Katedrála Notre-Dame v Paříži

3502
Katedrála Notre-Dame v Paříži | photomaru/123RF.com
Katedrála Notre-Dame v Paříži | photomaru/123RF.com

Užijte si Paříž opravdu naplno! Navštivte nejzajímavější místa, a obdivujte je spolu s ostatními davy turistů. Na výběr máte opravdu celou řadu možností. Bude těžké, spíše nemožné, za několik dní v Paříži navštívit všechno. Ale na něco byste zapomenout rozhodně neměli. Mimo jiné se jedná i o Notre-Dame, poznejte tuto jedinečnou stavbu blíže a detailněji! Udělejte si na ni dostatek času, bude to stát za to!

Notre-Dame je katedrála, která je oblíbeným turistickým místem mnoha a mnoha návštěvníků Paříže. Jedná se o jakýsi symbol Paříže a současně o významnou stavbu rané gotiky vůbec. Notre-Dame se nachází v srdci města a její počátky spadají do roku 1163, kdy Maurice de Sully, tehdejší pařížský biskup, zahájil monumentální projekt výstavby, který byl dokončen teprve roku 1345. Ihned potom se stala Notre-Dame místem, kde se začalo odehrávat množství královských slavností a to především korunovací. V období Francouzské revoluce byla katedrála prohlášena jako chrám „rozumu“. V této době však značně zchátrala a později musela být mnohokrát opravována.

Katedrálu Notre-Dame můžete navštívit i vy a poznat ji tak zblízka. Přece jen to bude něco jiného, než když ji obdivujete z fotografií. Vstoupit do ní lze některým ze třech portálů. Již na první pohled vás přivítá skvostná reliéfní výzdoba, která je v tématice života Panny Marie a Svaté Anny. Vyobrazen je taktéž Poslední soud Páně. Dále si potom všimnete galerie judských a izraelských panovníků. V Notre-Dame však naleznete i moderní prvky, zástupcem je například sousoší Panny Marie s dítětem, které je umístěno na pilíři dveří.

Vystoupit můžete i na severní věž, ze které je vskutku pěkný výhled do nejbližších částí města Paříže. Věže měří 69 metrů a pro jejich výstup je zapotřebí zdolat téměř čtyři stovky schodů. V druhé věži, té jižní, je umístěn zvon Emanuel, který váží úctyhodných 13 tun. V prostoru mezivět nelze přehlédnout chrliče, ty sem umístil Viollet-le-Duc a jejich posláním bylo a je, aby odvracely veškeré zlo!

Rozetová okna vás také jistě oslní. V Notre-Dame se dochovala i značná část původních lavic. Katedrála je místem mnoha dalších zajímavostí s bohatou historií, jedná se o nejrůznější obrazy nebo sochy. Buďte si jisti, že jak stavbu samotnou, tak i její interiér budete obdivovat s velkým uznáním.

Notre-Dame má velký historický i společenský význam. Jedná se o katedrálu, která je oblíbena nejen mezi turisty ze všech světových koutů, ale i mezi Pařížany samotnými, kteří na ni jsou právem pyšni. Vydejte se sem a prožijte hluboký kulturně-společenský zážitek, na který se nezapomíná!

Předchozí článekInvalidovna v Paříži
Další článekLa Défense v Paříži