Tel Aviv: Bílé město, které v noci hýří všemi barvami

2043

Může se jedno město po setmění proměnit v úplně jiné? A může nějaké město měnit barvy? Je to možné, odpověď na tuto otázku totiž zní: Tel Aviv.

Město turisty milované

Středověká i moderní historie se mísí v Tel Avivu. Kontrast úzkých kamenitých uliček s širokými pobřežními bulváry však působí překvapivě symbiotickým dojmem. Město vzdálené zhruba šedesát kilometrů od Jeruzaléma, ležící na pobřeží Středozemního moře, zaujímá strategickou polohu na místě, kde se potkává Evropa, Asie i Afrika.

Do roku 1949 byl Tel Aviv hlavním městem Izraele, poté tuto funkci převzal Jeruzalém. Většina států však tento krok neuznala. Nechejme však stranou politiku a podívejme se na Tel Aviv z turistického hlediska. Mnoho lidí žije v představě, že návštěva Tel Avivu představuje jisté riziko. Prohlídka města však nejednoho návštěvníka vyvede z omylu, neboť turisté jsou zde vřele vítáni. Důležité je nenechat se při příjezdu odradit bezpečnostními kontrolami.

Staré i mladé, bílé i barevné

Mladé, leč nesmírně rozmanité a překvapující. Takové je město Tel Aviv, které bylo založeno v roce 1909. Historie samotného Tel Avivu je tedy poměrně krátká. Ovšem tento zdánlivý „nedostatek“ bohatě vyvažuje přístav Jaffa (Jaffa Port) s patrným arabským vlivem, přičemž jeho historie sahá až do doby bronzové. Výstavba Tel Avivu byla koncipována právě v těsném sousedství starobylého města, s důrazem na rezidenční čtvrti a široké třídy, které na mnoha místech protínají parky. Vlivem neustálého rozrůstání Tel Avivu se však Jaffa stala brzy jeho nedílnou součástí.

Tel Aviv je rozdělen do devíti městských částí, ovšem ta nejvýznamnější se nachází na severu. Takzvané Bílé Město (White City of Tel-Aviv) je souborem modernistických budov, který je od roku 2003 zapsán na seznamu UNESCO. Více než pět tisíc typických budov, postavených zejména v 30. letech, vykazuje jasnou inspiraci Bauhausem. Na výsledné podobě města měli značný podíl židovští architekti z Německa.

A jaké další významné stavby mají v Tel Avivu největší zastoupení? Jednoznačně synagogy, které zde najdete téměř na každém kroku. Mezi desítkami židovských svatostánků vyniká Velká synagoga (Great Synagogue of Tel Aviv).

Naopak v Jaffě je nespornou dominantou náměstí Kikar Kedumim (Kikar Kedumim Square), kde se mísí prvky architektury byzantské i helénské. A zdejší bleší trh, ve kterém to hučí jako v úle, je neuvěřitelnou přehlídkou nejrůznějšího zboží všude tam, kam jen vaše oči dohlédnou. Mezi starými krámy a harampádím je možné objevit opravdové poklady.

Tel Aviv žije zejména v noci

Jestli si nějaké město zaslouží přídomek „město, které nikdy nespí“, pak je to právě Tel Aviv, jehož čilý noční život a ruch je pověstný. Tel Aviv se s necelým půl milionem obyvatel řadí mezi menší města, ale co do vyžití má rozhodně co nabídnout. Město s převahou Židů a rovněž početnou křesťanskou a muslimskou komunitou je překvapivě multikulturní. Ulicemi se tak line angličtina, hebrejština, francouzština, arabština, ruština a další jazyky.

Nesporným faktem je, že Tel Aviv se stává čím dál oblíbenější turistickou destinací. Menší město totiž nabízí zážitky všeho druhu. Snoubí se zde dávná i moderní historie. A po setmění Tel Aviv ožívá nebývalou měrou díky všudypřítomným barům a diskotékám. Na dosah jsou také četné písečné pláže, které lemuje několik kilometrů dlouhá pobřežní promenáda, jež láká k podvečerním procházkám. Škála obchodů, kaváren a vyhlášených restaurací téměř nebere konce… Chybět nemohou ani luxusní plážové resorty. Městskému ruchu lze uniknout v některém z parků, například největším parku Jarkon (Yarkon Park). Bohaté vyžití Tel Aviv nabízí rovněž sportovcům, ale také milovníkům kultury a historie, například prostřednictvím Muzea nezávislosti (Independence Hall), Muzea umění (Tel Aviv Museum of Art) či Muzea židovské diaspory (Beit Hatfutsot – The Museum of the Jewish People).

Kdy vycestovat a jak se pohybovat po městě?

A jak se po městě přepravovat? Všudypřítomné půjčovny kol představují vítané řešení pro dopravu, rozhodně příjemnější než městské autobusy.

Ještě zbývá rozřešit jednu otázku: Kdy se do Tel Avivu vypravit? Ideálním obdobím je rozhodně začátek jara a podzim. Letní vysoké teploty totiž mění místo v rozpálenou výheň, takže není radno trávit v ulicích příliš mnoho času. Ať už se však do Tel Avivu vydáte v kteroukoli roční dobu, jistě nebudete litovat! I okolí města skýtá spoustu příležitostí k výletům, stačí si jen vybrat…

Předchozí článekZajímavá místa v Kapském městě
Další článekMěsto Kutná Hora – zajímavosti, památky a zajímavá místa v okolí