Zajímavosti v USA – zajímavá místa a památky k vidění

27145

USA – země nevídaných možností, kde téměř nic není nemožné. Světová velmoc a jedna z největších ekonomik světa. Kromě toho také místo s krásnými národními parky a jedinečnými stavbami, které se mnohdy tyčí až k oblakům. To jsou Spojené státy americké, federativní republika nacházející se na území Severní Ameriky. USA tvořeny 50 státy, z nichž 48 je situováno na pevnině v hranicích mezi Kanadou a Mexikem, kde jsou omývány Atlantským oceánem na východě a Tichým oceánem na západní straně. Dalšími dvěma státy jsou Aljaška ležící na severozápadě Severní Ameriky a Havajské ostrovy, které se nacházejí v Tichém oceánu. Hlavním městem země je Washington, který leží na samostatném federálním distriktu zvaném District of Columbia (odtud pochází zkratka D. C., která je uváděna za názvem hlavního města).

Spojené státy jsou po Rusku, Kanadě a Číně rozlohou čtvrtou největší zemí na světě. Díky své rozloze se USA pyšní jedinečnou rozmanitostí. Pokrývají totiž různá podnebná pásma od arktického (Aljaška) až po subtropické. Na území USA se tak snadno můžete přesunout od jedinečných tropických lesů plných života až k vyprahlým pouštím i od vysoko se tyčících hor až k plochým prériím. Spojené státy jsou však rozmanité i v mnoha dalších ohledech. Jedná se pravděpodobně o nejvíce multikulturní zemi na světě. Kromě potomků původních obyvatel a potomků Afričanů, kteří sem byli dovezeni během neslavné éry otroctví, zde můžete narazit na desítky milionů přistěhovalců z nejrůznějších zemí světa, kteří sem přišli s nadějí na lepší život. Ti zde obohatili již existující kulturní prostřední a vytvořili ze Spojených států tzv. Meeting Pot, tedy zemi, kde se nové a rozdílné prvky spojují, aby vytvořily nový harmonický celek. Pojďte společně s námi poznat tuto jedinečnou kulturu, která spolu s monumentálními stavbami a úchvatnými přírodními úkazy činí ze Spojených států sen mnoha cestovatelů.

Zajímavosti o USA

  • Milovníci piva by neměli vynechat návštěvu města Grand Rapids v Michiganu – to bylo zvoleno nejlepším pivním městem Spojených států.
  • Pokud máte ve své peněžence přibližně 10 dolarů a nemáte žádné dluhy, jste pravděpodobně bohatší než minimálně 25 % obyvatel USA.
  • Společnost Apple sídlící v Kalifornii údajně disponuje větším množstvím peněz než vláda USA.
  • Přibližně 20 milionů Američanů žije v proslulých mobilních domech.
  • Každý tweet, který vytvoří obyvatel USA je z bezpečnostních a výzkumých důvodů archivovány v Kongresové knihovně.
  • Až do roku 1836 bylo v USA nezákonné slavit Vánoce – byly totiž považovány za starověký pohanský svátek.

Zajímavá místa a památky v USA

Velký kaňon (Grand Canyon)

Jak vypadá Grand Canyon, to ví z fotografií asi většina z nás. Ani ta nejdokonalejší fotografie však nemůže zachytit skutečnou krásu Grand Canyonu, kterou zde spatříte. Nechte se okouzlit jedním ze sedmi přírodních divů světa, kaňonem dlouhým téměř 446 kilometrů, který na severu Arizony vytvořila řeka Colorado. Navštívit lze tři různé okraje kaňonu – severní, západní a jižní – z nichž každý nabízí zcela odlišný, unikátní zážitek. Přibližně 90 % návštěvníků však navštěvuje pouze jeho jižní okraj.

Yellowstonský národní park (Yellowstone National Park)

Nejstarší park na světě, který dodnes nepřestává fascinovat návštěvníky z celého světa. To je Yellowstone National Park, park nacházející se ve Wyomingu, který byl založen v roce 1872 a jehož rozloha činí téměř 9000 kilometrů čtverečních. Můžete zde obdivovat řadu volně žijících zvířat, včetně bizonů, vlků a medvědů grizzly, dále množství krásných gejzírů, největší vysoko položené jezero v zemi a nekonečné množství blankytně modrých řek a vodopádů. To vše je umístěno na vrcholu obřího supervulkánu. Yellowstone National Park je nepochybně jedním z nejúchvatnějších přírodních výtvorů na zemi a jeho návštěvu byste určitě neměli vynechat.

Yosemitský národní park (Yosemite National Park)

Dalším z dech beroucích národních parků je i Yosemite National Park, který se nachází na území Kalifornie a který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Těšit se zde můžete na fascinující vodopády padající dolů po pruhovaných žulových stěnách i smaragdově zelená údolí, jejichž dominantu tvoří mohutné sekvoje. Vychutnejte si kouzlo neprostupné divočiny, kterou Vám toto místo nabízí.

Bílý dům ve Washingtonu (White House)

Ve federálním distriktu Wahington, D.C. můžete nalézt budovu známou jako Bílý dům, která je sídlem prezidenta Spojených států amerických i jeho rodiny. V prostorách domu se nachází velké množství místností, včetně proslulé Oválné pracovny. Majestátní bílá budova, která má za sebou velmi bohatou minulost zahrnující také požár v roce 1814, je cílem řady turistů. Pokud Vám nestačí obdivovat dům zvenku, můžete se vypravit také na prohlídku interiéru. Tu je však nutné zařídit s dostatečným předstihem, doporučuje se alespoň tři měsíce před plánovanou návštěvou. Turisté tak mohou učinit prostřednictvím konzulátu USA sídlícího v jejich zemi.

Golden Gate Bridge

V krásném San Franciscu se nachází jeden z nejfotografovanějších objektů na světě, jedinečný Golden Gate Bridge. Tento fascinující visutý most, který je zástupcem art-deco designu, je opravdovým symbolem celého města. Jen málokdo nezná fotografie krásného oranžového mostu, který je denně cílem mnoha turistů.

Alcatraz

V San Franciscu se nachází i další zajímavé a fascinující místo. Je jím Alcatraz, který se v minulosti stal prvním vojenským vězením v zemi. Po řadu desetiletí budil Alcatraz hrůzu a ještě dnes Vám při návštěvě tohoto místa bude běhat mráz po zádech. Alcatraz je zejména díky své tajemné minulosti oblíbeným turistickým místem. S audioprůvodcem se zde můžete dozvědět více o osudech vězňů i o historii pevnosti.

Kennedyho vesmírné středisko (Kennedy Space Center)

Obrovským zážitkem nejen pro milovníky vesmíru a sci-fi je návštěva Kennedy Space Center. Můžete zde obdivovat řadu jedinečný exponátů, včetně spáleného trupu raketoplánu Atlantis, který nacestoval již více než 126 000 000 mil během svých 33 vesmírných misí. Srdcem centra je návštěvnické centrum, které Vás blíže seznámí s historií i budoucností amerického vesmírného programu. Zde se také nachází oblíbená Rocket Garden, seskupení replik klasických raket, které se tyčí nad komplexem. Mimo jiné zde shlédnete také dva výborně zpracované IMAX filmy, které Vám vysvětlí veškeré podrobnosti týkající se cest do vesmíru. Mezi nejnovější a nejpůsobivější exponáty nacházející se v areálu patří raketoplány Atlantis a Explorer.

Nezapomeňte na fascinující New York

  • Empire State Building – jeden ze symbolů a nejznámějších mrakodrapů v New Yorku. Budova z vápencových panelů a oceli byla postavena během Velké hospodářské krize za pouhých 410 dní. Celková výška budovy včetně antény činí 443 metrů a jedná se o jednu z nejvyšších budov ve městě. V 86. patře se nachází venkovní a ve 102. patře vnitřní vyhlídka, které nabízejí jedinečný výhled na město.
  • Statue of Liberty – další ze symbolů New Yorku. Socha svobody stojí na ostrůvku v přístavu již od roku 1886, kdy ji město získalo darem od francouzské vlády. Návštěvníci mohou vystoupat do koruny Lady Liberty, odkud se jim naskytne jedinečný výhled na přístav i město.
  • Central Park – jeden ze světově nejznámějších městských parků. 843 akrů velký krásný park plný chodníčků, zahrad evropského stylu, jezer, nádrží a jedinečných zelených ploch. Najdete zde také venkovní divadlo, památník Johna Lennona, slavnou sochu Alenky v říši divů i oblíbenou městskou zoologickou zahradu. Oáza klidu nacházející se uprostřed rušného Manhattanu je jedním z nejoblíbenějších míst ke trávení volného času pro místní i pro turisty.

Spojené státy americké jsou jedinečnou zemí, která vás ohromí a poté vás bude ohromovat zas a znova. Navštivte třpytící se metropole, krásné pláže, zasněžené vrcholky hor i husté lesy plné života. Poznat všechny kultury, vůně a chutě Spojených států se pravděpodobně nedá stihnout za celý život. I během krátké návštěvy však můžete poznat jedinečné kouzlo této země. Jak již bylo napsáno, Spojené státy jsou zemí nevídaných možností. Využijte těchto možností a poznejte co nejvíce místních krás. Čeká zde rytmy nabitý Austin, svobodomyslný Portland, San Francisco s jeho krásnými plážemi, jazzové New Orleans s jeho jedinečnými francouzskými čtvrtěmi a mnoho dalších měst i nejrůznějších krásných míst.

Předchozí článekZajímavosti v Nikaragui – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Maledivách – památky a zajímavá místa k navštívení