Zajímavosti v Izraeli – památky a zajímavá místa k navštívení

12819
Krajina v Izraeli | larisap/123RF.com
Krajina v Izraeli | larisap/123RF.com

Izrael, jehož oficiální název zní Stát Izrael, je státem ležícím na Blízkém východě. Je situován na východním pobřeží Středozemního moře a jeho sousedy jsou Libanon, Sýrie, Jordánsko a Egypt. K území státu patří také okupovaný Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, které jsou částečně spravovány Palestinskou autonomií. Sídlem vlády je Jeruzalém, který je také považován za hlavní město. Některými ostatními zeměmi je však jako hlavní město uznáván spíše Tel Aviv. Izrael, který vznikl v roce 1948 na základě rozhodnutí OSN, je jediným židovským státem, který lze v moderní historii nalézt. Židé zde tvoří přibližně čtyři pětiny celkového počtu obyvatel. Téměř všichni ostatní obyvatelé jsou palestinští Arabové, kteří jsou koncentrováni zejména v Jeruzalémě, na severu země a samozřejmě také na území Západního břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Území, na kterém se tento stát nachází, bylo dříve součástí významných historických celků, včetně Římské a Byzantské říše a pyšní se tedy velmi bohatou historií. Zejména v Jeruzalémě, jehož historie sahá do dávné minulosti, můžete najít řadu významných míst a staveb. Na severu země se nachází pohoří Galilea. Nejvyšší z hor Har Meron (Mount Meron) se tyčí do výšky 1208 metrů. Velkou přírodní zajímavostí je Great Rift Valley. Jedná se o dlouhou trhlinu v zemské kůře, která začíná na severu země a táhne se celou zemí na jih k Zálivu Aqaba. Cestou tvoří řadu zajímavých údolí. Trhlina přetíná také významnou řeku Jordán, která tvoří přírodní část hranice mezi Izraelem a Jordánskem. Řeka prochází mimo jiné také Mrtvým mořem, slaným jezerem rozkládajícím se mezi Izraelem a Jordánskem. Mrtvé moře leží 400 metrů pod hladinou moře, což z něj činí nejnižší přírodní bod na světě.

Kromě přírodních zajímavostí stojí za zmínku také kulturní rozmanitost země. Do Izraele se od jeho vzniku sjíždějí Židé ze všech částí světa, zejména pak z arabských částí Blízkého východu, a přivážejí s sebou svou kulturu. Ta se poté mísí s již zavedenými kulturami a v Izraeli tak vzniká naprosto unikátní kulturní prostředí. Zajímavý je také úřední jazyk země, kterým je hebrejština. Tento jazyk, který nebyl používán od biblických dob, dnes tvoří součást kulturní identity izraelských obyvatel. Pojďte se společně s námi vydat na putování touto jedinečnou zemí, ve které se harmonicky snoubí historie s minulostí a která vám kromě krásných historických památek a úchvatných přírodních krás, nabídne také moderní bary a dech beroucí pláže.

Zajímavosti o Izraeli

  • Izrael je místem s největší koncentrací hi-tech společností na světě – nachází se zde více než 3000 těchto společností.
  • Izrael se pyšní třetí nejvyšší mírou podnikání na světě a úplně nejvyšší mírou podnikání u žen a osob starších 55 let.
  • V Izraeli byl společností Motorola vynalezen první mobilní telefon (Motorola zde má své největší vývojářské centrum).
  • V Izraeli se nachází více než 40 košer restaurací McDonald’s; jediná další košer restaurace této fastfoodové společnosti nacházející se mimo Izrael leží v Buenos Aires.
  • Pokud se rozhodnete pro návštěvu Mrtvého moře, o potápění si můžete nechat jen zdát – kvůli neobvykle vysoké koncentraci soli je ponoření se téměř nemožné.

Zajímavá místa a památky v Izraeli

Národní park Ejn Avdat (Ein Avdat National Park)

Kaňon v Národním parku Ejn Avdat v Izraeli | chert61/123RF.com
Kaňon v Národním parku Ejn Avdat v Izraeli | chert61/123RF.com

Národní park Ejn Avdat je jedním z přírodních zázraků, který se nachází v jinak strohé poušti. Jedná se o sladkovodní pramen, který proudí vodopádem do úzkého a klikatého kaňonu, jehož strmé stěny jsou tvořeny bílou horninou zvanou křída. V parku můžete nalézt několik zajímavých jeskyní, které byly během byzantského období obývány zdejšími mnichy. Park je také domovem pro řadu zajímavých stromů, včetně Topolů eufratských a zvířat, z nichž za zmínku stojí například zajímavý Kozorožec.

Agamon HaHula

Oblast Agamon HaHula v Izraeli | rndms/123RF.com
Oblast Agamon HaHula v Izraeli | rndms/123RF.com

Milovníci zvířat by si neměli nechat ujít návštěvu této plantáže, která je vhodná pro pozorování pelikánů, jeřábů, čápů a dalších tažných ptáků. Původně bavlníková plantáž byla v roce 1990 přeměněna a začaly se zde pěstovat arašídy, ze kterých se vyrábí oblíbená izraelská pochoutka Bamba. Chutné arašídy však zaujaly také jeřáby a další ptáky. Aby zemědělci nepřišli o veškerou úrodu, rozhodli se, že ptáky pohostí jinými plodinami. Na jedno z polí je během sezóny denně dodáváno šest až sedm tun kukuřice, na níž si zde ptáci pochutnávají. A návštěvníci je zde mohou pozorovat lépe, než kdekoliv jinde na světě. Jeden z farmářů si totiž všiml, že jindy plaší jeřábi se nebojí zvuku traktoru, který jim dodává oblíbenou kukuřici. Byl tak vynalezen ideální dopravní prostředek k pozorování divokých tažných ptáků – traktor.

