Zajímavosti v Kanadě – zajímavá místa a památky k vidění

17929
Krásná horská krajina v Kanadě | rozabel/123RF.com
Krásná horská krajina v Kanadě | rozabel/123RF.com

Krásná příroda plná volně žijících divokých zvířat, úchvatných vysoko se tyčících hor, třpytivých ledovců, krásných deštných pralesů i divokých řek, jedinečná kultura a obrovské území zahrnující šest časových pásem. Řeč je samozřejmě o Kanadě, rozlohou druhé největší zemi na světě, která zabírá dvě pětiny Severní Ameriky. Navzdory své velikosti je Kanada jednou z nejméně osídlených zemí na světě. Zejména z tohoto důvodu je zdejší krásná krajina stále panenská a neobjevená. Hlavním městem Kanady je Ottawa, která je čtvrtým největším městem v zemi. Mezi další významná města patří Montreal, Toronto, Vancouver, Edmonton, Québec, Calgary a řada dalších.

K území Kanady patří kromě pevninské části také několik ostrovů, včetně známého Newfoundland. Kanada sousedí pouze se Spojenými státy americkými, s nimiž má hranici dlouhou 8890 kilometrů (jsou započítány také hranice s Aljaškou). Jedná se o nejdelší státní hranici na světě, která není střežená vojenskými jednotkami. Kanada je velmi multikulturní zemí se dvěma úředními jazyky – angličtinou a francouzštinou. Kromě obyvatel britského a francouzského původu zde žijí také potomci původních obyvatel zvaní Inuité a přistěhovalci z evropských zemí, jihovýchodní Asie i Latinské Ameriky.

Můžete se tak těšit na velmi zajímavou směsicí kultur, která tvoří jedinečné kulturní prostředí. Zajímavá kultura společně s úchvatným přírodním bohatstvím činí z Kanady zemi, kterou byste během svých cest určitě neměli vynechat. Vypravte se společně s námi za poznáním všech tajemství, která tato fascinující země ukrývá.

Zajímavosti o Kanadě

 • Ačkoliv v Kanadě žije pouze 1 % světové populace, na jejím území se nachází přibližně jedna sedmina světových zásob pitné vody.
 • V Kanadě se nachází nejdelší ulice na světě – Yonge Street, která se táhne od jezera Ontario až k hranici s Minnesotou a měří téměř 2000 kilometrů.
 • V Montrealu se nachází řada krásných kostelů a městu je často přezdíváno “Město svatých”.
 • Každou zimu je v Québecu postaven Hotel de Glace, na jehož stavbu je použito 400 tun ledu a 12 000 tun sněhu.
 • Niagarské vodopády jsou tvořeny třemi samostatnými vodopády, z nichž pouze jeden, a to ten největší (Horseshoe Falls), se nachází na území Kanady.

Zajímavá místa a památky v Kanadě

Gwaii Haanas National Park

Úchvatný národní park nacházející se na území Britské Kolumbie, který je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Park zahrnuje území zvané Moresby a dále 137 menších ostrůvků na jeho jižním konci. Park je přístupný lodí či letadlem a kromě opuštěných vesnic indiánů z kmene Haida zde můžete obdivovat horké prameny a celou řadu jedinečných přírodních krás. Tento úsek je také považován za jedno z nejlepších prostředí pro jízdu na kajaku na celém kontinentu. Při archeologických průzkumech zde bylo nalezeno více než 500 starověkých haidských památek, včetně celých obcí a pohřebních jeskyní.

Niagarské vodopády (Niagara Falls)

Niagarské vodopády v Kanadě | ishtygashev/123RF.com
Niagarské vodopády v Kanadě | ishtygashev/123RF.com

V provincii Ontario můžete navštívit největší a neznámější ze tří Niagarských vodopádů, vodopád zvaný Podkova (Horseshoe Falls). Čeká zde na Vás opravdu magická podívaná v podobě nezastavitelného proudu tekoucí vody, který si svou bouřlivou silou razí cestu éterickým závojem ledové mlhy. Na kanadské poměry se zde koncentruje neobvykle velké množství turistů, což vedlo k proměně této oblasti a vzniku jakéhosi zábavního centra. Přesto se jedná o jedinečnou podívanou.

Ledovec Athabasca (Athabasca Glacier)

Expedice ke kanadskému ledovci Athabasca | gnohz/123RF.com
Expedice ke kanadskému ledovci Athabasca | gnohz/123RF.com

Neobyčejný ledovec Athabasca, který je součástí oblasti zvané Columbia Icefield, je možné navštívit pěšky či s využitím výletního autobusu. Můžete si zde prohlédnout jedinečnou strukturu obřího ledovce a na jednu z jeho částí se i postavit. Můžete si s sebou také donést láhev na vodu a pokusit se ochutnat čerstvě rozpuštěnou ledovou vodu.

