Invalidovna v Paříži

1490
Letecký pohled na Invalidovnu v Paříži | tupungato/123RF.com
Letecký pohled na Invalidovnu v Paříži | tupungato/123RF.com

Chcete poznat Paříž včetně nejznámějších památek či kuriozit, které by neměly uniknout oku žádného turistu? Při jejich realizaci zcela jistě navštívíte i invalidovnu, významný komplex budov v sedmém pařížském obvodu. Pojďme se podívat, co od tohoto výletu za poznáním čekat!

Invalidovna je komplexem, který čítá několik primárně vojenských budov, jedná se zejména o Muzeum armády, Vojenskou nemocnici a v neposlední řadě také o Domov pro válečné veterány. V prostoru invalidovny jsou pohřbeni významní francouzští hrdinové, kteří bojovali v mnoha bitvách na straně Paříže, respektive celé Francie.

V roce 1670 byla započata stavba domu pro starší a nemocné veterány, toto byl první objekt, který zde byl vybudován dle návrhu architekta Libérale Bruanta. Během výstavby však došlo k odchylkám od prvotního plánu a objekt byl pak výrazně rozšířen a to též o nádvoří, kde se konaly vojenské přehlídky. Vojenský komplex postupem času narůstal na velikosti i na významu. Stával se jakýmsi neoficiálním centrem francouzského vojenství vůbec. Invalidovna se může pochlubit i triumfem barokní architektury.

V současné době můžete navštívit následující objekty invalidovny: Armádní muzeum představuje sbírku za poznáním francouzské armády. Za zmínku stojí i Národní ústav invalidů, který zahrnuje domov důchodců, nemocnici a centrum ambulantní zdravotnické péče. Jak již bylo řečeno, komplex Invalidovny je i místem odpočinku mnohých významných francouzských vojevůdců. Jejich těla jsou uložena v hrobkách, tou nejvýznamnější je asi hrob Napoleona Bonaparte. Pochováno je zde však větší množství jmen, jde například o hraběte Bertrarda, maršála Canroberta a mnohé další.

Invalidovna má pro Paříž i celou Francii obrovský historický význam. Prostor, kde žije okolo 200 seniorů je součástí městského centra, nebudete to mít tedy v žádném případě z ruky. Žádný pobyt v Paříží by neměl proběhnout bez její návštěvy!

Předchozí článekHistorie Paříže – stručné dějiny od vzniku až po současnost
Další článekKatedrála Notre-Dame v Paříži