Pantheon v Paříži

2035
Pantheon v Paříži | macumazahn/123RF.com
Pantheon v Paříži | macumazahn/123RF.com

Paříž nabízí celou řadu lákadel, jejichž návštěva vás stoprocentně zaujme. Tipů, které bychom vám mohli doporučit, je obrovské množství. Patří mezi ně rozhodně i Pantheon. Že si myslíte, že tuto památku byste objevili pouze v Řecku? Není tomu tak úplně doslova, přesvědčit se o tom můžete návštěvou Paříže.

Pařížský Pantheon se nachází v latinské čtvrti města. Je to honosná a velmi významná stavba, kterou byste těžko přehlédli. Původním posláním Pantheonu byl kostel, sloužily se zde bohoslužby, dnes se však jedná o slavné francouzské pohřebiště. Pantheon má tvar kříže, v jehož podzemních kryptech jsou uložena těla mnichů a jiných významných osobností, které zde mají souzeno věčně odpočívat. Dominantou celého komplexu je téměř 120 metrů vysoká kopule se třemi vrstvy bání a ocelovou konstrukcí. Pantheon je vystaven v neoklasickém stylu.

Kromě pohřebiště je však také toto místo známo jako centrum důkaz, že se Země otáčí kolem své zemské osy. To dokázal slavný fyzik Léon Foucault, který ve zdejší kopuli provedl pokus s dlouhým kyvadlem. Protože se lanko rozkývalo, by dokázáno tvrzení, že se Země skutečně otáčí. Proč si vybral vědec zrovna toto místo? O tom se vedou mnohé diskuze, které zřejmě již nebudou rozluštěny.

Slavný Pantheon je turistům k dispozici každý den, vstup je zpoplatněn, každou první neděli v měsíci je však volný. Pantheon je situován v těsném sousedství Lucemburských zahrad. Dostanete se sem linkou pařížského metra, využijte trasu 10 a vystupujte na stanici Cardinal-Lemoine. Přijet však můžete i vlakem. Konkrétně se jedná o podzemní dráhu RER na lince B, výstupní zastávkou je Luxemburg, případně autobusovou dopravou.

Váš pobyt v Paříži si tak určitě zpříjemníte, zavítejte do místa, které působí na každého člověka zajímavým dojmem, který přinese úctu zdejším pohřbeným!

Předchozí článekMuzeum Louvre v Paříži
Další článekPlace de la Bastille