Kam v Montrealu – zajímavá místa a památky

4260
Pohled na Montreal | denis0856/123RF.com
Pohled na Montreal | denis0856/123RF.com

Montreal je druhé největší kanadské město, které je zároveň také i druhé největší frankofonní město na světě. Metropoli najdete na stejnojmenném ostrově v souostroví Hochelaga, na soutoku řek svatého Vavřince a Otawy. Na jižní straně ho ohraničuje jezero St. Luis a peřeje Lachine. Na severu pak Riviere des prérie.

Montreal je známý velkými teplotními rozdíly, kdy vlhké teplé léto pak střídá velká zima se spoustou sněhu. Od doby, kdy tu v  16. století poprvé přistály lodě francouzského krále Františka I., uplynulo již dost vody. Z malé osady v průběhu staletí vyrostlo krásné a věčně pulzující město, které svým návštěvníkům nabízí historii, památky, zajímavou architekturu, kulturu, zábavu i kulinářský prožitek.

Jak nejlépe poznat Montreal

  • Pokud chcete Montreal poznat blíž, doporučujeme začít od Mont Royal, což je vlastně 233 metrů vysoký kopec tyčící se nad městem. Nahoru se dostanete pěšky, ale i autobusem. Z kopce je skvělý výhled na celý Montreal. Vůbec nejhezčí pohled se tu naskytne při východu slunce. Kromě toho se však jedná i o výborný výchozí bod pro poznávání města.
Pohled na Montreal z Mont Royal | rabbit75123/123RF.com
Pohled na Montreal z Mont Royal | rabbit75123/123RF.com
  • Až se dostatečně pokocháte panoramatem, vydejte se z kopce dolů do centra Starého Montrealu. Tato čtvrť je vyvedena v pařížském stylu a mimo své historie láká i proto, že se jedná o jedno ohromné obchodní centrum. Proto vám doporučujeme vyhradit si na prozkoumání Starého Montrealu dostatek času, abyste si mohli celou čtvrť pořádně projít. Jestliže to však není možné (času máte málo), navštivte alespoň Saint-Paul Street, kde vedle památek a obchodů, najdete i spoustu skvělých restaurací, barů, galerií a malebných obchůdků se suvenýry.
Ulice Saint Paul v Montrealu | macfromlondon/123RF.com
Ulice Saint Paul v Montrealu | macfromlondon/123RF.com
  • Další místo, které byste při brouzdání Montrealem byste neměli vynechat, je kanadská bazilika Notre-Dame, jež patří k těm nejkrásnějším svého druhu na celém světě. Interiér se pyšní krásnými nejvíce zdobenými fasádami na celém světě a také nádhernou kaplí, kterou najdete v zadní části kostela.
Bazilika Notre-Dame v Montrealu | vladone/123RF.com
Bazilika Notre-Dame v Montrealu | vladone/123RF.com
  • Absolutně nevšední atrakcí Montrealu je Parc Jean Drapeau, rozkládající se na ostrovech Sainte-Helene a na umělém ostrově Notre-Dame. Tento areál původně vznikl kvůli Expo 67 a představuje kouli (největší na světě). Dnes na ostrovech naleznete zábavní park, několik muzeí a závodní dráhy.
Pavilón Biosféra v Montrealu v Parc Jean-Drapeau | citylights/123RF.com
Pavilón Biosféra v Montrealu v Parc Jean-Drapeau | citylights/123RF.com
  • V blízkosti stanice metra Sherbrooke se nachází jedno z nejhezčích montrealských náměstí – náměstí Saint-Louis. Lokalita se nachází ve sto let staré francouzsko-kanadské rezidenční čtvrti, kde se nachází i krásné viktoriánské domy a příjemné restaurace.
Část viktoriánských domů poblíž náměstí Saint Louis v Montrealu | denis0856/123RF.com
Část viktoriánských domů poblíž náměstí Saint Louis v Montrealu | denis0856/123RF.com

Montreal, metropole skvělého jídla

Místní jsou na svou kuchyni náležitě pyšní a proto říkají, že ten, kdo neochutnal zdejší kuchyň, jakoby ani v Montrealu nebyl. Montrealští jídlo milují a rádi si jídlo dopřejí i uprostřed noci. Najdete tu dokonce více restaurací než v new Yorku (cca 4000). Jedinečné jsou i zdejší trhy, kde si můžete pochutnat na regionálních podomácku vyrobených lahůdkách. K nejlepším místním pochoutkám patří 4 palce tlustý sendvič s uzeným masem, Montrealský bagel a pokrmy připravené ze zvěřiny (sivena alpského, kamourasky jehněčího), jež jsou obvykle servírované s hranolky a sýrovou omáčkou.

Co si přivézt z Montrealu?

Možná jste to nevěděli, ale Montreal figuruje na seznamu světových módních metropolí TOP 50. Lidé tu mají vrozený smysl pro módu, milují eleganci, styl a rádi kombinují tradiční a moderní módní prvky. Ve městě pracuje řada módních návrhářů, kteří tvoří trendovou i haute-couture módu. Ty nejnovější kolekce pak máte možnost spatřit v rámci Montreal Fashion Weeku, což představuje velkou a významnou kulturní událost celosvětového měřítka, kterou každý rok navštíví více než 500 000 návštěvníků. Kromě této akce se v Montrealu koná ještě i Fashion and Design festival. Veškerou módu z těchto akcí si můžete koupit, v rámci akce zvané Shopper Paradise. Dále stylovou módu nakoupíte i na jedné z největších nákupních tepen v celé Americe, -Sainte Catherine Street.

Montreal, nejživější město celé Kanady

Montreal je proslulým městem nejen pro svou gastronomii, módu a nákupní možnosti, ale také pro své party. Noční život je zde čilý a končí mnohdy až v časných ranních hodinách. Ty nejrušnější zóny v metropoli najdete na Crescent Street, Boulevard St. Laurent a v Latinské čtvrti podél rue St. Denis. Dále je zde živo i v Plateau, Vieux-Montreal a Ste-Catherine.

Předchozí článekMarseille – kam se vydat a co vidět?
Další článekKam v San Franciscu – zajímavá místa a památky