Zajímavosti Belize – památky a zajímavá místa k navštívení

5905
Karibská pláž na pobřeží Belize | bbourdages/123RF.com
Karibská pláž na pobřeží Belize | bbourdages/123RF.com

Rozsáhlé národní parky a přírodní rezervace plné divokých zvířat, fascinující dědictví starověkých Mayů a průzračné čisté moře obklopující pláže s panensky bílým pískem. Nemluvíme o žádném vymyšleném ráji, ale o Belize, státu nacházejícím se na severovýchodním pobřeží Střední Ameriky. Do roku 1973 byla tato země známá pod názvem Britský Honduras a byla poslední britskou kolonií na americké pevnině. Ačkoliv dnes je Belize svobodným a samostatným státem, s Velkou Británií byly zachovány dobré vztahy a země je členem Commonwealthu.

Belize je často nazývána jako karibská země ve Střední Americe, protože má za sebou koloniální minulost podobnou karibským státům. Z kulturního hlediska je však Belize plnohodnotným zástupcem Střední Ameriky. Hlavním městem země bylo původně město Belize City. To však bylo poničeno při hurikánu v roce 1961 a vzniklo nové hlavní město, Belmopan. To je hlavním městem země dodnes, ačkoliv obchodním a kulturním centrem země je stále Belize City. To je zároveň i nejlidnatějším městem v zemi.

Zajímavosti o Belize

  • Podél pobřeží země se táhne bariérový útes, který je po Velkém bariérovém útesu v Austrálii druhým největším na světě.
  • Belize je nejméně osídlenou zemí ve Střední Americe – hustota osídlení je 14 obyvatel na jeden kilometr čtvereční.
  • Belize byla dříve domovem jedné z nejzáhadnějších civilizací na světě – Mayů, po kterých zde zbyla řada jedinečných památek, složitých hieroglyfů, tajemných pohřebišť i obětních a rituálních míst.
  • Nejvyšší stavbou v celé zemi je jeden z mayských chrámů – Caracol Mayan Ruins.
  • Belize je jedním z posledních nedotčených míst na světě – bývá často označována jako “nejlépe střežené tajemství matky přírody”.

Zajímavá místa  a památky v Belize

Xunantunich

Mayské naleziště Xunantunich v Belize | pxhidalgo/123RF.com
Mayské naleziště Xunantunich v Belize | pxhidalgo/123RF.com

Vypravit se do Belize a nevidět žádnou z úchvatných mayských staveb by byl téměř hřích. Xunantunich je jednou z nejlépe dostupných a velmi působivých mayských lokalit. Uvádí se, že tato lokalita byla osídlená již v roce 1000 před naším letopočtem. V té době byl však objekt jen o něco málo větší než obyčejná vesnice. Rozsáhlý architektonický zázrak, který zde můžete obdivovat dnes, byl vystavěn až v 7. století našeho letopočtu. Lze zde pozorovat krásné propracované stavby znázorňující mimo jiné také mayské bohy a pokud se rozhodnete vystoupat až na vrchol El Castillo, můžete si vychutnat krásný výhled. Nachází se zde také návštěvnické centrum, kde jsou vystaveny archeologické nálezy z lokality, včetně keramiky a šperků.

Ambergris Caye

Letecký pohled na ostrov Ambergris Caye v Belize | wollertz/123RF.com
Letecký pohled na ostrov Ambergris Caye v Belize | wollertz/123RF.com

Ambergris Caye je jeden z ostrůvků nacházejících se u pobřeží Belize. Tento ostrůvek, který je dlouhý 40 kilometrů a v nejširším bodě měří pouhých 8 kilometrů, je jedním z nejnavštěvovanějších míst Belize. Pro většinu návštěvníků je Ambergris Caye synonymem tropického ráje. Můžete zde trávit krásné prosluněné dny popíjením ovocných koktejlů, odpočinkem na pláži či provozováním nejrůznějších vodních sportů. Ať už se rozhodnete pro odpočinek ve stínu kokosových palem či dáte přednost šnorchlování v průzračně čistém moři, ostrůvek si jednoduše na první pohled zamilujete. Celý ostrov je často nazýván San Pedro, ale technicky tento název patří pouze hlavnímu městu, které se nachází v jižní části. Necelý kilometr od pobřeží San Pedra najdete proslulý bariérový útes.

