Pařížské parky a zahrady

1609
Lucemburské zahrady v Paříži | chrisdorney/123RF.com
Lucemburské zahrady v Paříži | chrisdorney/123RF.com

Je pochopitelné, že v Paříži je i dostatek míst, kde si mohou ať již stálí obyvatelé města, tak i turisté odpočinout od stereotypního metropolitního života. Zde lze trávit obrovské množství času a načerpat tolik potřebnou energii, které není nikdy dost. V přítomnosti krásného prostředí, kterému sekundují urostlé stromy a i některá drobnější zvířata přijdete na jiné myšlenky. Pokud bude pěkné počasí, dlouho se neostýchejte a vydejte se do zeleně. Zavítejte především do větších parků, kterými jsou Jardin du Luxembourg, Jardin des Tuileries, Jardin des Plantes a v neposlední řadě také Parc de la Villette. Budete okouzleni!

Jardin du Luxembourg

Jardin du Luxembourg představuje Luxemburské zahrady, které jsou opravdu velkou pýchou celé Paříže. Jedná se o přírodní bohatství ve velkoměstě, které je přístupné široké veřejnosti. Můžete se sem vypravit, kdykoliv se vám jen zachce. Jardin du Luxembourg má rozlohu 224 500 kilometrů čtverečných a hledejte ho na levém břehu řeky Seiny. Jardin du Luxembourg má však i jiný, než společensko-relaxační význam. Kromě toho, že si zde můžete odpočinout, posedět na lavičkách, kochat se přírodou v podobě rostlin, květin a drobného zvířectva, tak je i sídlem senátu. Senátní budova je rovněž významnou stavbou, kterou doporučujeme minimálně vzhlédnout! Park navštíví ročně obrovské množství turistů, je to dáno především skutečností, že odtud promlouvá francouzský senát, avšak i příhodným místem ve městě. Velmi jednoduše se sem dostanete a buďte si jisti, že se vám odsud zcela jistě nebude chtít. Mnozí lidé se sem budou vracet znova a znova!

Jardin des Tuileries

Dalším velkým parkem v Paříži je Jardin des Tuileries. Tuilerijská zahrada vznikla na podmět a přání tehdejší královny Kateřiny Medicejské. Původně se jednalo o italský park, který byl však v brzké době přebudován na typickou francouzskou zahradu, o tuto změnu se zasloužil architekt Le Nôtre, kterému se opravdu maximálně povedla. Kromě zeleně a odpočinku se zde můžete vypravit i za obdivem mnohých soch, které jsou roztroušeny prakticky po celém rozsáhlém území. Asi nejpěknějším a nejnavštěvovanějším místem je hlavní alej, která spojuje náměstí Place de la Concorde s Louvre. V parku nechybí ani vodní plochy a terasy, které jsou doplněny několika pavilony. Jedná se taktéž o výborný podmět k relaxaci, který je situován ve velmi vhodném místě města!

Jardin des Plantes

Za zmínku a pozvánku k návštěvě stojí i další pařížský park, kterým je Jardin des Plantes. Tuto botanickou zahradu hledejte v pátém městském obvodu Paříže. Zahrada, která byla založena roku 1635, zaujímá rozlohu téměř 24 hektarů. Jardin des Plantes je součástí Muzea přírodní historie, jedná se od roku 1993 o historickou památku.  Pokud byste sem chtěli zavítat, počítejte s tradičními hodinami, které jsou určeny pro veřejnost, a které se v průběhu roku mění, jsou nastaveny totiž od východu, do západu slunce. V prostoru Jardin des Plantes se nachází i malá zoologická zahrada. Ve střední části si nenechte ujít procházku po velké promenádě. V areálu objevíte celkem čtyři skleníky, ve kterých se nachází zajímavá, tématicky rozdělená flora.

Parc de la Villette

A pokud byste přírody neměli ještě ani nyní dostatek, což se může stát, můžete pokračovat dále. Co třeba Parc de la Villette? I zde se vám bude líbit! Tento veřejný park naleznete v devatenáctém obvodu. Rozloha čítá 55 hektarů, z nichž je 33 hektarů vyhrazeno zeleným plochám. V parku jsou i vodní koryta, středem zahrady protéká Canal de l’Ourcq, nad kterým jsou vztyčeny dva zajímavé mosty, po kterých se můžete projít. Název parku pochází od bývalé vesnice La Villette, která byla v minulosti připojena k hlavnímu městu Francie. Pojďme si ještě říci, co můžete v zeleném světě Parc de la Villette všechno objevit? Jedná se zejména o následující objekty: Cité des sciences et de l’industrie, což je muzeum vědy a techniky. Dále potom panoramatické kino, ale i koncertní sál a tématicky laděné zahradní prostory. Každý si tedy odsud něco odnese! Jak tedy vidět, v pařížských parcích se můžete klidně nudit při dlouhých sezení v centru přírody, avšak i bavit a kochat jejich krásou, pozorovat zvířata nebo třeba navštívit nějaký pavilon, skleník, případně i vzhlédnout sochy, či skočit do muzea. K tomu se můžete pochopitelně občerstvit. Návštěva Paříže by měla být vždy spojena alespoň s jedním městským parkem. Přece jen, bude to změna oproti rušným ulicím francouzského hlavního města. Na chvíli vypnete a to není nikdy na škodu!

Předchozí článekPamátky Paříže, které nesmíte při návštěvě vynechat!
Další článekPočasí v Paříži