Taormina na Sicílii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

5527

Na světě existuje mnoho překrásných míst, jen sama Itálie jich má mraky, nicméně skutečnou perlou celého Středozemí je sicilská Taormina. Najdete ji na severovýchodním pobřeží Sicílie, odkud vám poskytne úžasný výhled na nedalekou sopku Etnu. Sluncem zalité břehy Jónského moře a romantické přímořské uličky táhnoucí se až k hoře Monte Tauro se staly turistickým lákadlem už v 19. století. Svou dovolenou tu strávilo mnoho světoznámých umělců, jako například britský spisovatel Oscar Wilde, německý skladatel Richard Wagner nebo americký režisér Woody Allen.

Zajímavá místa a památky v Taormině na Sicílii

Řecký amfiteátr (Ancient Theatre of Taormina)

Není pochyb o tom, že Řecký amfiteátr, druhé největší divadlo svého druhu na celé Sicílii, je tou nejkrásnější památkou v celé Taormině. Odhaduje se, že byl vybudován zhruba ve 3. století před naším letopočtem – v dobách, kdy Sicílii obývali Řekové, o čemž svědčí typicky řecká technologie, jež byla použita při zpracování kamenných cihel použitých pro jeho stavbu.

Jelikož se rozprostírá na ploše s šířkou 50 metrů a délkou 120 metrů, předpokládá se, že k jeho postavení bylo třeba odstranit zhruba 100 000 kubických metrů kamene. Skládá se z hlediště, které v dobách svého rozkvětu dokázalo usadit asi 5 400 diváků, orchestry a scény, která sice přišla o část obezdění, zato ale divákům poskytuje o to větší rozhled na křišťálově čisté moře spolu s krásnou sicilskou krajinou, jíž velí sopka Etna.

Katedrála Duomo (Duomo, Cathedral of Taormina)

Při procházkách po překrásném centru Taorminy se rozhodně zastavte na náměstí Duomo, kde se za úchvatnou barokní fontánou tyčí katedrála sv. Mikuláše. Pochází z 15. století, kdy zaujala místo menšího středověkého kostela, a velmi rychle se stala ústředním kostelem celého města.

Na první pohled byste pravděpodobně odhadovali, že se jedná spíše o pevnost, ale po vstupu do jejích prostor budete přesvědčeni o tom, že se skutečně jedná o náboženskou stavbu. Při příchodu i při odchodu na vás bude dohlížet svatý Mikuláš, jemuž byla katedrála vysvěcena, a svatý Pankrác – patron Taorminy.

Corvaja Palác (Palazzo Corvaia)

Za zdejší památky však můžeme vděčit i Arabům, kteří Sicílii obývali od 9. do 11. století a po nichž zde zůstala věž, jež utvořila základ pro výstavbu paláce Corvaja. Levé křídlo paláce se dočkalo výstavby až ve 13. století. Součástí přístavby bylo i schodiště, vedoucí z hlavního nádvoří do prvního patra, na jehož balkóně se vyjímají fresky zachycující stvoření Evy, prvotní hřích a vyhnání Adama a Evy z rajské zahrady. Stavba pravého křídla započala až ve století 15., a to u příležitosti setkání tehdejšího sicilského parlamentu.

Palác byl pojmenován po jedné z nejstarších a nejváženějších rodin z celé Taorminy, která jej po nějakou dobu obývala. Bohužel se na něj až do konce druhé světové války zcela zanevřelo a rozsáhlou rekonstrukcí prošel až ve druhé polovině 20. století. Dnes je sídlem místního turistického centra a také oblíbenou turistickou destinací.

Ostrůvek Isola Bella

Jen několik desítek metrů od pobřeží malé zátoky se nachází drobný ostrůvek Isola Bella, což v překladu znamená “krásný ostrov” – a tím tedy skutečně je. Po dlouhá léta patřil britské zahradnici Florence Trevelyan, která jej využívala k pěstování exotických rostlin a svými zahradnickými úspěchy obohatila hned několik míst Taorminy. Od devadesátých let je ve vlastnictví Sicilského regionu a díky Světovému fondu na ochranu přírody byl prohlášen za přírodní rezervaci. Odvážíte-li se doplavat až k jeho kamenné pláži, můžete ji využít k opalování nebo rovnou vyrazit na průzkum jeho přírodních krás.

Kam na výlety do okolí?

Etna (Mount Etna)

Pohled na sopku Etnu si můžete vychutnat z mnoha koutů Taorminy. Nicméně pouhý pohled se osobní zkušenosti zdaleka nemůže rovnat. Naštěstí vás od ní dělí jen necelá hodina cesty a díky její výšce, dosahující 3 329 metrů nad mořem, ji určitě neminete.

Vědci odhadují, že vznikla zhruba před 80 miliony let, zatímco její vulkanická aktivita započala “teprve” před 500 000 lety a v současnosti probíhá prakticky neustále. Patří mezi nejaktivnější sopky světa a v rámci Evropy je tou nejvyšší z nich. Až do roku 1911 měla pouze jeden vrchol, ale její činnost v průběhu minulého století zapříčinila vznik dalších tří. Pro návštěvníky jsou sice uzavřeny, ale pokud to počasí i Etna dovolí, můžete se ke kráterům vydat za doprovodu turistického průvodce.

Rokle Alcantara (Alcantara Gorge)

Etna však není jediným skvostem široko daleko, v jejím nedalekém okolí najdete spoustu zajímavých míst a jedním z nich je i Rokle Alcantara. Leží pouhých 20 kilometrů od Taorminy a představuje ideální místo, kde se její návštěvníci mohou ochladit během horkých letních dnů. Zdejší prostředí vybízí k mnoha aktivitám. Můžete se smočit ve vodách řeky Alcantary, která své jméno propůjčila i rokli, vydat se na pěší tůru po skalních vrcholcích nebo se vydat do nedalekého údolí a přiložit ruku k dílu při sklizni oliv či citrusů.

Překrásné pláže zalité sluncem, velmi bohatá historie, výtečná italská kuchyně a příjemná atmosféra – to vše je důkazem toho, že Taormina je dovolenkovou destinací s velkým D. Ať už sem zavítáte sami, s rodinou nebo s vaší drahou polovičkou, rozhodně ji už před před odjezdem zařadíte na seznam míst, která byste v budoucnu chtěli navštívit znovu.

Předchozí článekKeszthely v Maďarsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekSzombathely v Maďarsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí