Vítězný oblouk a Champs Élysées v Paříži

1589
Vítězný oblouk a Champs Élysées v Paříži | pxhidalgo/123RF.com
Vítězný oblouk a Champs Élysées v Paříži | pxhidalgo/123RF.com

Návštěva Paříže vám může ukázat, jak vysoký historický, ale i společenský význam toto hlavní francouzské město má. Vždyť zde objevíte obrovské množství nejrůznějších památek, atrakcí a lákadel, které rozhodně stojí za vzhlédnutí. Budete-li putovat ulicemi Paříže, nezapomeňte navštívit tu jednu z nejznámějších na celém světě, kterou je Champs Élysées a v její těsné blízkosti, na náměstí Place Charles-de-Gaulle, obdivujte Vítězný oblouk.

Řekněme si nejprve něco o Vítězném oblouku, ten je totiž každodenně terčem návštěvy velkého počtu turistů. Památka se oficiálně nazývá Arc de Triomphe de l’Étoile. Vznikla z nařízení Napoleona Bonaparteho, který ji roku 1806, po vítězné bitvě u Slavkova, nakázal postavit. Oblouk se budoval celkem třicet let, byl dokončen tedy v roce 1836. Projekt byl vypracován podle architekta Jean-Françoise Chalgrina. Monumentální stavba je 51 metrů vysoká a 45 metrů široká a jedná se tak o druhý největší světový vítězný oblouk. V útrobách oblouku se nachází dokonce malé muzeum, které se zabývá historií objektu. Vnější část Vítězného oblouku je vyzdobena několika plastikami, jmenujme například bitvu u Slavkova, přechod přes most v Arcole, dobití Alexandrie nebo bitvu u Abukuru. Vítězný oblouk působí dojmem nádherné stavby, která k dnešní Paříži neodmyslitelně patří.

Pokud už jste v těchto místech města, máte na dosah ruky, respektive zde téměř stojíte, nejznámější ulici světa, kterou je právě francouzská Champs Élysées. Ulice je ohraničena dvěma náměstími, jedná se o Place de la Concorde a Place Charles de Gaulle (místo Vítězného oblouku), její délka je bez devadesáti metrů rovné dva kilometry. Pod rušnou ulicí vede i linka 1 pařížského metra, je tedy jasné, jak se na ulici můžete dostat prakticky z jakéhokoliv místa Paříže. Bulvár je lemovaný nejrůznějšími službami a obchody. Nachází se tu několik kin, restaurací nebo kaváren. V Champs Élysées se konají pravidelně vojenské přehlídky a končívá zde také cyklistický závod Tour de France. Budete-li v Paříži, stoprocentně vám doporučujeme, abyste se do Champs Élysées vypravili. Vzhledem ke svému jménu a pověsti se zde však raději neubytovávejte, pokud byste na tom již trvali, musíte si připravit opravdu větší finanční obnos. Ulice je totiž známa jako velmi „drahá“., za poznání a několik fotografií to však stojí.

Eurovíkendy v Paříži si tedy můžete užít opravdu naplno. Nijak se neomezujte a vypravte se za památkami a zajímavostmi města. Zastavte se na Champs Élysées a odtud již to máte co by kamenem dohodil k monumentální stavbě Vítězného oblouku. Žádný turistický pobyt ve městě nesmí skončit, aniž byste se na tuto úchvatnou památku minimálně nepodívali. Potom si dopřejte alespoň zákusek v Champs Élysées, ať se můžete chlubit!

Předchozí článekVersailles – zámek Versailles u Paříže
Další článekPamátky Paříže, které nesmíte při návštěvě vynechat!