Toronto – kam se vydat za kulturou a památkami?

3126
Panorama Toronta při západu Slunce | rabbit75123/123RF.com
Panorama Toronta při západu Slunce | rabbit75123/123RF.com

Toronto, nejlidnatější kanadské město a hlavní město provincie Ontario, najdete na břehu jezera Ontario. Bývá považováno za nejkosmopolitnější město světa, jelikož většina přistěhovalců, kteří se vydají do Kanady, míří právě sem. Torontu to neškodí, naopak cizinci obohatili jeho městský život, kulturu i kuchyni.

Torontu se někdy přezdívá město v parku, protože se tu nachází více než 1 500 parků. Jedním z nejzajímavějších parků je High park, kde se prolíná přírodní oblast s rekreačními zařízeními a atrakcemi. Oblíbený je i Toronto Island park, který nabízí spoustu možností sportovního vyžití – jízdy na kole, pronájmu kánoí či loděk, volejbalová hřiště či koupání v jezeru a odpočinku na plážích. V zimě se dá na ostrově i běžkařit. Pro lyžování jsou ve městě dvě lyžařská střediska.

High Park v Torontu | darlenemunro/123RF.com
High Park v Torontu | darlenemunro/123RF.com

Toronto je protkané rozsáhlou sítí stezek, na které se mohou vydat chodci, cyklisté a bruslaři. Průvodcem jim může být mobilní aplikace, která vás provede po nejzajímavějších místech města – kulturních, přírodních i historických.

Torontská zajímavá místa

Ripleyho akvárium v Torontu | njene./123RF.com
Ripleyho akvárium v Torontu | njene./123RF.com

Ripleyovu akváriu se vám naskytne možnost poznat důkladně podvodní svět moří i sladkovodních vod. Pohlédněte zblízka do očí medúze, chobotnici, úhoři, mořskému koníkovi či velkému žralokovi. Čeká na vás více než 13 500 druhů živočichů. Královská botanická zahrada nabídne odpočinek mezi růžemi, magnoliemi či největší sbírkou šeříků a v prostoru vzácného karolínského pralesa. V mokřadním ekosystému můžete pozorovat i kojoty, ondatry či modré volavky.

Kam za kulturou v Torontu?

  • Toronto nabízí mnoho možností kulturního vyžití, koná se tu více než 80 filmových festivalů – jmenujme jeden z nejpřednějších – Mezinárodní filmový festival, který se koná každé září.
  • Fandové hokeje navštíví Hokejovou síň slávy s hokejovými exponáty z celého světa, kde lze vidět např. repliku NHL šaten. Ovšem k nejzajímavějšímu exponátu patří originál trofeje Stanley Cupu.
  • Největší muzeum v Kanadě, Royal Ontario muzeum, bylo otevřeno v roce 1914 a lze tu shlédnout 6 miliónů exponátů z umění, archeologie a přírodních věd. K vidění je expozice dinosaurů, čtyři vyřezávané totemy, galerie drahokamů či předměty ze starověkého Egypta.
Royal Ontario muzeum v Torontu | javenlin1018/123RF.com
Royal Ontario muzeum v Torontu | javenlin1018/123RF.com
  • Blízké Čechům může být Baťovo muzeum obuvi z roku 1995 s kolekcí více než 10 000 bot. Ve sbírce jsou k vidění i boty Johna Lenona, Myrilyn Monroe nebo obuv původních severoamerických obyvatel.

Jaká navštívit místa v Torontu?

Symbolem města je CN Tower, věž s výškou 553, 33 metrů. Věž byla postavena už v roce 1976, ale dodnes patří mezi nejvyšší samostatně stojící stavbou na světě. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až k Niagarským vodopádům. Pokud máte dostatek odvahy, zkuste přejít přes skleněnou podlahu a shlédnout do hloubky kolem 342 metrů. Další atrakcí zvyšující adrenalin je Edge walk, kdy se můžete jištěni projít po římse věže 116 podlaží nad zemí.

CN Tower v Torontu | jvaillancourt/123RF.com
CN Tower v Torontu | jvaillancourt/123RF.com

Další stavba, která upoutá vaši pozornost svou jedinečností, je BAPS Shri Swaminarayan Mandir – stavba vyrobená z 24 000 kusů mramoru a kamene. V této stavbě se spojila tradiční indická kultura s moderní technologií.

Další známou památkou je budova radnice. Jde o velkou moderní stavbu, která symbolizuje samotné, neustále se rozrůstající se město. Sídlí zde samospráva a na náměstí před budovou se konají koncerty, farmářské trhy a další pravidelné akce.

Radnice v Torontu | spirer/123RF.com
Radnice v Torontu | spirer/123RF.com

Chcete si vyzkoušet cestování v čase? Pak navštivte Black creek pioneer village, což je vesnička tvořená 40 autenticky obnovenými domy, dílnami a veřejnými budovami vás zavede zpátky do 19. století. Poznáte blíže život na vesnici v době viktoriánské.

Mnoho zábavy i pro děti

Na Toronto budou rády vzpomínat i děti, jež se mohou vydovádět ve Franklinově dětském parku, inspirovaném franklinovou želvou. Park je rozdělen na sedm částí. V zoo, jedné z největších na světě, lze spatřit více než 500 druhů zvířat. Mnoho zážitků si děti, ale i jejich rodiče, odnesou ze zábavního parku Wonderland s více než 200 atrakcí. Velkým lákadlem je třeba největší horská dráha v Severní Americe.

Toronto vás zaujme tisíci parky, ruchem života a řadou možností pro zábavu a poznávání.

Předchozí článekLeeds – co dělat a kam se podívat?
Další článekInnsbruck – zajímavá místa a památky, které musíte vidět!