Dovolená v italském Terstu – kam vyrazit za památkami a zajímavostmi?

13600
Canal Grande v italském Terstu | openlens/123RF.com
Canal Grande v italském Terstu | openlens/123RF.com

Terst je velice významné severoitalské přístavní město, a to nejen proto, že je hlavním městem oblasti Furlansko-Julské Benátsko. Terst byl v minulosti zásadním dopravním uzlem Rakousko-Uherské monarchie, pod kterou až do konce první světové války spadal a teprve poté připadl Itálii. Svým duchem však zůstal stále jednou nohou v Rakouském impériu a v podstatě za své jej přijímají také Slovinci, u jejichž hranic se toto město rozkládá.

Terst se od ostatních italských měst svým rázem značně odlišuje a skutečně i svou architekturou připomíná spíše některá středoevropská města. Je to dáno výrazným zastoupením novorenesančních budov a paláců, tolik příznačných pro období rozkvětu habsburské monarchie.

I dnes je Terst důležitým přístavem na břehu Jaderského moře a také oblíbeným turistickým cílem. Do tohoto dvousettisícového města míří návštěvníci zejména za historickými památkami a kulturou. Svým rušným a průmyslovým rázem se Terst totiž příliš nehodí k poklidné relaxaci na plážích. V Terstu je však toho však k vidění hodně, a tak na kdovíjaké polehávání u moře stejně nebudete mít čas.

Historické a architektonické památky v Terstu

Zámek Miramare v Terstu | kasto/123RF.com
Zámek Miramare v Terstu | kasto/123RF.com

Zřejmě nejznámější památkou města je zámeček Miramare, jehož jméno je učiněnou legendou a bude nejspíš znít povědomě i v uších lidí, kteří nikdy neslyšeli ani o samotném Terstu. Tento běloskvoucí hrádek má za sebou poměrně krátkou historii, jelikož byl dokončen teprve v roce 1860. Najdete ho na pobřeží cca 7 kilometrů severovýchodně od středu města, za který můžeme považovat slavné náměstí Piazza Unità d’Italia. Toto náměstí přímo sousedí s mořem a je považováno za největší svého druhu. Najdete na něm celou plejádu zámků a paláců pocházejících zejména z 19. století.

Piazza Unità d'Italia v noci | kasto/123RF.com
Piazza Unità d’Italia v noci | kasto/123RF.com

Dalším zajímavým náměstím je Piazza Liberta, kde si můžete prohlédnout nejstarší sloupy určené pro distribuci elektrického proudu. Ačkoli je většina památek v Terstu výtvorem 19. století, najdou se tady i pamětihodnosti mnohem starší. Půjdeme-li proti proudu času, můžeme jmenovat baziliku San Silvestro ze 14. století, kterou najdete blízko výše zmíněného náměstí Piazza Unità d’Italia.

Bazilika San Silvestro v Terstu | bepsphoto/123RF.com
Bazilika San Silvestro v Terstu | bepsphoto/123RF.com

A půjdeme-li ještě dál po časové linii, pak narazíme na románskou baziliku Basilica Paleocristiana, která pochází dokonce z prvního století našeho letopočtu. A to pořád nejsme na konci. V Terstu můžeme narazit také na starořímský amfiteátr. Ačkoli dvě posledně jmenované památky jsou už dnes výrazně poznamenané časem, za vidění určitě stojí.

Jednou z největších a nejviditelnějších dominant města je hrad San Giusto s katedrálou San Giusto ze 14. století. Hrad samotný pochází až z konce 15. století a nachází se na stejnojmenném návrší. Najdete zde také městské muzeum, výstavní Benátský sál, baštu Latio se sbírkou římských náhrobků a mnoho dalšího.

Hrad a katedrála San Giusto v Terstu | drimi/123RF.com
Hrad a katedrála San Giusto v Terstu | drimi/123RF.com

Současný Terst a další zajímavosti

Vrátíme-li se však z minulosti a budeme se chtít vžít do atmosféry současného Terstu, to první, co ucítíme, bude pravděpodobně vůně kávy, která se nese vzduchem z proslulých pražíren, které jsou umístěny na východním konci města.

Káva je s Terstem bytostně spojena, a proto můžete očekávat, že kavárnu naleznete skoro na každém kroku. Byl by samozřejmě hřích navštívit toto město a neochutnat v některé z nich zdejší kávu. Vždyť na tuto komoditu sem v zástupech jezdili obyvatelé Balkánských zemí, jako je Chorvatsko nebo Bosna. A nejenom kávou vábil Terst návštěvníky. Toto město bylo a je rájem nákupů.

Zajímavý zážitek vám rozhodně poskytne také projížďka zcela ojedinělou dráhou Tram de Opicina, jedná se o fascinující kombinaci lanovky a tramvaje, která vás doveze z centra města až do předměstské části Opicina. Tato zvláštní a poněkud divoká dráha slouží už od roku 1902.

Tram de Opicina v Terstu | Baloncici/123RF.com
Tram de Opicina v Terstu | Baloncici/123RF.com

Pokud se budete chtít podívat i mimo město, za návštěvu rozhodně stojí místní jeskyně, které jsou rozlehlé a opravdu nádherné. Vynechat byste neměli minimálně návštěvu nejznámější jeskyně Grotta Gigante, která je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako největší turisty navštěvovaná jeskyně na světě.

Grotta Gigante v Terstu | fabiodinatale/123RF.com
Grotta Gigante v Terstu | fabiodinatale/123RF.com

Terst byl svého času metropolí s obrovským významem a svého největšího rozmachu dosáhl za časů Rakouska-Uherska. Po rozpadu impéria začal význam města slábnout a během dvacátého století zde docházelo k výraznému úbytku obyvatelstva. Zdá se však, že v posledních letech se město opět probouzí k životu a vrací se k lepším časům. Toto město je díky svému zvláštnímu rázu, mnoha památkám a jedinečné atmosféře stále vyhledávanějším cílem turistů z celé Evropy.

Předchozí článekKam v rakouském Hallstattu – solné doly, památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Austrálii – památky a zajímavá místa k navštívení