Památky Paříže, které nesmíte při návštěvě vynechat!

6726
Památky Paříže | sborisov/123RF.com
Památky Paříže | sborisov/123RF.com

Eifelova věž je jedna z prvních věcí, kterou si vybaví všichni po vyřčení slova Paříž. Hlavní město Francie, mimo jiné centrum regionu Île-de-France, které v roce 2007 přesáhlo dvanáct miliónů obyvatel, bylo založeno někdy kolem roku 4500 př. n. l. Zažilo osídlení Galy, dobytí Římany, vládu Napoleona Bonaparte, Francouzskou revoluci a v roce 1900 a 1924 se stalo také místem, kde se pořádaly letní olympijské hry.

Po roce 1960 se mimo jiné stala Paříž symbolem moderní architektury, jež stála ve stínu kýžené Eifelovi věži. Ta ovšem v době svého vzniku – na konci 19. století – nebyla chloubou města, nýbrž ostudou. Pro svůj netradiční vzhled si celá řada občanů přála její zničení, ke kterému však nakonec a naštěstí nedošlo. Dnes tvoří chloubu metropoli, jež zdobí také bazilika Sacré-CoeurVítězný oblouk či opodál Disneyland. Tak jako tak je Paříž nesmírně romantickým místem, provoněným kvalitními sýry, víny, pizzami a dalšími vytříbenými pochutinami.

Poloha a základní informace o městě Paříž

Chcete-li strávit svůj víkend v Paříži, tak se Vám bude určitě hodit několik informací a tipů. Paříž se nachází v severní části Francie blízko západního pobřeží a leží na řece Seině. Oblast v okolí metropole je známa jako Île-de-France, přičemž centrem tohoto regionu je právě Paříž. Vedle regionů je správa Francie rozdělaná do departmentů, přičemž jeden takový tvoří i samotné hlavní město. Paříž je mnohamilionové město a počet obyvatel stále ještě přesahuje jejich množství v celé České republice.

Jaký je prapůvod názvu Paříže

Pokud jste se někdy pozastavili nad původem samotného jména, pak vězte že teorií je několik. První mluví o kmenu Parisů galského původu, kteří v této oblasti v minulosti přežívali. Druhá pro změnu hovoří o kmenu Pars někde z oblasti Íránu. O pravdivosti jedné či druhé hypotézy se ale můžeme pouze donekonečna přít. Důležité je zmínit také výraz Paname, jež byste mohli v souvislosti s tímto městem slyšet. Pokud nevíte, oč se jedná, pak vězte že jde o synonymum názvu, ovšem slangového původu, hojně používaného místními obyvateli.

Vzhledem k tomu že Paříž se již před stovkami let stala centrem nově vznikající evropské mocnosti, vznikla za ta léta na jejím území spousta pamětihodností v mnoha historických směrech, které doposud lákají turisty celého světa.

Pařížské památky

Pokud chcete poznat Paříž během několika dnů, tak určitě nezapomeňte navštívit následující památky.

Eiffelova věž

Výčet zajímavých míst v Paříži snad ani nelze začít jinak než ocelovou věží pocházející od slavného konstruktéra Eiffela (podílel se mimochodem i na vytváření Sochy svobody v USA, jež byla Americe darována právě Francií). Vznikla na konci 19. století a po dlouhou dobu byla díky výšce přes 300 metrů nejvyšší budovou světa.

Celá je rozdělena do tří plošin, přičemž do první a druhé se můžete dostat lanovkou. Zajímavou alternativou pro sportovce je schodiště – počítat ale musí s několika sty schodů. Hlavní atrakcí je úžasná viditelnost, jež by v ideálních podmínkách měla být přes 60 km.

Původně byla postavena u příležitosti Světové výstavy, načež ji plánovali zbourat. Pařížanům se totiž příliš nelíbila a kupříkladu francouzský spisovatel Guy de Maupassant navštěvoval restauraci uvnitř věže jen proto, že při výhledu z ní nebyla Eiffelovka vidět.

Katedrála Notre-Dame

Další symbol Paříže, katedrálu Notre-Dame můžete znát také jako katedrálu Matky Boží. Její stavba trvala téměř 200 let a dokončena byla zhruba v polovině 14. století. Postavena je tedy v gotickém stylu. Za léta existence byla svědkem mnoha významných světských událostí jako je kupříkladu korunovace Jindřicha IV., Marie Stuartovny nebo Napoleona.

Bazilika Sacré-Coeur

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, tak lze také v překladu přepsat tuto baziliku v novorománském a byzantském stylu, která se ve francouzštině nazývá Sacré-Coeur (čti [:sakre kér:]). Postavena byla na nejvyšším bodě Paříže, a to na přelomu 19. a 20. století. Během první světové války ale nesměla být otevřena, bohoslužby se zde proto konají až od roku 1919.

Bazilika je unikátní zejména svou architekturou, jež není typickým evropským příkladem a na fotkách by minimálně její kopule lidé zařadili do některého z orientálních stylů. Z dalších výrazných prvků stavby je nutno zmínit mozaiku Ježíše Krista, zvonici a dvě jezdecké sochy Jany z Arku a krále Ludvíka, známého s přízviskem Svatý.