Belize Barrier Reef

Letecký pohled na Belize Barrier Reef | wollertz/123RF.com
Letecký pohled na Belize Barrier Reef | wollertz/123RF.com

Jedinečný bariérový útes, který se táhne podél pobřeží Belize, je dlouhý téměř 300 kilometrů. Belizský bariérový útes je součástí Mezoamerického korálového útesu, největšího bariérového útesu severní polokoule. Celosvětové prvenství mu sebral o něco známější a o poznání větší Velký bariérový útes v Austrálii. Útes je tvořen sedmi klíčovými mořskými zónami, více než čtyřmi sty ostrůvky zvanými cayes a třemi atoly. Útes je domovem více než pěti set druhů ryb, sedmdesáti pevných korálů a téměř čtyřiceti druhů měkkých korálů. V roce 1996 byl útes pro svůj význam a přirozený vývoj zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Do svého seznamu aktivit byste určitě měli zařadit i potápění k tomuto úchvatnému útesu, který všem svým návštěvníkům ukazuje tajemství a krásy mořského života.

Great Blue Hole

Letecký pohled na Great Blue Hole v Belize | wollertz/123RF.com
Letecký pohled na Great Blue Hole v Belize | wollertz/123RF.com

Jedinečný přírodní zázrak a nenahraditelný potápěčský zážitek. To je Great Blue Hole, světově proslulý, zatopený závrt u pobřeží Belize. Obrázek této přírodní památky hrající krásnými odstíny modré a zelené se stal symbolem Belize. Blue Hole se pyšní hloubkou 131 metrů a téměř dokonale kruhovým půdorysem, jehož průměr činí přibližně 300 metrů. Ponor je prováděn do hloubky 40 metrů a výstup zpět začíná po pouhých osmi minutách. I během této krátké chvíle však můžete spatřit řadu zajímavých mořských živočichů.

Belize ZOO

Unikátní zoologická zahrada, kde můžete vidět řadu zvířat, které pravděpodobně nikde jinde neuvidíte. Zoologická zahrada v Belize se od ostatních zoologických zahrad velmi liší, a to zejména ve svém přístupu k chovaným zvířatům. Tato ZOO není žádným “vězením” pro zvířata, ale spíše jakýmsi útulkem pro jedince, kterým by se v divočině nedařilo. Často můžete ve výbězích spatřit divoká zvířata, která se sem přišla z okolní džungle najíst a odpočinout si. Mezi zvířata chovaná v této ZOO patří často také divoká zvířata, která byla chována v domácnosti. Pokud je to po nějaké době možné, zvířata jsou vrácena zpět do volné přírody.

Belize City – nejzajímavější místa a památky

Výhled na pobřeží ve městě Belize City | pxhidalgo/123RF.com
Výhled na pobřeží ve městě Belize City | pxhidalgo/123RF.com
  • Government House – dvoupodlažní dřevěná koloniální rezidence z roku 1814. Svého času sloužil dům jako sídlo britských inspektorů a guvernérů Belize. Jeden z nejstarších domů v Belize, ve kterém se nachází řada historických exponátů i děl místního moderního umění. Dům je obklopen krásnou travnatou zahradou.
  • Swing Bridge – jedinečný most, který je považován za srdce i duši života v Belize. Most, přes který přejde alespoň jednou denně téměř každý obyvatel i návštěvník Belize City, je považován za jediný ručně ovládaný most svého druhu na světě. Most, který byl instalován v roce 1923, je produktem liverpoolských železáren.
  • Museum of Belize – jedinečné muzeum, které své návštěvníky seznamuje s ucelenou historií Belize. Muzeum sídlí v budově bývalého hlavního vězení, která byla postavena v roce 1857. V muzeu je zachována jedna vězeňská cela ve svém původním stavu. Mimo jiné zde můžete obdivovat sbírku historických fotografií a dokumentů, které Vás seznámí s koloniální érou, se ziskem nezávislosti i s hurikány, které v zemi způsobily četné škody. Jedna z expozic je věnována Mayům a jejich pokladům, mezi kterými najdete zajímavé keramické výrobky, nefrit i sochy.

Krásná příroda, jedinečné historické stavby a pláže, na kterých vydržíte lenošit klidně celý den. To vše a ještě mnohem více na Vás čeká v této jedinečné středoamerické zemi. Pokud jednou navštívíte Belize, věřte, že už se nebudete chtít jen tak vrátit zpět. Vždyť kdo by chtěl opouštět učiněný ráj na zemi?

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Antiguy a Barbudy – památky a zajímavá místa k vidění
Další článekZajímavosti Andorry – zajímavá místa a památky k vidění