Los Angeles – památky a zajímavá místa ve městě andělů

9960
Rušné město Los Angeles v USA | f11photo/123RF.com
Rušné město Los Angeles v USA | f11photo/123RF.com

Los Angeles, druhé nejlidnatější americké město a hlavní kalifornská metropole, je světově významným obchodně-kulturním centrem. Domov proslulého Hollywoodu a největších filmových studií je místem pobytu mnoha celebrit a dalších téměř 4 milionů obyvatel.
Samotná stejnojmenná metropolitní oblast, složená z víc než 80 měst, má pak téměř 10 milionů obyvatel.

Do samotného „City of Los Angeles“ patří Downtown, Hollywood a Venice, a naopak, známé oblasti jako Santa Monica, Beverly Hills nebo Long Beach jsou brána jako samostatná města.

Centrum zábavního průmyslu

Když se řekne L.A., je pravděpodobné, že se vám jako první vybaví veliká, bílá písmena, shlížející na město z Hollywood Hills. Samotný nápis je široký přes 100 metrů, a po světě se dočkal mnoha více či méně zdařilých kopií. Nejznámnější atrakcí samotného Hollywoodu jsou poté chodník Walk of Fame na ulici Hollywood Boulevard, nesoucí jména známých filmových osobností.

Hollywoodský chodník slávy v Los Angeles | razyph/123RF.com
Hollywoodský chodník slávy v Los Angeles | razyph/123RF.com

TIP: Pokud chcete potkat celebrity, doporučuje se navštívit čtvrť Silverlake. To, co dříve bývalo domovem gangů z Latinské Ameriky je dnes moderní čtvrť, kde lze běžně potkat mladé místní umělce sepisující scénáře k filmům nebo chodící na hodiny herectví. Údajně je zde, mimo davy turistů, mnohem větší šance potkat někoho známého než přímo v Hollywoodu.

Pokud se k nápisu chcete dostat blíže a prohlédnout si město shora, vyrazte do Griffith Park a vydejte se cestou nahoru do kopců na Mount Hollywood. Na konci cesty dojdete ke Griffith Observatory – stavba, která byla vybudována z poslední vůle Griffitha J. Griffitha, amerického průmyslníka a filantropa, na pozemcích, které k tomuto účelu daroval městu. Krom výhledů na město jsou zde stálé zajímavé expozice na téma věda a vesmír.

Griffith Observatory na Mount Hollywood v Los Angeles | sepavo/123RF.com
Griffith Observatory na Mount Hollywood v Los Angeles | sepavo/123RF.com

Pod kalifornským sluncem

K městu neodmyslitelně patří také část Venice (dříve samostatné město, které se časem přidružilo k L.A.), která je známá hlavně svojí pobřežní promenádou plnou kejklířů, kouzelníků, pouličních umělců, milovníků fitness a celkově výstředních lidí. Chcete-li zažít jedinečnou atmosféru, tohle je to pravé místo – chcete-li se ale hlavně vykoupat, lze doporučit spíše pláž Zuma ve známém městě Malibu, která je velmi oblíbená i mezi surfaři.

Jako ideální relaxační místo v centru města se pak určitě nabízí Echo Park, ležící ve stejnojmenné čtvrti. Zatímco dříve měla tato část pochybné renomé, odrazující návštěvníky parku, dnes je situace lepší a samotný park byl navíc v posledních letech celkově zrenovován.

Echo Park v Los Angeles | alkanc/123RF.com
Echo Park v Los Angeles | alkanc/123RF.com

Ve čtvrti se také nachází Dodgers Stadium, stadion domovského týmu L.A. Dodgers. Pokud se člověku vydaří chytit termín, je návštěva baseballové hry ideální příležitostí, jak zažít něco ryze autentického – horší místa se dají sehnat za pár dolarů, a poté si už jen stačí vzít něco modrého a na stadionu si pochutnat na vyhlášeném Dodger Dog – desetipalcovém hotdogu.

Dodger Stadium v Los Angeles | ffooter/123RF.com
Dodger Stadium v Los Angeles | ffooter/123RF.com

Mezi další zajímavá místa patří také působivá a extravagantní Walt Disney Concert Hall, sídlo slavné losangeleské filharmonie, které pocházejí z pera významného architekta (a rodáka z L.A.) Franka Gehryho. Fanoušky vesmírných objevů by následně rozhodně nemělo minout muzeum California Science Center, kde lze nalézt odstavený americký raketoplán Endeavour.

Walt Disney Concert Hall v Los Angeles | palette7/123RF.com
Walt Disney Concert Hall v Los Angeles | palette7/123RF.com

Podivnosti

Ve čtvrti Echo Park se nachází také jeden velmi zvláštní obchod. Echo Park Time Travel totiž nabízí předměty, bez kterých člověk zaručeně nemůže začít cestovat v čase – robotí paruky pro cestovatele do budoucnosti nebo repelent proti barbarům pro ty, co se plánují vrátit zpět. Celý koncept je dílem neziskové organizace 826LA, která takto vybírá peníze na kurzy kreativního psaní pro děti, jejichž knížky jsou následně (nejen) zde prodávány. Pokud vás napadne zajímavý nápad na podobný předmět, můžete nápad neziskovce svěřit a pomoci tak jejímu provozu.

Pokud máte rádi opravdu hodně divné věci, můžete se zastavit v podniku, který je jim přímo věnovaný: California Institute of Abnormal Arts. Z části se jedná o muzeum a z části o klub, který hostí jakékoliv představení, které je dostatečně… divné, ať už se jedná o filmy, loutková představení nebo tzv. freak shows.

Jedinečné jsou též Watts Towers, několik věžovitých staveb, které pouze vlastníma rukama postavil v chudé čtvrti pologramotný italský imigrant Sabato Rodia. Komplex staveb je vystavěn ze všech možných odpadků a zbytku materiálu, které autor našel ve svém sousedství (včetně mušlí a střepů od lahví 7Up). Nejvyšší z věží má 99,5 stopy na výšku – o půl stopy méně, než je zákonný limit pro výškové budovy. Stavět začal ve 46 a toto dílo mu nakonec zabralo téměř celý zbytek života – přes 33 let práce.

Los Angeles je samozřejmě obrovskou metropolí, a tomu následně odpovídají i téměř neomezené možnosti toho, co se dá ve městě dělat. Pro mnoho lidí je právě Kalifornie, se svým slunečným, teplým počasím, brána jako ideální místo k životu, a pokud takový člověk preferuje život v metropoli, může být právě L.A. tou pravou volbou. Minimálně navštívit by jej ale nakonec měl každý, komu se tato možnost naskytne.

Předchozí článekKam v romantické Paříži – památky a zajímavá místa k vidění
Další článekBangkok – zajímavá místa a památky ve městě, které nespí