Pláž u korálového útesu v Ejlatu (Eilat’s Coral Beach Nature Reserve)

Pláž u korálového útesu v Ejlatu | alefbet/123RF.com
Pláž u korálového útesu v Ejlatu | alefbet/123RF.com

Jedinečná pláž na pobřeží Ejlatu, která je rájem všech milovníků šnorchlování a pozorování podvodního života. Pláž leží u mořské rezervace, která je domovem řady různorodých korálů a tropických ryb. K začátku útesu vede krásný dřevěný most a podvodní trasy jsou značeny bójemi. Šnorchlování v těchto chráněných vodách je opravdovým zážitkem, který byste si neměli nechat ujít.

Bahajské zahrady (Baha’i Gardens)

Bahajské zahrady v izraelském městě Haifa | fromod/123RF.com
Bahajské zahrady v izraelském městě Haifa | fromod/123RF.com

Úchvatné zahrady, které byly vybudovány na svazích Mt. Carmel a nabízejí krásný výhled na záliv Haifa Bay. Zahrady se pyšní devatenácti krásnými terasami s bránami z tepaného železa, které vedou ke krásným záhonům, bazénům, uklidňujícím fontánám a řadě výjimečných soch. Zahrady byly v roce 2008 zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V zahradách a v jejich okolí se nachází několik významných budov, včetně Světového domu spravedlností a zlatě zdobené svatyně Shrine of the Bab, která je místem posledního odpočinku duchovního vůdce jménem Bab, který byl popraven v Persii v roce 1850.

Bazilika Zvěstování Panny Marie (Basilica of the Annunciation)

Bazilika Zvěstování Panny Marie v Nazaretu | rafaelbenari/123RF.com
Bazilika Zvěstování Panny Marie v Nazaretu | rafaelbenari/123RF.com

Římskokatolická bazilika, jejíž monumentální kopule je dominantou Starého města ve městě Nazareth. Jedná se o zajímavou moderní stavbu, která byla postavena v letech 1960 až 1969. Podle některých stojí bazilika na místě, kde dříve stával Mariin dům. Mnoho církví věří, že právě na tomto místě se konalo biblické Zvěstování.

Telavivské muzeum umění (Tel Aviv Museum of Art)

Telavivské muzeum umění v Izraeli | iropa/123RF.com
Telavivské muzeum umění v Izraeli | iropa/123RF.com

Jedinečné muzeum sídlící v ultramoderní budově, kterou navrhl americký architekt Preston Scott Cohen. Galerie se nachází na východním okraji města Tel Aviv a svým návštěvníkům nabízí k obdivu řadu významných děl. Muzeum se pyšní významnou sbírkou impresionistického a post-impresionistického umění, která zahrnuje díla od takových umělců, jako jsou například Renoir, Degas, Piccasso, Cézanne, Monet, Van Gogh či Matisse.

Svatá místa v Jeruzalémě

Zeď nářků, neboli Západní zeď (Western Wall)

Zeď nářků v Jeruzalémě | fromod/123RF.com
Zeď nářků v Jeruzalémě | fromod/123RF.com

Původně se jednalo o opěrnou zeď Chrámové hory, kde stával židovský chrám. Po zničení chrámu se Židé upnutí k poslednímu prvku původní stavby, kterým byla právě tato zeď. Od té doby je zeď, která je známá také pod názvem Zeď nářků, poutním místem Židů. Zvykem je zastrkávat do trhlin papírky s modlitbami.

Chrám Božího hrobu (Church of the Holy Sepulchre)

Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě | konstantin32/123RF.com
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě | konstantin32/123RF.com

Nejvýznamnější křesťanský kostel, který je významným poutním místem pro věřící z celého světa. Křesťané věří, že chrám stojí na místě biblické Golgoty, tedy místa, kde byl ukřižován a následně vzkříšen Ježíš Kristus. Kostel je posledním zastavením Křížové cesty.

Skalní dóm (Dome of the Rock)

Skalní dóm v Jeruzalémě | klug/123RF.com
Skalní dóm v Jeruzalémě | klug/123RF.com

Impozantní muslimská stavba se zlatou kopulí, která tvoří dominantu Jeruzaléma. Stojí na Chrámové hoře, která je posvátným místem nejen pro muslimy, ale také pro Židy. Dóm nahradil židovský chrám, který na hoře dříve stával. Úkolem dómu je dávat najevo velkolepost Islámu. V Jeruzalému však naleznete i další zajímavosti.

Izrael je úchvatnou zemí, která se může pyšnit krásnou přírodou i jedinečnými historickými památkami. Na jeho území se nacházejí významná posvátná místa tří nejrozšířenějších světových náboženství i množství dalších míst, která určitě stojí za vidění. Nenechte si ujít jedinečný Jeruzalém, navštivte fascinující Mrtvé moře, vypravte se do kosmopolitního Tel Avivu s řadou barů a pláží a nezapomeňte ani na ochutnávku výtečného vína z regionu Galilea. Izrael má svým návštěvníkům co nabídnout a je jen na Vás, zda tuto nabídku dostatečně využijete a poznáte všechna tajemství, chutě i vůně této jedinečné země.

Předchozí článekZajímavosti v Kanadě – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Ázerbájdžánu – zajímavá místa a památky k vidění