Karneval v Benátkách – den, kdy se promění tvář Benátek

3324
Karneval v Benátkách | ginasanders/123RF.com
Karneval v Benátkách | ginasanders/123RF.com

Karneval v Benátkách se koná již po staletí. Statisíce lidí se v polovině února jedou podívat do Benátek na překrásný rej masek. Město, které je postaveno na sto osmnácti ostrůvcích, slibuje opravdovou zábavu. Budete tak okouzleni nádherou roztodivných masek, že vám nakonec na prohlídku benátských pamětihodností zbude je několik letmých chvil.

Podle starých tradic sahajících až do čtrnáctého století je karneval poslední velkou zábavou před nadcházejícími čtyřiceti dny půstu. Slovo karneval patrně vzniklo z výrazu „carne levare“. Tento výraz zřejmě v překladu znamená „odejmout maso“ a naznačuje právě příchod půstu.
Karneval měl původně spíše sociální funkci, sloužil tak trochu jako útěk od problémů. Všichni se mohli schovat za krásné a barevné masky a smazat tak veškeré sociální a finanční rozdíly mezi sebou. Takto zahaleni se pak oddávali všem možným i nemožným radovánkám. Vše bylo totiž dovoleno, nic zakázáno. Bohatí se tak mohli například oddávat orgiím s chudými, a přesto neztratili na úctě, protože nikdo nevěděl, kdo se skrývá za tou či onou tajemnou maskou.

Dnes už se takové neřesti nekonají a dovoleno také není vše. Přesto se atmosféra na karnevalu nelehko popisuje. Veškeré dění se soustřeďuje kolem náměstí svatého Marka (Pizza San Marco). Všude je spousta lidí, spousta masek, spousta obchůdků, stánků, pouličních umělců a také spousta ochočených holubů. Za masku se může převléci kdokoliv. Ať už tu tradiční benátskou, nebo třeba podobnou těm, které jsou k vidění i u nás na masopustu. Honosné benátské kostýmy samozřejmě převažují a kdo je nemá, ten si je může koupit. Cena za nejjednodušší masky se pohybuje mezi 20 až 100 eury. Kdo by si chtěl pořídit jednu z překrásných masek i s nádherným oděvem, musel by si vyčlenit i několik tisíc eur.
Po křivolakých benátských uličkách se v tomto čase pohybuje také mnoho umělců, kteří vám za drobný peníz namalují na obličej nejrůznější ornamenty. Musíte však chvíli vybírat, abyste nenarazili na začátečníka, který si chce přivydělat. Většinu nádherných masek potkáte, jak se procházejí po uličkách, mostech a náměstíčkách. Naparují se před fotoaparáty a korzují po karnevalovou atmosférou prosycených Benátkách. Vyfotíte se s nimi a běžíte se podívat na další… Je jich tam tolik, že nevíte, kam skočit dříve, aby vám nějaká neutekla.Je tu však i mnoho jiných věcí k vidění. Kolem třetí hodiny odpoledne lze zhlédnout na náměstí svatého Marka divadlo – commedii dell’arte. O čtvrté hodině začíná na náměstí hodinová „módní přehlídka“ těch nejlepších masek celého karnevalu. Uprostřed náměstí stojí obrovské pódium, které je ohraničeno zátarasy. Na něm se postupně představí všechny masky. Pokud však přijdete pozdě, uvidíte, ale na focení to není. Proto jsem si našel pěkné místo a čekal jsem na zahájení už hodinu předem. A čekání se vyplatilo. Masky se stavěly hned přede mnou a pózovaly a pózovaly, dokud jsem neřekl, že mi to stačí.
Soukromé večírky, koncerty, divadelní představení, jízdy po kanále na gondole a další bohatý program jsou na denním pořádku. Samozřejmě se však musíte prodírat množstvím lidí, čekat, až se navzájem dofotografují, ale to je už součástí karnevalu. Nesetkali jsme se však s nikým, kdo by byl hrubý, opilý nebo jinak agresivní. Na kapsáře si musíte dávat pozor všude, ale jinak platí, že se lidé na karneval do Benátek jezdí bavit, smát a schovávat za masky všeho druhu. Nikdo zde nedělá neplechu.
Jako fotograf jsem byl na tomto výletě v sedmém nebi. Přesto nebylo jednoduché pořídit kvalitní záběr a mnohdy to bylo i dost nebezpečné. V neustálé tlačenici musíte dávat pozor, aby vám někdo nespadl na fotoaparát, aby do vás někdo nevrazil a vy jste nespadli na zem a tak dále. Pamatuji se na místo, kam jsem se chtěl dostat kvůli dobré pozici na focení. Kdybych zvedl obě dvě nohy najednou, asi bych ani nespadl. Dav lidí tam byl tak hustý, že mě donesl až k vytipovanému místu. Udělal jsem pár fotek a chtěl jsem jít zpět, to však bylo nemožné. Dav se tlačil čím dál víc a nebyla žádná šance, jak se dostat zpátky. Musel jsem proto přelézt zátarasy, které chránily budovy před poškozením, a dostat se zpět jinou cestou. Musím říci, že jsem si dost oddychl, když jsem se dostal z nejhoršího.

BENÁTSKÉ TIPY:

  • Na benátský karneval je velmi snadné se dostat. Můžete si zajistit hotel a dojet do Benátek autem nebo si můžete koupit zájezd s cestovkou. Pokud se rozhodnete pro první variantu, doporučuji zamluvit si hotel dlouho dopředu, protože byste pak nemuseli žádný sehnat, anebo jenom ty hodně drahé.
  • Letošní karneval se konal od 9. do 20. února a nesl se v duchu spisovatele a dramatika Carla Goldoniho, který se v Benátkách narodil přesně před třemi sty lety. Veškeré dění tak bylo inspirováno jeho postavami a dílem.
  • Po Benátkách se můžete pohybovat loděmi, tamní MHD. Vyznat se v jízdních řádech je poměrně snadné. Můžete si tak prohlédnout i ostrovy Murano a Burano, nebo Camposanto (hřbitov). Lístek na víkend je poměrně drahý, stojí 25 eur, ale určitě se vyplatí. Jezdit takovouto specifickou MHD má své kouzlo, navíc tato vyšší cena platí jen pro dobu karnevalu.
  • Hlavní ulice nahrazuje asi 100 kanálů. Ve městě je přes 400 kamenných mostů a asi 15 000 domů, které stojí na dubových kůlech zaražených do moře. Dopravní tepnou je Canal Grande, 4 km dlouhý a asi 70 m široký. Spojuje hlavní nádraží s náměstím svatého Marka (ve tvaru S). Jeden s nejznámějších mostě je Ponte di Rialto. Mramorový oblouk je 48 m dlouhý, zajímavý dvěma řadami obchodů.
  • V Benátkách stojí za vidění také Markusův kostel, postavený r. 1063, či řada dóžecích paláců z 12. až 15. století. Z renesančních památek nevynechejte knihovnu Sansovino či kostel svatého Giorgia Maggiore.

Autor: Filip Hrbáč – časopis Cestopisy.

Předchozí článekLedová smrt aneb neúspěšné dobytí Jižního pólu
Další článekValdštejnské slavnosti – návrat Albrechta z Valdštejna do Frýdlantu