Muzeum Louvre

Na pravém břehu Seiny se v Paříži rozkládá jedno z nejznámějších evropských muzeí, Louvre. Zajímavá je i historie objektu – v minulosti totiž bylo královským loveckým zámečkem. V současnosti obsahuje několik set tisíc vzácných artefaktů, z nichž se celá řada datuje až do 16. století. Muzeum bylo ale otevřeno až ve století 18. Ze zákona obsahuje celkem sedm samostatných oddělení, k nimž patří kupříkladu Egyptské starožitnosti, Námořnictví a etnografie či Malé umělecké předměty světové historie.

Poměrně zajímavé jsou dvě možnosti vstupu do celého komplexu. První je přes nákupní centrum Carrousel du Louvre. Daleko více lidí ale využívá vstup před obří skleněnou pyramidu, jež stojí přímo před budovou. V muzeu Louvre je k vidění kromě jiného i velmi známý obraz Mona Lisa, vůbec nejslavnější portrét všech dob, jehož autorem je Leonardo da Vinci.

Vítězný oblouk

Na vrcholu moci nechal Napoleon na známku své síly nechat vybudovat Vítězný oblouk známý též jako Arc de Triomphe. Postaven byl na začátku 19. století a stojí na náměstí Charlese de Gaulla a to na samotném konci pařížského bulváru. Vzorem pro tuto stavbu, jež začala vznikat po bitvě císařů u Slavkova, se staly oblouky budované za doby největší slávy Římského impéria. Pod obloukem se nachází Památník Neznámého vojáka. Ten zde byl umístěn v roce 1920. Od této chvíle je toto místo zároveň pamětníkem vojáků padlých v různých válečných taženích.

Lucemburská zahrada

Lucemburská zahrada je takový zelený ráj přidružený k Lucemburskému paláci. Jedná se o oblíbené místo k relaxování a to také pro studenty přilehlých vysokých škol. Zahradu zdobí zahrady, bazén, fontána a velké množství soch osobností z francouzské minulosti. Park se dá využít jako příjemná přístupová cesta k známé pařížské Observatoři.

Moulin Rouge

Tento pařížský kabaret je známou částí kultury města i pro ty, kteří v něm třeba doposud nikdy nebyli. Vstup samozřejmě nepatří k těm nejlevnějším, zážitek je to ale jedinečný. Ostatně toto místo v minulosti již poctila svou návštěvou řada známých osobností jako je Edit Piaf, Frank Sinatra a velká spousta dalších. Tato tančírna se v minulosti stala útočištěm mnoha bohémů – veřejností totiž byla kritizovaná.

Versailles

I když nestojí v samotném centru Paříže ale spíše kousek od ní, navštívit jí je rozhodně v zájmu každého účastníka eurovíkendu. Od doby Ludvíka XIV. byla totiž Versailles po dlouhé roky považováno za sídlo královských rodin. Zámek má samozřejmě obrovské nádvoří, několik křídel a půdorys hlavního jádra do písmene U. Za centrum je možné považovat komnaty samotného krále, jehož okna vedly na nádvoří.

K zajímavým atrakcím patří kupříkladu Zrcadlový sál. Vyzdoben mnoha malířskými díly je zajímavý zejména sérií oken, kterým odpovídají zrcadla na druhé straně. Jako správný reprezentativní palác musel mít Versailles obří zahrady. Ty se v tomto případě vyšplhaly až ke slušným 100 hektarům. Obsahují celou řadu vyhlídek, soch a také umělých kanálů, které jsou občas přezdívány jakožto „malé Benátky“.

Disneyland Paříž

Vzorem pro evropskou „pobočku“ Disneylandu se samozřejmě stal původní park, jež stojí dodnes v Kalifornii. Celkem trefně se mu tedy přezdívá jako Eurodisneyland a dostat se až k němu z centra Paříže při vaší případné návštěvě není vůbec problém. Vzdálenost se pohybuje kolem 5 km a do místa určení vás dopraví zdejší nadzemní dráha.

Výlet do Disneylandu je nejideálnější naplánovat na více než jeden celý den a to nejen vzhledem k obrovské rozloze, ale také množství atrakcí. Uvnitř areálu se nachází rovněž řada hotelů, kde se můžete pohodlně ubytovat. Navíc pro hosty těchto zařízení platí vstupné po dobu ubytování zdarma. Pokud nepatříte k sportovním duším, jistě oceníte vláček jezdící po celém Disneylandu.

Zajímavou možností při návštěvě Eurodisneylandu v Paříži, kterou docení zejména lidé nefandící dlouhým frontám, je tzv. fast pass. Ten zakoupíte v blízkosti atrakce a na vytištěném lístečku se vám zobrazí čas, ve kterém se máte na atrakci znovu dostavit a absolvovat ji bez nějakého dalšího čekání.

Předchozí článekVítězný oblouk a Champs Élysées v Paříži
Další článekPařížské parky a zahrady