Turecká Antalya – zajímavá místa a památky

6944
Pláž na pobřeží Antalye v Turecku | amoklv/123RF.com
Pláž na pobřeží Antalye v Turecku | amoklv/123RF.com

Je málo míst, která dokáží zkombinovat přírodní, kulturní i historické památky tak dobře, jako toto starobylé město, které je bránou do Turecké riviéry. Ač je Antalya známá hlavně díky bílým písečným plážím a hotelovým komplexům na pozadí dramatických Taurských hor, nabízí mnohem víc než jen koupání. Dokáže stejnou měrou zaujmout milovníka historie, turistiky anebo dobrého jídla. No a samozřejmě kdo by si k tomu všemu nedopřál den na pláži?

Památky a zajímavá místa v turecké Antalyai

Povinností pro všechny návštěvníky města Antalya je návštěva starobylého centra – Kaleici. Ztraťte se na chvíli v bludišti domků s bílou fasádou a červenými střechami typickými pro Ottomanskou architekturu a nasajte atmosféru tohoto starobylého města.

Staré město Kaleici ve městě Antalya | violin/123RF.com
Staré město Kaleici ve městě Antalya | violin/123RF.com

Až budete v Kaleici, určitě se nezapomeňte zastavit u Hadrianovy brány, původního vchodu do opevněného městského centra, které se dochovalo do současnosti ve skvělém stavu. Nutností je také navštívit starý přístav, vměstnaný mezi bílé útesy. Při pohledu na pár malých kotvících lodí je těžké si představit, že od poloviny druhého století až do začátku století dvacátého se jednalo o hlavní přístav celé Antalye, který městu po staletí přinášel prosperitu. Přistav je ideální místo, kam zajít na večeři a kromě skvělého jídla mít možnost si vychutnat i nádherný pohled na slunce zapadající za moře.

Hadriánova brána v Antalyi | hydromet/123RF.com
Hadriánova brána v Antalyi | hydromet/123RF.com

Tip: Nezapomeňte ochutnat jednu z místních specialit – hrachovou polévku Kulakli nebo zdejší oblíbený dezert – Kabak Tatlisi ze slazené dýně se sezamem.

Nejen centrum Antalye, ale i blízké okolí je protkané historií. Rozhodně stojí za to navštívit některé z archeologických nalezišť nedaleko města:

Termessos – Monumentální starobylé město, které nedokázali dobýt Řekové ani Římané, se rozkládá 34 km severovýchodně od Antalye. Nachází se těsně pod vrcholkem 1500 metrů vysoké hory, která je součástí pohoří Tauros a nabízí tedy skvělé výhledy. Kromě výhledů vás ohromí zachovalý amfiteátr, nekropole s pohřebními sarkofágy a pozůstatky několika chrámů.

Amfiteátr Termessos | ekinyalgin/123RF.com
Amfiteátr Termessos | ekinyalgin/123RF.com

Tip: Za cca 20 EUR vás tam i zpět doveze taxi. Je možné jet po vlastní ose autobusem (směr Kortekuli, zastavit na odbočce Termessos), bude vám ale stále zbývat od zastávky asi 9 km do cíle. Čekají zde sice taxikáři, pořádně ale zneužijí toho, že se vám v horku pěšky jít nechce, a dost možná se dostanete na stejnou výslednou cenu, jako kdybyste jeli taxíkem celou cestu.

  • Perge – Ruiny starobylého města, postaveného na rozdíl od Antalye 14 km od pobřeží, aby bylo chráněno před piráty, ohromí zejména zachovalým sloupovím, chrámy a lázněmi. Výlet do Perge je možné zkombinovat s návštěvou amfiteátru v Aspendos.
  • Phaselis – osada, kde Alexandr Veliký přezimoval při svém válečném tažení v roce 334 před Kristem. K vidění je zde amfiteátr, akvadukt, a chrám.

Po stopách mýtické chiméře

Yanartas v okolí města Antalya | ggaallaa/123RF.com
Yanartas v okolí města Antalya | ggaallaa/123RF.com

Právě z pobřeží Turecké riviéry možná pochází mýtus o chiméře, bytosti s hlavou lva, tělem divoké kozy a zadní částí draka, která z tlamy šlehala oheň. Při pobřeží nedaleko městečka Cirali se vyskytují tajemné ze země vyvěrající plameny (tur. Yanartas), které si dřívější obyvatelé nedokázali vysvětlit, a proto je přičítali mýtické příšeře.  Nyní sice víme, že ze země vyvěrající plameny nezpůsobuje chiméra, ale metan vzněcující se při kontaktu s kyslíkem, to ale nic neubírá na zajímavosti tohoto místa. Nejvíce si fenomén užijete za tmy, nezapomeňte si ale vzít baterku.

Pláže v okolí města Antalya

Po náročném dni stráveném objevováním krás tohoto regionu jistě každý zatouží lehnout si na pláži do stínu slunečníku a strávit klidný den na pláži. Koneckonců právě kvůli plážím a průzračné vodě sem míří většina turistů. V blízkosti samotného města se nachází několik pláží, například písečná pláž Lara nebo oblázková pláž Konyaalti. Hlavní výhodou městských pláží je menší počet zahraničních turistů, kteří se většinou zdržují v těsné blízkosti svého hotelového lehátka a nemají potřebu se odtud vzdalovat. Městské pláže navštěvují tedy především místní, takže během pracovních dní zde určitě dokážete najít soukromí.

Pláž Konyaalti v okolí Antalye | mikdam/123RF.com
Pláž Konyaalti v okolí Antalye | mikdam/123RF.com

Antalya a Turecká riviéra opravdu nabízí víc, než jen pláže a hotely.  Za předpokladu, že svůj čas nestrávíte za zdí jediného hotelového komplexu, máte možnost obdivovat pozůstatky římské říše, krásnu středozemské přírody nebo rozmanitost zdejší kuchyně. Plánování samostatné cesty je sice náročnější, ale rozhodně bude vaše dovolená mnohem pestřejší, než co by vám nabídl balíček all inclusive.

Předchozí článekPamátky a zajímavá místa v Kodani
Další článekKamčatka – zajímavá místa v zemi ohně a ledu