Pařížské muzeum d´Orsay

920
Pařížské muzeum d´Orsay | ewanchesser/123RF.com
Pařížské muzeum d´Orsay | ewanchesser/123RF.com

Město Paříž, to je častý cíl nejen víkendových pobytů ve velkých evropských městech. Pobyty v Paříži jsou velmi oblíbené a poptávané, prakticky se není ani čemu divit, protože se jedná o francouzskou metropoli, která vám má co nabídnout a to po všech stránkách. Zajímá vás, co zde můžete obdivovat? Je toho hodně, například Muzeum d´Orsay.

Chcete-li poznat něco z historie umění, zavítejte do muzea Muzeum d´Orsay, to je potom ta správná volba. Najdete ho na levém břehu řeky Seiny. Jedná se o jedno z vůbec nejkrásnějších muzeí v Paříži a je jakýmsi mezičlánkem umění staré a dnešní doby.

Budova muzea sloužila původně jako nádraží, o jehož stavbu se zasloužila v letech 1898 – 1900 společnost Paříž-Orleans. Architekty nebyly žádná neznámá jména, jednalo se o Luciena Magneho , Émile Bénarda a Victora Lalouxe. Budova však k přepravním účelům sloužila pouze krátce, poté začala postupně chátrat. Na malou chvíli zde našlo působiště divadlo a aukční síň. Později se uvažovalo i o jejím zbourání. K tomu však naštěstí nedošlo a v roce 1973 byl komplex označen jako jedna z národních památek a karta se začala znova obracet! Muzeum však bylo zpřístupněno až o celých třináct roků později, tedy v roce 1986.

Určitě vás budou zajímat také exponáty, které v muzeu můžete nyní vidět. Výstavy probíhají ve třech patrech. Objevíte tu sbírky starých i nových soch, obrazů, ale i věci z oblasti dekorativního umění. V přízemí je soustředěno umění devatenáctého století. První patro je pak zasvěceno plátnům naturalistů a symbolistů. V druhém patře budete obdivovat síně impresionismu a postimpresionismu.

Muzeum d´Orsay má otevřeno každý den kromě pondělí. Co by to byl za pobyt, kdybyste ho nenavštívili, za cenu osmi Euro se to stoprocentně vyplatí. Dostanete se sem metrem s využitím linky 12 a s výstupem na stanici Solferino. Přijet sem však můžete i vlakem linky C.

Předchozí článekMoulin Rouge v Paříži
Další článekMuzeum Louvre v Paříži