Palermo – zajímavá místa a historické památky všude kolem

7197
Letecký pohled na Palermo v Itálii | lachris77/123RF.com
Letecký pohled na Palermo v Itálii | lachris77/123RF.com

Palermo – nádherné historické jádro, v němž ladí normanská, orientální i barokní architektura, kterou doplňují historické zahrady a parky. K tomu cizokrajný ráz, které městu dodávají všudypřítomné palmy a spousta další tropické vegetace i teplé podnebí. Přesně to láká turisty do pátého největšího města Itálie a hlavního města Sicílie. Ne náhodou je toto krásné město zapsané na listině Světového kulturního dědictví UNESCO.

Historie Palerma je více než bohatá

Palermo založili v 7. století př. n. l. Féničané, a to v úrodném údolí Conca d’Oro (v překladu Zlatá mušle). Byly zde totiž výborné podmínky přírodního přístavu. Následně převzali vládu nad městem Řekové, kteří ho pojmenovali Panormos (Všepřístav, přístav pro všechny). Museli o něj však bojovat s Kartaginci. Po Punských válkách v polovině 3. století př. n. l. získali celý ostrov Římané. Po zániku Římské říše oblast opanovali Vandalové, Ostrogóti a následně Byzantinci.

Ani poté se ale boje o toto území nezastavily, což bylo dáno především tím, že Sicílie měla ve Středomoří výhodnou strategickou polohu. V roce 831 tak oblast dobyli Arabové. Právě toto období však bylo dobou největšího rozkvětu města, za vlády Arabů dokonce Palermo (které se v té době stalo novým hlavním městem Sicílie), co se týče důležitosti a okázalosti staveb, konkurovalo i Káhiře či Córdobě. Palermo se se svými 300 tisíci obyvateli stalo druhým největším městem Evropy – právě po Córdobě.

V roce 1072 se do města vrátili křesťané, a to v čele s Rogerem I. Až do 12. století normanské království skvěle prospívalo a zařadilo se mezi největší, nejbohatší ale zároveň i nejvzdělanější města Evropy té doby. Bez výraznějších problémů zde vedle sebe žili Arabové, Byzantinci i Židé.

Přišel úpadek a doba mafie

Jenže tento rozkvět utnula smrt Viléma II. v roce 1189. Tou totiž skončila nadvláda Normanů a docházelo k rychlému střídání vládců – mezi ně patřili Němci, Francouzi, Španělé, Habsburkové a řada dalších. Pro Palermo to znamenalo období úpadku. Nakonec v roce 1860 Palermo obsadil sjednotitel Itálie Giuseppe Garibaldi, který město o rok později připojil k Italskému království.

Tím však problémy Palerma neskončily. Zvlášť druhá světová válka měla pro město katastrofální důsledky, v roce 1943 totiž došlo k jeho vybombardování. Po uzavření míru sice započala postupná obnova, ta ale byla ztížena aktivitami mafie a zkorumpovanou městskou správou. V té době se Palermu začalo přezdívat Město mafie, v 80. letech zde byly vraždy téměř na denním pořádku. Situaci se podařilo zklidnit až v 90. letech. Dnes už turistům žádné nebezpečí nehrozí.

Dávné doby dýchají ze všech koutů

Každý, kdo má rád památky, si v Palermu přijde na své. Nachází se totiž doslova na každém rohu. Nejznámější památkou je katedrála Santa Vergine Maria Assunta (často prostě zvaná jako Katedrála), která se nachází na náměstí Piazza Catedrale. Vznikla za normanské nadvlády ve 2. polovině 12. století na místě arabské mešity. Od té doby prošla Katedrála řadou úprav, což dokládají i čtyři zvonice pocházející ze 14., 15. a 16. století.

Katedrála Santa Vergine Maria Assunta v Palermu | emicristea/123RF.com
Katedrála Santa Vergine Maria Assunta v Palermu | emicristea/123RF.com

Zvenku se na Katedrále mísí islámské a katalánské prvky s gotikou, v neoklasicistním interiéru se nachází bohatě zdobený portál pocházející ze 14. století. V kapli svaté Rozálie, patronky města, se pak ve výklenku za bronzovým zábradlím nachází stříbrná schránka s jejími ostatky. V Katedrále je k vidění i šest královských hrobek, porfyrový náhrobek Friedricha II. či bohoslužebné nádoby a řada vzácných předmětů ze 14. až 18. století.

Některé památky nelze přehlédnout

V centru Palerma rozhodně nepřehlédnete kostel s červenými kopulemi a orientálním rázem. Jedná se o kostel San Giovanni degli Eremiti z 12. století, jenž byl postaven v typické muslimské architektuře. Úžasným dílem je i nedaleká monumentální fontána Pretoria, která je zdobena alegorickým sousoším a nestvůrnými postavami.

Kostel San Giovanni degli Eremiti v Palermu | gandolfocannatella/123RF.com
Kostel San Giovanni degli Eremiti v Palermu | gandolfocannatella/123RF.com

Hned za parkem se nachází Královský, nebo též Normanský palác, jehož základy byly položeny už v 8. století. Sloužil jako sídlo normanských a později i švábských králů, dnes zde zasedá regionální sicilský parlament. Za vidění stojí především Palatinská kaple se svou mozaikovou výzdobou s biblickými motivy.

Normanský palác v Palermu | bdsklo/123RF.com
Normanský palác v Palermu | bdsklo/123RF.com

Minout byste neměli ani Novou bránu, která pochází ze 16. století. Zvlášť v noci je na ni úchvatný pohled, je totiž nádherně osvětlená. Jestliže budete pokračovat dál na sever, můžete navštívit klášter kapucínů z roku 1621. V jeho katakombách se nachází téměř 8 tisíc mumifikovaných mnichů.

Nová brána v Palermu | efesenko84/123RF.com
Nová brána v Palermu | efesenko84/123RF.com

Další památky, které stojí za návštěvu:

  • kostel Gesl
  • brány Porta Nuova a Porta Felice
  • kostel La Martorana
  • Teatro Massimo – největší divadlo v Itálii
  • Museo archeologico regionale
  • přístav La Cala

Poznejte život Siciliánů

Při návštěvě Palerma byste si neměli nechat ujít místní tržiště, kde si můžete zakoupit čerstvé ryby, zeleninu i koření a spoustu dalších věcí. Největší tržiště naleznete mezi přístavem a třídou Via Roma.

Pokud se do města vydáte v polovině července, rozhodně se běžte podívat na slavnosti spojené s oslavou svátku patronky města svaté Rozálie, který připadá na 15. července. Jedná se o největší společenskou událost roku.

Předchozí článekValentýn: Praha – Dublin letenky za 1354 Kč
Další článekRiga – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět