Bangkok – zajímavá místa a památky ve městě, které nespí

5326
Noční panoramatický pohled na Bangkok | tomgigabite/123RF.com
Noční panoramatický pohled na Bangkok | tomgigabite/123RF.com

Bangkok je městem obrovských rozdílů. Pro oko pozorovatele ze západněji situovaných zemí může působit téměř až bizarně – například výjevem, kde se tyčí obrovský, několik desítek pater vysoký mrakodrap mezinárodního řetězce hotelů přímo vedle nízkého domu s pomalu se rozpadající zdí a bez oken. Podobně jako další velká města v této části světa je i Bangkok rušnou, neustále živou metropolí s proslulým nočním životem, stále plnými silnicemi a velkým množstvím pouličních prodejců, kde se dá sehnat opravdu téměř cokoliv – od zajímavých jídel netradičních vůní až po kopie výrobků známých značek.

Bangkok – město chrámů

Hlavní řekou města (a důležitou dopravní tepnou) je tok Menam-Čao-Praja. Pokud se vydáte za některým z vyhlášených bangkokských klášterů, je pravděpodobné, že jako dopravu využijete právě řeku, ať už ve formě pravidelných lodí městské dopravy nebo některého aqua-taxi.

Hlavní atrakcí města je poté určitě Velký palác, ukrývající také Wat Phra Kaew, nejposvátnější thajský buddhistický chrám. Toto veliké „město ve městě“ bylo vybudováno z ruin prastarého thajského hlavního města Ayutthaya, jehož svatyně byly rozebrány a po řece převezeny právě do Bangkoku.

Chrám Wat Phra Kaew v Bangkoku | photoroad/123RF.com
Chrám Wat Phra Kaew v Bangkoku | photoroad/123RF.com

Samotný Wat Phra Kaew, Chrám nefritového Buddhy, hostí velice významnou a uctívanou sochu tohoto sedícího, meditujícího boha oděného ve zlatě, vysokou přibližně 70 centimetrů. Legenda praví, že místo, kde se tato socha nachází, se stane významným centrem celého regionu, a podle historických spisů i údajně cestovala mezi blízkými zeměmi tam, kde byla její pomoc v té době nejvíce potřeba (například během občanské války na Srí Lance nebo v Barmě).

Nedaleko, na druhém břehu řeky, se nachází Wat Arun, další velmi významný budhistický chrám, jehož jméno je odvozené od hinduistické bohyně Aruny, zosobňující záři slunce. Chrám, datující se do 18. století, je známý i tím, že se od jeho lesklého povrchu charakteristicky odráží ranní slunce a na nejvyšší věž (prang) se dá vystoupat, čím lze získat zajímavý výhled do okolí.

Chrám Wat Arun v Bangkoku | nirut123rf/123RF.com
Chrám Wat Arun v Bangkoku | nirut123rf/123RF.com

Buddhistických chrámů je samozřejmě ve městě opravdu mnoho, za všechny je určitě ještě vhodné zmínit Wat Traimit, chrám na okraji čínské čtvrti ukrývající 5,5 tuny vážící sochu zlatého Buddhy.

Chrám Wat Traimit v Bangkoku | hanoiphotography/123RF.com
Chrám Wat Traimit v Bangkoku | hanoiphotography/123RF.com

Město, které nikdy nezpomaluje

Charakteristickým rysem města jsou rozhodně tuk-tuky – malé tříkolky, které se divoce prohání hustým bangkokským provozem a rozváží turisty i místní po městě. Svézt se s nimi je zážitkem samo o sobě, nezapomeňte ale smlouvat o ceně a trvat na tom, kam chcete jet, neboť tuk-tukáři mají nasmlouvané provize s obchodníky za to, že jim přiváží turisty.

Novou moderní atrakcí ve městě je také Asiatique: The Riverfront, poměrně rozsáhlý zábavně-obchodní komplex pod širým nebem, plný restaurací, barů, obchůdku a služeb. Zóna, otevřená každý den od pěti odpoledne do půlnoci, byla postavena v bývalých docích a otevřena byla v roce 2012. Dopravu tam i zpět zajišťují zdarma lodě z centrálního Sathon Pier.

Jedna z nejznámějších tváří Bangkoku se ale ukazuje jen po západu slunce. Město je proslulé svým nespoutaným nočním životem a tím, že si zde přijde na své člověk s opravdu jakýmikoliv chutěmi. Zatímco čtvrti jako Nana Plaza, Soi Cowboy nebo Patpong jsou známy jako „red-light“ oblasti se zaměřením na turisty se specifickými zájmy, oblasti jako Khao San Road se v noci proměňují v jeden velký, rušný bar, kde vládne uvolněná atmosféra a schází se velmi pestrá směsice národností (jedná se o oblíbené party místo místní komunity expatů).

Během toulek městem nezapomínejte zastavovat u pouličních prodejců a ochutnávat veškeré možné speciality – například čerstvé jarní závitky v rýžovém papíru, satay – kuřecí/hovězí maso na špejli za cca 6 Kč, nebo apom balik – křupavé, sladké palačinky plněné sladkou kukuřicí nebo kokosem s nadrcenými arašídy. A pokud máte rádi nakupování, nezapomeňte, že jste ve městě s obrovskými nákupními centry. Obchodní domy jako Paragon nebo Central World ve čtvrti Siam se pyšní velkým množstvím pater a ještě větším množstvím obchodů, kde lze koupit opravdu všechno, od oblečení po limuzínu od Rolls Royce. Pokud radši nakupujete zalevno, rádi smlouváte a cílíte na elektroniku, zkuste Pantip Plaza (v době psaní článku v rekonstrukci) nebo Fortunetown Mall ve čtvrti Ratchathewi.

Město je opravdu velmi rušné, plné zvláštních vůní (upřímně, často také zápachů), ještě více plné lidí a do očí bijících kontrastů. Pokud je tohle ale váš šálek čaje, určitě si vás Bangkok svojí výstředností, chutěmi, nízkými cenami a jedinečným nočním životem získá.

Předchozí článekLos Angeles – památky a zajímavá místa ve městě andělů
Další článekKam v Berlíně – zajímavá místa a památky aneb co vidět?