Zajímavá místa a památky v Belmopanu

1169
Budova parlamentu v Belmopan City | milosk/123RF.com
Budova parlamentu v Belmopan City | milosk/123RF.com

Belmopan, hlavní město státu Belize, představuje se svými 20 000 obyvateli nejrychleji se rozvíjejícím centrem země. Belmopan převzalo svou důležitou roli po původním hlavním městě, Belize City, které před lety ze 75 % zničil hurikán Hattie. V současnosti jde vůbec o jedno z nejmladších a nejmenších hlavních měst na světě.

Místo jejího vzniku významně ovlivnila i snaha město ochránit před hurikány. Belmopan je proto strategicky umístěno ve vnitrozemí, v místě, které je chráněné před tropickými cyklóny. Město se rozkládá pouze 76 metrů nad mořem na východ od řeky Belize a 80 kilometrů od původního hlavního města Belize City, které je i přístavem. Zpočátku ryze úřední místo konečně pomalu ožívá běžným životem.

Proč jezdit do Belmopanu

Pro řadu cestovatelů se jedná veskrze o tranzitní bod, přes nějž pouze projíždí, to je však zase chyba, protože za zástavku hlavní město amerického státu Belize bezesporu Balmopan stojí. Sice sem vzhledem k jejímu věku nezamíříte, kvůli historickým památkám, ale zajímavé a výjimečné věci se zde rozhodně najdou.

TOP zajímavosti Belmopanu

V okolí se totiž nachází unikátní jeskyně, zříceniny i turistické trasy vedené džunglí. Je to aktivní město, které nabízí pestré sportovní vyžití i dobrodružství. A možná vás to překvapí, ale je to zároveň i o nejbezpečnější město v celém Belize.

  • K jedné z největších zdejších atrakcí patří jeskyně svatého Hermana, kterou zdobí nádherná stalaktitová výzdoba. V jeskyni byla nalezena i keramika, kterou Mayové užívali k slavnostním příležitosti.
  • Tubing Cave je další velmi zajímavou jeskyní, která připomíná úzké potrubí, podle něhož je i nazvána. Nachází se pouze několik minut od Belmopanu a zaujme vás mystickými jeskynními dutinami, ohromnými krápníky rostoucími seshora i zespodu, která je místy ponořená do mlhy.
  • Jen kousek od Belmopanu se nachází také i významné Mayské pohřebiště známé jako Actun Tunichil Muknal. Pohřebiště je součásti jeskynního systému, k němuž se musíte dostat po náročném stoupání a lezení po skalách, brodění a plavání přes řeku, která je místy až 1,5 metru hluboká. Toto posvátné místo skrývá ohromné množství artefaktů i lidských ostatků.
  • Další jeskyně nedaleko Belmopanu, Barton Creek Cave, pak najdete na silnici Georgeville Mountain Pine Ridge, kdy po spatření velké hnědé cedule na levé straně odbočíte vlevo a asi 4 míle odtud pak najdete velkou archeologickou rezervaci.
  • Vůbec největší zříceninou v Belize je Caracol, jeden z největších a nejmasivnějších chrámů v mayském světě. A musím říct, že jde vskutku o naprosto výjimečnou památku, kterou byste si neměli nechat ujít.
Starověký mayský chrám Caracol v Belize | zimmytws/123RF.com
Starověký mayský chrám Caracol v Belize | zimmytws/123RF.com
  • Skutečnost, že město je velmi úzce spjato s přírodou, dokazuje i to, že pouhých 15 minut jízdy od města se nachází Národní park Blue Hole, který nabízí skvělé možnosti koupání i perfektní snímky.
  • Jen pár mil od Belmopanu se nachází i Belizské ZOO, v němž najdete především zvířata volně žijící v Belize.

Kdy je ta nejlepší doba k návštěvě města?

Nejlepší dobou pro návštěvu Belmopanu je bezesporu zdejší doba sucha, která tu probíhá v období od prosince do dubna. V té době tu totiž téměř neprší a je příjemné chladné klima. Vůbec nejchladněji je tu v lednu a únoru (kdy se zdejší průměrná teplota pohybuje okolo 20 stupňů Celsia), zatímco v březnu a dubnu je zde zase nejméně deštivo.

Kam v Belmopanu za dobrým jídlem?

S příchodem přistěhovalců z Číny, Indie, Nigérie a Střední Ameriky je zdejší kuchyně obohacena i o nové zajímavé příchutě. Odráží se to i v tom, že se ve městě nachází celá řada dobrých restaurací, převážně však těch čínských. Velký počet stánků s rychlým občerstvením najdete na Tržním náměstí poblíž autobusového nádraží. Velmi dobrou restaurací je rovněž i Corkers, jež nabízí širokou nabídku západních jídel. Byla by však škoda, kdybyste při své návštěvě Belmopanu neochutnali zdejší lokální kuchyni, která je chuťově bohatá a představuje zajímavou směsici kultur. Zdejší jídlo je peprné, štiplavé až ohnivě pálící, ale i osvěžující a velmi lehké. Základem zdejší kuchyně jsou fazole vařené v kokosovém mléce, rýže, bramborový salát, mayské caldo, latinské chimole, kari, garifuna hudut a různě upravené maso. Pozor, pijte tu radši pouze balenou vodu!

Co si v Belmopanu koupit?

Skvělým místem pro nákup dárků je Angelus Press. Každé úterý se pak v centru města konají velké trhy. Koupit se tu oplatí především jídlo a suvenýry, jako vlajky, průvodce, mapy a různé cetky.

Předchozí článekKam v Olomouci – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekCo vidět a zažít v kolumbijské Cartageně?