vířivka, uvolnit se můžete prostřednictvím rozmanitých lázeňských procedur, bahenních zábalů, vodní terapií nebo inhalační léčbou dýchacích cest. Třetí, venkovní bazén uspokojí náročnější plavce.

Při nákupech na tržnici nebo v některém z mnoha zde stojících krámků nezapomeňte ochutnat pravou italskou zmrzlinu a v restauraci, jichž je zde nespočet, výtečnou pizzu, pastu nebo lasagne.

Večer pak můžete absolvovat populární lekce latinsko – amerických tanců, navštívit diskotéku, noční bar, pivnici nebo jít nakoupit do některého z obchodů, které zavírají až pozdě v noci.

Lido dei Pini

Východní část města, na níž leží známý maják, se jmenuje Lido dei Pini. Díky tomu, že zde roste borovicový les, tak jde o nejzelenější část Bibione. U moře se rozprostírá „Pluto Beach“, úsek věnovaný pejskařům a jejich čtyřnohým miláčkům.

Kousek za majákem, v místě, kde se řeka Tagliamento vlévá do moře, začíná další turisty hojně navštěvovaná lokalita – Lignano. Bohužel leží na druhé straně řeky, a protože zde nestojí žádný most, tak kdo chce Lignano spatřit na vlastní oči, musí použít trasu přes vnitrozemí.

Lido del Sole

Lido del Sole je klidná část města jako stvořená pro rodiny s dětmi. Leží zde sportovní centrum s hřištěm pro fotbal i minigolfem, s tenisovými kurty, stoly pro ping-pong, zájemci si mohou zapůjčit a motokáru.

Pineda

Západní část letoviska Bibione, je místo, v němž ubytovací zařízení, vily, kempy, hotely i apartmány leží stranou od rušného města. Na hlavní ulici, která vede do turistického přístavu Porto Baseleghe, najdete malé, upravené obchůdky, krámky, pizzerie i kavárny, nicméně celou oblast obklopuje tichou a zeleň. Kdo má rád klid, si jistě přijde na své.

Ten, kdo vyhledává tanec a dobrou zábavu, ji najde v Shany Disco Beach. Milovníci dobrodružství si v přístavu mohou pronajmout motorové čluny nebo plachetnice.

Tipy na výlet a aktivity v Bibione a okolí

  • výlet lodí po laguně Valle Vecchia. Během plavby mezi Bibione a Caorle uvidíte typické rybářské chýše – casoni.
  • ochutnávka vína na vinici Lison Pramaggiore, která se nachází jen pár kilometrů od Bibione.
  • sportovní rybolov ve sladkovodních lagunách a na řece Tagliamento.
  • další tipy s italskými zajímavostmi.
Předchozí článekCancún v Mexiku – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?
Další článekKam se vydat v Belfastu – zajímavá místa a památky k vidění