Kam se vydat v Belfastu – zajímavá místa a památky k vidění

6322
Pohled na Belfast u řeky Lagan | elec/123RF.com
Pohled na Belfast u řeky Lagan | elec/123RF.com

Elegantní dějiště umění, světově oceněná architektura, přátelští lidé, rodiště Titaniku, nádherné pobřeží i neskromné historické dědictví – to vše je Belfast, brána do Severního Irska.

Kulturní renesance, pohostinství a životní energie

Míříte za dobrodružstvím do Severního Irska a přemýšlíte, které části opravdu stojí za to? Belfast si zaslouží vaši pozornost už jen pro to, že se jedná o jeho hlavní město. Na své si přijdou milovníci jedinečného pokrmu Fish & Chips, loďařské historie i zastánci dobrého piva, whisky, hudby a veselé zábavy.

Belfast je městem plným překvapení. Živé, energické město uprostřed kulturní renesance. Místní obyvatele si zamilujete za jejich otevřenost, pohostinství a přátelskou povahou.

„Návštěva Belfastu bude patřit k jedné z těch, na které budete dlouho vzpomínat. Koneckonců, je to město, které inspirovalo Letopisy Narnie a Gulliverovy cesty.“

Belfast – město na řece Lagan

Belfast je město mladých. Proč? Říká se, že přibližně polovina místních obyvatel je mladších 30 let. Rozkládá se na severním pobřeží, obklopeno pohádkovými nížinami a kopci, včetně známého Cavenhillu. Je jedním z mnoha evropských měst, které leží na řece. Ta se jmenuje Lagan.

Osobitý příběh městu dodává přírodní zátoka Belfast Lough s rozvinutým loďařským průmyslem. Ten proslavila společnost Harland&Wolff. V době, kdy vyrobila Titanic, byla největší loděnicí světa.

Místa, památky a zážitky, které na vás čekají v Belfastu

Jedete navštívit Belfast jen na pár dní? Tady je krátký seznam tipů, co určitě nevynechat.

Muzeum Titaniku

Muzeum Titaniku v severoirském Belfastu | jvdwolf/123RF.com
Muzeum Titaniku v severoirském Belfastu | jvdwolf/123RF.com

Častým cílem turistů i naším prvním tipem je muzeum Titaniku, ve kterém se můžete ponořit do tragického příběhu lodi a jeho posádky.

Trh svatého Jiří (St George Market)

Chcete ochutnat autentickou příchuť Belfastu? Vyrazte na návštěvu viktoriánského trhu svatého Jiří (St George Market). Čeká na vás více než 150 nejrozmanitějších obchodů a stánků. Najdete zde vše – přes starožitnosti po nejrůznější exotické potraviny. Pokud trh navštívíte o víkendu, můžete si poslechnout zdarma jazzový koncert, který se zde pravidelně koná.

Prohlídka města v černém Taxi

Černé taxi na cestě v Belfastu | elec/123RF.com
Černé taxi na cestě v Belfastu | elec/123RF.com

Dle mého je nejlepší poznat město pěkně po svých. Ušetříte spousty peněz, zbyde vám na nákup dobrot a posbíráte opravdu unikátní zážitky. Dnes ale udělám malou výjimku. Byl by totiž hřích nezkusit jeden z nejlepších způsobů, jak vidět Belfast – Black Taxi Tour. Zkušení řidiči vám poskytnout lekci z historie, poznáte místní tradice a dostanete doporučení na ty nejlepší restaurace.

Hudební koncerty a kluby

Dostaňte do žil místní živou atmosféru a navštivte jeden z mnoha místních hudebních klubů. Pokud si šetříte peníze pouze na pár atrakcí, tohle je jedna z nich. Nudit se určitě nebudete ve vyhlášených klubech, jako jsou např.: The Belfast Empire, Berts Jazz Bar, 21 Social, nebo Duke of York.

Dobrodružství na kole

Sdílení jízdních kol v Belfastu | adamico/123RF.com
Sdílení jízdních kol v Belfastu | adamico/123RF.com

Dobrodružství na dvou kolech mohu vřele doporučit. Za jeden den stihnete spousty památek, u kterých se můžete zastavit a kochat jejich architekturou. Jediný problém může být déšť, který vás zde může přepadnout snad kdykoli. Do batohu tak nezapomeňte nacpat svetr a pláštěnku.

