Versailles – zámek Versailles u Paříže

2240
Zámek Versailles u Paříže | thaifairs/123RF.com
Zámek Versailles u Paříže | thaifairs/123RF.com

Kdo z vás by alespoň někdy neslyšel o slavném komplexu Versailles u Paříže? Asi by se jen stěží, někdo takový hledal. Ovšem lidí, kteří slyšeli, ale na vlastní oči neviděli, tak těch by již bylo mnohem více. A není to škoda? Vždyť i vy můžete být přímým návštěvníkem tohoto překrásného zámku. Naplánujte si pobyt v Paříži a vydejte se za poznáním, nikdo a nic vám v tom nebude ani trochu bránit!

Versalles je symbolem monarchie, palác vznikl za dobu vrcholu francouzské královské moci. O jeho výstavbu se zasloužil panovník Ludvík XIV., který se jednoho dne v druhé polovině sedmnáctého století rozhodl, že si přestaví svůj malý lovecký zámeček v sídlo nevídaných rozměrů. Na výstavbě se podílelo podle legendy 30 000 lidí, kteří pracovali ve dne v noci pod vedením architektonické dvojice La Vaua a Mansart. Interiér měl potom na starosti architekt La Bruna a vše co souviselo se zahradou Le Notra. Celá stavba trvala padesát roků, teprve poté zavládla královská spokojenost s dílem.

Versailles má několik částí: Jedná se o jižní křídlo, Severní křídlo, Královské nádvoří, Mramorové nádvoří, Operu a Zrcadlový sál. Vše je podpořeno vlastním jádrem zámku, které je ve tvaru písmena U. Jádro obsahovalo především královské ložnice, které byly vskutku úchvatné! Zrcadlový sál je téměř osmdesát metrů dlouhý a zdobí ho nádherné malby. Jak již název napovídá, nalezneme zde spoustu zrcadel, které si pohrávají s denním světlem.

Jak vypadá Versailles zvenku? Jedná se o klasiku ze sedmnáctého století. Fasáda představuje střídání cihel a kamene. Dominantou jsou špičaté střechy a nádvoří je zdobeno množstvím soch. Jedná se o neskutečně rozměrný komplex. Jeho délka totiž činí 680 metrů, kde jinde byste našli palác, který bude mít více než půl kilometru. Představte si těch místností! Samozřejmě, že ne všude se prostý turista dostane, ale i tam, kam jeho oko pohlédne, nebude končit nekonečný údiv. Je třeba zdůraznit, že Velké komnaty, Zrcadlovou galerii a Galerii bitev můžete vidět zcela samostatně, bez průvodce!

I samotné zahrady musely splňovat, při realizaci, opravdu velké nároky. Rozprostírají se na více než 100 hektarech a jsou chloubou celé Francie. Objevíte tu vyhlídky, nejrůznější aleje, ale i umělé koryta zaplněná vodou. Žije zde i velké množství drobných i větších živočišných druhů!

Versailles u Paříže rozhodně stojí za návštěvu. Pokud jste zde ještě nebyli, věřte, že o hodně přicházíte. Mnohé evropské paláce, které se snažily o jakousi kopii nelze v žádném případě srovnávat. Vyhraďte si alespoň jeden den a zavítejte do těchto míst, které se nachází jen pár kilometrů od Francouzského hlavního města.

Předchozí článekPařížská univerzita Sorbonna
Další článekVítězný oblouk a Champs Élysées v Paříži