Muzeum Louvre v Paříži

1390
Muzeum Louvre v Paříži | hofmeester/123RF.com
Muzeum Louvre v Paříži - hofmeester/123RF.com

Vydejte se do Paříže a přesvědčte se o tom, že toto město vám má co nabídnout. Nezapomeňte navštívit nejznámější turistické památky a atrakce. Sem spadá pochopitelně i Louvre, jedno z nejoblíbenějších pařížských muzeí vůbec!

Louvre patří rovněž mezi největší muzea na světě. Najdete ho v sídle bývalých francouzských panovníků, v překrásném komplexu Palais du Louvre na pravém břehu řeky Seiny. Původ názvu není zcela objasněn, mezi Pařížany kolují dvě verze. Ta první přičítá název muzea podle tehdejšího loveckého zámečku Louparie uprostřed hlubokých lesů. Další varianta je potom odvozená od slova leovar, které je synonymem pro opevnění, jež bylo kdysi v těchto místech budováno pro obranné účely. Ať tak či onak, stavba, jako taková, začala být budována v 16. století. O dvě století dříve zde stála tvrz, z které se právě v roce 1541 začal stavět nový palác. Komplex se během několika let rozrůstal jak do rozměrů, tak i do krásy. Na realizaci se vystřídalo množství stavitelů, mezi ty nejznámější patří Louis Métézeau, dále pak Baptiste nebo Jacques Androuet DuCerceau. Vlivem mnoha událostí byl projekt výstavby mnohokrát přerušen. Veškeré stavební práce byly dokončeny až v roce 1857 pod vedením stavitelů Lefuela a Viscontima. Náhle však Paříž přestala být sídlem vlády, respektive králů. V komplexu se usadili mnozí dvořané, úředníci, ale i učenci a umělci.

Zdejší sbírky tedy sahají už do 16. století, kdy byl komplex založen. Rok 1793 je považován za přelomový, neboť právě v tuto dobu bylo pro veřejnost otevřeno muzeum, zatím však s minimem exponátů. Teprve během následujících roků se do Louvre soustřeďují nejrůznější památky a díla, která byla dosud v kostelích, chrámech, ale i zámcích po celé Francii. Muzeum má stále větší význam, za nedlouho i celosvětový.

Eurovíkendy v Paříži mají své programy často spojeny, s návštěvou Louvre, jistě vás tedy bude zajímat, co všechno je v muzeu k vidění. Sbírky jsou pravidelně rozšiřovány, takže pokud jste zde již někdy byli, nebojte se, že zažijete to samé. Louvre má sedm oddělení. Jsou jimi oddělení s problematikou židovských starožitností, dále výstava staré antické a orientální keramiky, expozice řeckých a římských starožitností, oddělení malby a kresby, oddělení skulptury středověku a renesance a moderní doby, expozice s malými historickými předměty světového významu a konečně výstava námořnictví a etnografie. Jedná se tedy o širokou oblast poznávání. Je tak velmi pravděpodobné, že si na své přijde naprosto každý.

Louvre je zajímavé muzeum, které přinese odpovědi na vaše mnohé otázky. Pobyt v Paříži pro vás bude mít díky Louvre zase o něco větší smysl! Nebude se jednat pouze o objasnění francouzské historie, je to totiž světové muzeum!

Předchozí článekPařížské muzeum d´Orsay
Další článekPantheon v Paříži