Cabot Trail

Silnice Cabot Trail v Kanadě | vadimpetrov/123RF.com
Silnice Cabot Trail v Kanadě | vadimpetrov/123RF.com

Pravděpodobně nejznámější rekreační činností v Kanadě je jízda po silnici Cabot Trail v provincii Nové Skotsko a poznávání okolních krás. Klikatá silnice vás provede kolem klidných jezer a podél krásných útesů i zálivů. Na vše budou dohlížet majestátní orli vznášející se na obloze nad Vámi. Podél cesty se nacházejí dílny a umělecká díla nejrůznějších umělců. Najdete zde řadu keramických, skleněných, cínových, malířských i sochařských děl.

Halifax Citadel Hill

Nádvoří v Halifax Citadel Hill | adwo123/123RF.com
Nádvoří v Halifax Citadel Hill | adwo123/123RF.com

Pokud chcete spatřit pravděpodobně nejnavštěvovanější národní historickou památku Kanady, budete se muset do provincie Nové Skotsko, konkrétně do jejího hlavního města Halifaxu. Zde stojí na centrálním kopci obrovská a krásná pevnost postavená ve tvaru hvězdy. Stavba původní citadely započala v roce 1749, tedy v době, kdy bylo založeno město Halifax. Současná verze citadely byla postavena v letech 1818 – 1861. Během komentované prohlídky se dozvíte více o zvoleném tvaru pevnosti i o její historii.

Oratorium sv. Josefa (Saint Joseph’s Oratory)

Oratorium svatého Josefa v Montréalu | jvaillancourt/123RF.com
Oratorium svatého Josefa v Montréalu | jvaillancourt/123RF.com

Obrovská kaple věnovaná kanadskému patronovi sv. Josefovi. Jedná se o největší svatyni, která kdy byla postavena na počest Ježíšova otce. Renesanční budova, kterou najdete v Montréalu, byla dokončena v roce 1960 a slouží také jako připomínka práce mnicha zvaného Brother André, který zde jako první nechal v roce 1904 postavit malou kapli a který byl v roce 1982 blahořečen. Jemu je zde také věnováno menší muzeum. Kaple je poutním místem křesťanů, kteří mohou po kolenou vystoupat 300 dřevěných schodů. Ostatní návštěvníci mohou k výstupu využít kamenných schodů či se mohou nechat dopravit ke kapli autobusem. Navštivte i další zajímavosti v Montréalu.

Co navštívit v Torontu, nejlidnatějším městě Kanady

 • Casa Loma – Jediný zámek nacházející se v Torontu, ve kterém však nikdy nebydlela žádná královská rodina. Stojí na útesu, v jehož blízkosti se dříve nacházelo ledovcové jezero Lake Iroquois. Zámek má 98 místností a byl postaven v letech 1911 – 1914 pro Sira Henryho Pellata, bohatého finančníka, který uzavřel s Torontem smlouvu o dodávkách elektřiny.
 • Zámek Casa Loma v Torontu | deymos/123RF.com
  Zámek Casa Loma v Torontu | deymos/123RF.com

  CN Tower – Kultovní věž vysoká 553 metrů, která je dominantou Toronta. Architektonický zázrak pocházející ze 70. let minulého století slouží jako komunikační věž i jako rozhledna. Proskleným výtahem můžete vyjet nahoru, kde na Vás čeká krásná panoramatická restaurace a pokud je jasný den, můžete si zde vychutnat krásný výhled do okolí.

 • Royal Ontario Muzeum – Muzeum, které v roce 2014 oslavilo své sté narozeniny, je největším přírodovědným muzeem v zemi a jedním z největších muzeí v celé Severní Americe. Nachází se zde více než 6 milionů exponátů a artefaktů, které jsou rozděleny do dvou galerií – přírodovědná galerie a galerie světové kultury. Kromě egyptských mumií a replik jamajských netopýřích jeskyní zde můžete obdivovat například čínské chrámové sochy či sbírku korejských uměleckých děl.
 • Další zajímavosti v kanadském Torontu.

Kanada je jedinečnou zemí, která svým návštěvníkům nabízí mnohem více než jen krásnou přírodu a zajímavou kulturu. Během své návštěvy nezapomeňte ochutnat některou z místních kulinářských specialit, zavítejte do některého z krásných muzeí, navštivte asijský noční trh ve Vancouveru a vychutnejte si šálek lahodné kávy s mlékem v jednom z montrealských bister. Jedině tak můžete proniknout do všech tajů krásné Kanady, kterou si jednoduše zamilujete.

Předchozí článekZajímavosti v Kosovu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Izraeli – památky a zajímavá místa k navštívení