Zajímavosti v Guatemale – památky a zajímavá místa k navštívení

7908

Guatemala, srdce Střední Ameriky, je zemí oplývající borovými lesy, živými sopkami, ponořenými do mlhy i zemědělskými poli. Guatemala je rovněž i centrem mayské kultury. Deštné pralesy dodnes skrývají zbytky starobylých mayských měst, které stojí za to si prohlédnout.

Guatemalu na mapě najdete hned pod Mexikem. Jde o jednu z nejpestřejších zemí v Latinské Americe. Vedle úchvatných mayských pyramid, krásné přírody až po vršky stromů napěchovaných zvířaty, vám nabízí i nevšední zážitky při návštěvě zdejších nádherných měst. Guatemala vás okouzlí svou rozmanitostí, nevšední krásou a v jistém směru i složitostí.

Zajímavosti o Guatemale

  • Každý rok Guatemalu navštíví 1,2 milionu lidí z celého světa.
  • Guatemala se také pyšní i jedním z nejkrásnějších jezer na světě. Jde o jezero Atitlán, které je i nejhlubším jezerem v celé Střední Americe.
  • Země je centrem mayské civilizace. Víc než polovina populace Guatemaly jsou přímí potomci Mayů.
  • Víte, že první modré džíny vznikly právě v této zemi?
  • V Guatemale rovněž vznikla i první čokoládová tyčinka na světě. Vyrobili ji Mayové.
  • V zemi se nachází na víc než 30 sopek, přičemž ta nejvyšší Tajumulco dosahuje výšky 4220 metrů.
  • Bohužel pouze 40% lidí tu je gramotných.

Zajímavá místa a památky v Guatemale

Antigua Guatemala

K největším atrakcím v zemi patří město Antigua Guatemala, které vás okouzlí svou malebností. Toto koloniální město uložené v údolí mezi třemi sopkami vyniká svou jedinečnou španělskou architekturou, dlážděnými ulicemi, kostely a parky. Na rozdíl od hlavního města země je město Antigua Guatemala bezpečné, klidné, velmi elegantní a zajímavé pro svá úchvatná panoramata. Právem je proto označována za nejkrásnější město země. Jde o skvělé místo pro nákupy i učení se španělštiny. Město najdete taktéž na Seznamu UNESCO.

Za návštěvu stojí například Katedrála sv. Josefa (Antigua Guatemala Cathedral), Palác generálních kapitánů (Palace of the Captain Generals), Kostel svatého Františka (Church of Saint Francis) nebo Muzeum kakaa a čokolády (ChocoMuseo).

Xela (nebo také Quetzaltenango)

Xela, druhé největší město v Guatemale, přitahuje cestovatele mnohem více než Antigua Guatemala. Jde totiž o skvělý odrazový můstek pro outdoorové aktivity i naprosto jedinečné místo pro poznání skutečné guatemalské kultury. Jde rovněž i o obchodní centrum. Nejvýznamnější zdejší památkou je Centrální Park Amerika (Parque Centro América), který obklopují neoklasicistické budovy. Město je živé a plné ve dne i v noci. I toto město se nachází vysoko v horách, v nadmořské výšce 2333 metrů. Okolo města najdete ta nejatraktivnější místa Guatemaly.

Jezero Atitlán

Pokud chcete sledovat ten nejúžasnější západ slunce v celé Guatemale, neobejdete se bez návštěvy jezera Atitlán, jež je olemováno třemi sopkami. Na jeho severním pobřeží se nachází turistická obec Panajachel, která je ideální výchozím bodem pro výlety do okolí. Jde rovněž i o místo plné restaurací a barů, jež skýtají romantický pohled na jezero. Levné ubytování i termální lázně pak najdete v San Pedro la Laguna.

Chichicastenango

Guatemalskou nejpopulárnější turistickou destinací je město zvané Chichicastenango. Toto přední tradiční Mayské město najdete uprostřed hor. Překvapí vás svými domy z nepálených cihel a úzkými dlážděnými uličkami, kde můžete pořídit ty nejlepší a nejautentičtější suvenýry v zemi. Každou neděli a čtvrtek se tu konají velké trhy, největší v celé Střední a Jižní Americe. Místní umělci i řemeslníci zde nabízí ručně vyrobené výrobky od tkanin, přes textil, oděvy, masky, řezby až po keramiku.

Tikal

Vůbec nejúžasnější Mayské archeologické naleziště, Tikal National Park ve Střední Americe, najdete uprostřed působivé džungle. Tento národní park je nejznámější přírodní a kulturní atrakce v celé Guatemale. Každý rok park navštíví přes 250 000 turistů z celého světa. Místo vyniká naprosto jedinečnou atmosférou a záplavou živočichů, které máte jinde možnost vidět tak akorát v zoologické zahradě. Dalšími podobnými lokalitami v zemi je kupříkladu Yaxhá, Iximche, Aguateca nebo El Mirador.

Vulkán Pacaya

Sopka Pacaya je jednou z více jak 30 sopek, které se nachází v Guatemale. Celé okolí sopky vysoké 2550 metrů tvoří velmi oblíbený a turisty vyhledávaný národní park Pacaya National Park. Sopka je mnohdy zahalena v mracích a poměrně často chrlí sopečný popel, jde však o krásné místo, které turisty jistě okouzlí.

Livingston

Tohle malebné městečko leží v oblasti karibského pobřeží a vyznačuje se malovanými dřevěnými domy. Nachází se tu zbytky původního guatemalského obyvatelstva, které vytvořilo zdejší osobitou kulturu i jazyk. Ze všech koutů tu však zároveň zaznívají i karibské rytmy. Jde o skvělou odpočinkovou destinaci, která nabízí skvělé pláže i možnosti rybaření a šnorchlování.

Semuc Champey

V Alta Verapaz se nachází zcela unikátní památka Semuc Champey. Přírodní vápencový kaskádový most dlouhý přibližně 300 metrů, pod nímž protéká řeka Cahabón. Na vrcholku mostu se nachází terasovité bazény s tyrkysovou vodou, v níž je možné koupání. Prozkoumat je možné i zdejší jeskyně Lanquín (hluboké vápencové jeskyně s podzemními řekami plnými lagun a unikátními skalními útvary).

Chcete zažít autentické dobrodružství, ale stále váháte, do které země Střední Ameriky vyrazit? Rozhodně byste měli vyrazit do Guatemaly. Nic podobného v jiných zemích totiž nenajdete. I když jde o nejméně latinskou zemi ze všech, vyniká svými tradicemi (jazykem, náboženstvím, kulturou i stylem oblékání) jež se dochovaly do dnešních dnů, a to i po více než 500 letech, kdy sem poprvé připluli Španělé.

Předchozí článekZajímavosti Kiribati – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Iráku – zajímavá místa a památky k vidění