Muzeum Ulster

Lesknoucí se jako bizarní dílo moderního umění, ve kterém najdete bohaté památky z historie nejen Severního Irska. Najdete zde mnoho výstav o vzniku místních řemesel a živností. A co je nejlepší? Můžete se zde uchýlit, když začne pršet. Vstup je zdarma.

Městská čtvrť The Cathedral Quarter

Katedrála svaté Anny v Belfastu v Severním Irsku | johnmills12/123RF.com
Katedrála svaté Anny v Belfastu v Severním Irsku | johnmills12/123RF.com

Jedna ze čtyř zářivých čtvrtí, která je pojmenována po nádherné katedrále sv. Anny (St Anne’s Cathedral). Najdete tu řadu restaurací, hospůdek, a krásných dlážděných uliček, ve kterých se snadno ztratíte. Bude to jeden z nejlepších zážitků, jelikož je tato čtvrť rájem bohémů.

Botanické zahrady (Botanic Gardens)

Palm House v botanické zahradě v Belfastu | johnmills12/123RF.com
Palm House v botanické zahradě v Belfastu | johnmills12/123RF.com

Oblíbeným místem pro setkávání místních lidí, studentů i turistů jsou botanické zahrady, patřící mezi unikátní památky viktoriánské doby. Najdete zde mnoho druhů exotických a tropických rostlin, Palmový skleník (Palm House), Tropickou rokli (Tropical Ravine), nebo Fernery – skleník s kapraďorosty.

Belfast Castle

Belfast Castle v Severním Irsku | captaintim/123RF.com
Belfast Castle v Severním Irsku | captaintim/123RF.com

Nepřehlédnutelná dominanta severního Belfastu, která nabízí nepřekonatelný výhled do okolí i historický zážitek, je Belfast Castle. Zachovalý hrad patří mezi nejpůsobivější památky města. Kromě prohlídky hradu na vás čekají také krásně upravené zahrady s možností občerstvení.

Vyrazte i do okolí Belfastu

Belfast je nejen domovem Titaniku, ale také jednoho z nejpopulárnějších seriálů dnešní doby – natáčely se zde Hry o trůny (Game of Thrones). Můžete se tak projet po Královské cestě (Kings Road) až na samý sever k hradu Winterfell. Nejste fanouškem seriálů? Nevadí. Tady je pár dalších zajímavých tipů.

Obrův chodník (The Giants Causeway)

Pohled na Obrův chodník v Severním Irsku | nahlik/123RF.com
Pohled na Obrův chodník v Severním Irsku | nahlik/123RF.com

Obrův chodník leží asi 100 Km od Belfastu. Jedná se o unikátní přírodní jev – tisíce velkých kamenných sloupů se ční do výše až 6 m. Dle odhadů jich tam je kolem čtyřiceti tisíc.  To, co vás ale zaujme nejvíc, nebude jejich počet, ale neuvěřitelná symetrie. Pokud míříte k pobřeží, určitě doporučujeme navštívit.

Provazový most (Carrick-a-Rede)

Provazový most Carrick-a-Rede v Severním Irsku | lautz83/123RF.com
Provazový most Carrick-a-Rede v Severním Irsku | lautz83/123RF.com

Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších atrakcí Severního Irska je provazový most Carrick-a-Rede. Lanové mosty zde stavěli už v 16. století místní rybáři. Přechod mostu, výhled na nádherné zelené pobřeží a všudypřítomní rackové zanechají v paměti nezapomenutelný zážitek.

Cavehill (známý také jako Ben Madigan)

Nyní něco pro milovníky pěších túr. Po nezpevněných cestách, kolem jeskyní, pevností a rašelinišť vede stezka, která vás zavede na nádhernou vyhlídku Cavehill. Nachází se v národním parku, kde vás čeká mnoho dalšího – vřesoviště, širé zelené louky, zajímavá archeologické naleziště i volně žijící zvířata. Odměnou za námahu vám bude dech beroucí výhled.

Hillsborough Castle & Gardens

Za návštěvu určitě stojí královský palác, který je stále využíván královskou rodinou v případě její návštěvy Severního Irska. Dopřejte si prohlídku elegantních státních místností, salonů či jedinečné korunovací síně. Pozor, případnou prohlídku je nutné rezervovat předem. Samozřejmě doporučujeme také procházku či piknik v přilehlých královských zahradách.

Předchozí článekBibione v Itálii – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?
Další článekKolín nad Rýnem – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?