Španělská Zaragoza – zajímavá místa a památky k vidění

5276
Letecký pohled na Zaragozu ve Španělsku | danileon/123RF.com
Letecký pohled na Zaragozu ve Španělsku | danileon/123RF.com

Zaragoza leží téměř ve středu Aragonského autonomního společenství, pro které je hlavním a zároveň největším městem. Vznikla z vesnice Salduie, obývané malým iberským kmenem, a po vpádu Římanů získala jméno Caesaraugusta, z něhož je odvozen její dnešní název. Touto metropolí protéká řeka Ebro, jeden z nejdelších španělských toků. Řeka, v kombinaci s okouzlujícími historickými stavbami, vytváří malebné romantické panorama, připomínající města jako Seville či Salamanca.

Nejzajímavější místa a památky, která musíte vidět

Na jižním břehu Ebra se tyčí bazilika Panny Marie na Sloupu. Je považována za obrovskou chloubu celého Španělska, jelikož je, z celého světa, prvním místem vysvěceným Panně Marii. Španělé k ní vzhlížejí jako k ochránkyni národa a v den jejích jmenin oslavují státní svátek. Mezi freskami zdobícími interiér baziliky najdeme i nástěnnou malbu s názvem Královna mučedníků a několik dalších děl Francisca Goyi, který v Zaragoze vyrůstal.

Bazilika Panny Marie na Sloupu v Zaragoze | sebastiangora/123RF.com
Bazilika Panny Marie na Sloupu v Zaragoze | sebastiangora/123RF.com

Při odchodu z baziliky rozhodně nepřehlédnete kamenný most Puente de Piedra, který si získal přezdívku lví most. Na obou jeho koncích stojí na stráži sochy lvů, jež jsou symbolem tohoto města.

Kamenný most Puente de Piedra v Zaragoze | jackf/123RF.com
Kamenný most Puente de Piedra v Zaragoze | jackf/123RF.com

Jen několik minut chůze vás dělí od katedrály La Seo, která si získala místo na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato pozoruhodná stavba sdružuje hned několik uměleckých slohů. Její základy byly položeny v době, kdy byl Pyrenejský poloostrov ovládán muslimy a měla tedy sloužit jako mešita. Po znovudobytí křesťany byla několikrát přestavěna a následně vysvěcena římsko-katolickou církví.

Katedrála La Seo v Zaragoze | anibaltrejo/123RF.com
Katedrála La Seo v Zaragoze | anibaltrejo/123RF.com

V Zaragoze se přirozeně dochovala původní podoba několika míst pocházejících z časů arabské invaze. Jednou z takových památek je středověký hrad Aljafería, v němž sídlili arabští a později i křesťanští panovníci. Právě jeho chodbami procházel Kryštof Kolumbus, aby požádal o finance, bez nichž by později neobjevil Ameriku.

Středověký hrad Aljafería v Zaragoze | tonobalaguer/123RF.com
Středověký hrad Aljafería v Zaragoze | tonobalaguer/123RF.com

Konstrukce hradu je harmonickým splynutím islámské a evropské kultury. Takové spojení, nazývané mudéjarská architektura, je pro celou Aragonii velmi příznačné. Styl se promítl do několika památek Zaragozy, každá z nich jej však vyobrazuje jedinečným způsobem. Za návštěvu stojí kupříkladu kostel Santa María Magdalena, výjimečný zejména věží s okouzlujícím zdobením, gotický kostel San Pablo nebo kostel San Juan de los Panetes s prvky baroka.

Muzea, kde se dozvíte více o historii a kultuře Zaragozy

Zaragoza však nabízí víc než památky související s náboženstvím. Museo del Foro de Caesaraugusta vás zasvětí do každodenního života obyvatel Caesaeaugusty. Zde budete mít možnost prohlédnout si kanalizační systém a vykopávky z tohoto období, a dokonce pozůstatky Fora Romana, tehdejšího centra veškerého dění. Obsáhlá expozice v Museo de Zaragoza rozdělená do dvou sekcí – výtvarné umění a archeologie – vám poskytne mnohem širší představu španělské historii, od pravěku až do 21. století.

Jak už jsme zmínili, v ulicích Zaragozy prožil své mládí talentovaný umělec Fracisco Goya. Spolu s tvorbou dalších významných umělců jsou jeho díla součástí sbírky v Museo Ibercaja Camón Aznar. A pokud byste raději nahlédli do tajů abstraktního umění, určitě zavítejte do Museo Pablo Serrano věnovaného tvorbě španělského autora Pabla Serrany.

Úchvatné panorama spolu s dech beroucími památkami a uměním Zaragozy jsou atraktivním lákadlem pro turisty z celého světa. Romantická atmosféra pěších uliček, dobré jídlo a španělská hudba a tanec vaši dovolenou v této metropoli jen oživí a zanechají ve vás mnoho příjemných vzpomínek.

Předchozí článekJihoafrický Johannesburg – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekSide v Turecku – památky a zajímavá místa k navštívení