Side v Turecku – památky a zajímavá místa k navštívení

13701
Krásná pláž v centru města Side v Turecku | rvc5pogod/123RF.com
Krásná pláž v centru města Side v Turecku | rvc5pogod/123RF.com

Turecké letovisko Side – kdysi se i v těchto místech rozléhalo území velkolepého Říma. Ale časy se mění, a proto ani tady nezůstalo vše tak, jak bývalo kdysi. Ovšem to nic nemění na tom, že právě římské památky sem přitahují největší počet turistů. Jen už se zkrátka lokalita, kde se toto místečko nachází, nenazývá Pamfýlie, jak tomu bylo tenkrát, ale jednoduše Turecká riviéra.

Kde a proč hledat Side

Při hledání Side narazíte na další zajímavá letoviska, která se nacházejí v jeho blízkosti. Za zmínku stojí určitě město Manavgat. To je zároveň okresní město provincie Antalya. Nejedná se sice o přímořské letovisko, ale to vůbec nevadí, protože náhradou může být turistům přinejmenším stejnojmenná řeka, která městem protéká, a zároveň dva vodopády, které na své trase tvoří.

Vodopád u města Manavgat v Turecku | violin/123RF.com
Vodopád u města Manavgat v Turecku | violin/123RF.com

Side je vzdáleno přibližně 70km od jednoho z největších tureckých měst, samotné Antalye. Nejpozoruhodnější a nejpřitažlivější na Side je, že nabízí dokonalou rovnováhu mezi historií, moderní dobou a přírodou. Od každého je tu trochu. Side ale rozhodně není místem, kam se jezdí jen za „válením se u moře“.

Za mořem i historií – důvody, proč jet do Side

Ne že by nebylo možné takto pobyt naplánovat. Městečko se může pochlubit třemi významnými písečnými plážemi. Jsou to dvě velmi dlouhé upravované pláže – východní a západní – které ale nejsou nijak daleko od sebe. Populární je hlavně pláž západní, která je známá jako ta poklidnější. Navíc nabízí pozvolný vstup do moře. Třetí pláž je menší musíte se k ní už trochu projít. Lákadlem však může být, že se jedná o jednu z nejkrásnějších želvích pláží v celém středomoří.

Oblázková pláž v tureckém Side | olgavolodina/123RF.com
Oblázková pláž v tureckém Side | olgavolodina/123RF.com

Během sezóny jsou samozřejmě dvě hlavní pláže vytížené, hojně navštěvované a nabízejí mnoho sportovních aktivit, jako je parasailing, vodní lyžování, potápění, nebo rybaření.

Pozůstatky starých časů

Ale vzhledem k možnostem, které Side nabízí, by byla škoda trávit většinu času pouze odpočinkem u moře. Město přeci jen nenabízí pouze pláže. Díky své bohaté historii je Side protkané mnoha památkami z dob Říma.

Tyto krásné stavby se nacházejí v části města nazývané Staré město. Tam narazíte jak na opravdové ruiny velkolepých římských staveb, tak na staré uličky lemovanými domy a obchody. Ovšem zcela jasnou dominantou, kterou opravdu nemůžete minout, je římský amfiteátr z období 2. století, který je především zajímavý tím, že jeho hlediště nebylo vyhloubeno do svahu, ale bylo vystaveno do výšky z kamene. Zároveň je amfiteátr dobře zachovaný.

Římský amfiteátr v Side | feferoni/123RF.com
Římský amfiteátr v Side | feferoni/123RF.com

Při svých toulkách pak najdete dokonce i římské chrámy, ač už jen v podobě ruin. I ty ale stále ještě připomínají jejich velikost. Třeba zrovna ruiny Apollónova chrámu, o kterém se říká, že se zde setkávali Antonius a Kleopatra. Chrám byl Antoniovým důkazem jeho velké lásky ke Kleopatře. Ovšem už jen samotný chrám, i bez povídání kolem něj, vás přinejmenším zaujme dvěma velkými korintskými sloupy u vstupu do chrámu.

Ruiny Apollónova chrámu v Side | cobalt/123RF.com
Ruiny Apollónova chrámu v Side | cobalt/123RF.com

Dále narazíte na všelijaké zbytky zdí a sloupů z různých jiných staveb, mezi jinými dokonce i zbytky starých římských lázní. Převážně díky archeologickým objevům Prof. Dr. Arifa Müfida Mansela mohlo také vzniknout tzv. Muzeum Side, kde se nachází různé nalezené předměty, jako zbraně, listiny, různé portréty, torza soch, části chrámů a další pozůstatky původního osídlení nalezené během vykopávek.

Také je zde k nalezení monumentální fontána zvaná nymphaeum, což je místo, které je zasvěcené nymfám jara. Jedná se o lidmi uměle poupravenou jeskyni, která byla přirozeně zásobována vodou. Zároveň jde o jednu z ukázek tehdejšího vodo hospodaření.

Zříceniny fontány Nymphaeum v Side | marius0126/123RF.com
Zříceniny fontány Nymphaeum v Side | marius0126/123RF.com

Kam se podívat v okolí

A pokud by vám snad nestačilo Side, je možné jeho návštěvu propojit třeba s návštěvou přímo nedaleké Antalye, nebo třeba s výletem za památkami v Aspendosu, kde se nachází na příklad jeden z nejzachovalejších venkovních amfiteátrů a zároveň i – ne sice tolik zachovalá, ale i tak krásná – zdejší akropole.

Předchozí článekŠpanělská Zaragoza – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekKam v rakouském Tyrolsku – zajímavá místa a památky k navštívení