Kam v rakouském Tyrolsku – zajímavá místa a památky k navštívení

9031
Horská krajina v Tyrolsku | tomas1111/123RF.com
Horská krajina v Tyrolsku | tomas1111/123RF.com

Ač možná všeobecně panuje jiný názor, Tyrolsko není pouze lyžařským rájem, i když zasněžené alpské vrcholky se vás budou snažit přesvědčit o opaku. Tyrolsko má opravdu co nabídnout, a to zejména vyznavačům aktivního odpočinku, kteří nechtějí na své dovolené promarnit ani minutu lenošením!

Alpy, kam jen oko dohlédne

Východní Alpy se táhnou celým Tyrolskem a na ploše o velikosti zhruba třináct tisíc kilometrů čtverečních se tak do výše vypíná více jak pět set vrcholů, které naši Sněžku naprosto zahanbují. Ráz krajiny je tak zcela jasný, plný uchvacujících výhledů a panoramat.

Pohled na značnou část Tyrolska z poněkud jiné perspektivy nabízí mimo jiné vyhlídková hora Hohe Salve. Východní Tyrolsko láká zejména na Orlí stezku měřící více než čtyři sta kilometrů a vinoucí se mezi horskými masivy v nadmořské výšce přes dva kilometry.

Jak je vidno, Tyrolsko je v první řadě rájem milovníků vysokohorské turistiky, ale i méně zdatní turisté si zde přijdou na své.

Nádherně čistá jezera

Nejen v létě jsou skvělou odměnou chvíle strávená na břehu některého z nespočetných jezer s nádherně průzračnou vodou, často na dosah monstrózních ledovců i zelených pastvin.

Jezero Achensee v Rakousku | bilderundvektor/123RF.com
Jezero Achensee v Rakousku | bilderundvektor/123RF.com

Milovníci vodních sportů nedají dopustit zejména na jezero Achensee, které je na surfování či plachtění jako stvořené. Ovšem i koupání pod strmými alpskými vrcholky v jezeru dlouhém přes devět kilometrů a hlubokém přes sto třicet metrů je zážitek sám o sobě! Vodním radovánkám v těsném sousedství skalních masivů se lze věnovat i v jezeře Thiersee. Každého, kdo si při relaxaci cení klidu, nadchne jezero Berglsteiner See ležící uprostřed lesa v oblasti Voldöppberg.

Nepřeberné turistické zajímavosti

Jedinečný zážitek nabídne soutěska Wolfsklamm (Vlčí soutěska), která po mnoha dřevěných mostech a schůdcích končí až u barokního kláštera St. Georgenberg tyčícího se na vysoké skále.

Vlčí soutěska v Rakousku | foottoo/123RF.com
Vlčí soutěska v Rakousku | foottoo/123RF.com

Neméně krásný je nejvyšší vodopád Tyrolska, vodopád Stuibenfall ve vesnici Umhausen v údolí Ötztal a ještě tajemnějším dojmem působí kaňon Zammer Lochputz, kde burácející masy vody pomáhají překonat lávky a štoly a dostat se k vodopádu Lötzer Wasserfall.

Vodopád Stuibenfall v Rakousku | dny3d/123RF.com
Vodopád Stuibenfall v Rakousku | dny3d/123RF.com

Výlety do přírody lze proložit návštěvou dalších turistických zajímavostí, například Zeiss planetária ve městě Schwaz, zážitkového lanového parku Achensee či komplexu Murmliwasser v Serfausu, kde se do centra pozornosti dostává roztomilý svišť, kterého si především malí návštěvníci zamilují! A zejména ženy si jistě přijdou na své ve Swarovského světě krystalů ve městě Wattens, kde ze všeho třpytu a lesku krystalů doslova přechází zrak.

Swarovského svět krystalů ve městě Wattens v Rakousku | antonchuiko/123RF.com
Swarovského svět krystalů ve městě Wattens v Rakousku | antonchuiko/123RF.com

Kultura a historie nesmí chybět

V souvislosti s kulturou a historií jako první každému na mysli nejspíš vytane město Innsbruck, hlavní město této třetí největší spolkové země. Innsbruck se pyšní bohatou historií čítající více než osm století.

Pohled na rakouské město Innsbruck | Violin/123RF.com
Pohled na rakouské město Innsbruck | Violin/123RF.com

Hlavní dominantou, viditelnou už zdaleka, je slavná Zlatá střecha, dále každého návštěvníka ohromí císařský zámek Hofburg, ale nechybí ani moderní čtvrti. U dětí vítězí v žebříčku obliby innsbrucká zoologická zahrada, která umožňuje pozorovat alpská zvířata z bezprostřední blízkosti. Nicméně všude po Tyrolsku jsou rozesety další zajímavé výletní cíle plné historie.

Monstrózní klášter Stams

Klášter Stams v Tyrolsku | santirf/123RF.com
Klášter Stams v Tyrolsku | santirf/123RF.com

Za návštěvu rozhodně stojí cisterciácký klášter Stams ve stejnojmenném městečku, který působí monstrózně nejen zvenku, mimo jiné i díky dvěma obrovským kupolím. Při prohlídce interiéru zaujmou jedinečné stropní fresky v kapli.

Zámek Landeck

Zámek Landeck v Rakousku | lianem/123RF.com
Zámek Landeck v Rakousku | lianem/123RF.com

Preferujete-li ještě tajemnější výletní cíle, nenechejte si ujít zámek Landeck, který ční nad korytem řeky Inn. V současné době je zámek sídlem vlastivědného muzea, které návštěvníkům nabízí detailní vhled do tyrolské historie, způsobu života apod.

Zaujalo vás Tyrolsko svou rozmanitostí? Pak naše tipy jistě budou skvělým odrazovým můstkem pro všestranné poznávání této nádherné části Rakouska.

Předchozí článekSide v Turecku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Dánska – zajímavá místa a památky k vidění