Egyptská Káhira – zajímavá místa a památky

7026
Stará Káhira v Egyptě | lindrik/123RF.com
Stará Káhira v Egyptě | lindrik/123RF.com

Káhira je úchvatné, non-stop pulzující, vzrušující exotické město, které lidi přitahuje již po řadu staletí. Hlavní město Egypta, Káhira, čítá neuvěřitelných 16 milionů obyvatel, což z něj dělá jedno z největších měst nejen v Egyptě (a patnácté největší město na světě), ale i v Africe a na Středním východě. Město proslulo zejména pro svou historii, což je ostatně také dodnes tím největším lákadlem, ale úžasné je i pro svou kulturu i nevšední mix moderní i tradiční doby, luxusu i chudoby.

Káhira se může pochlubit chaotickou změtí domů, z nichž polovina je notně zchátralá. I přes to, že je Káhira poměrně znečištěná, zaprášená a hlučná, má své osobité kouzlo, které působí jako ohromný magnet. Nejspíše to bude tou ohromnou energií, která tu pulzuje, čilého pouličního života i skutečností, že se tu skrývá ohromné množství naprosto jedinečných památek. Žádný výlet do Egypta by se proto neměl obejít bez výletu do Káhiry.

Co navštívit v Káhiře?

Je vůbec možné shrnout do kostky, co navštívit  Káhiře? Nevím, ale pokusím se. Zkusím vám přinést absolutní TOP výběr zdejších turistických atrakcí.

Absolutní TOP je nejspíše půldenní výlet za pyramidami v Gíze, které se nachází na okraji města. Jedná se o Cheopsovu pyramidu, Solar Boat Museum, pyramida Chephren a pyramidy Mycerinus.

Pyramidy v Gíze v okolí Káhiry | mihtiander/123RF.com
Pyramidy v Gíze v okolí Káhiry | mihtiander/123RF.com

Kromě pyramid v Káhiře patří k největším atrakcím Egyptské muzeum, které vlastní naprosto ohromující sbírku starožitných artefaktů (120 000). Muzeum se nachází na centrálním náměstí přímo uprostřed Káhiry. Další významnou a vůbec tou nejkrásnější památkou v Káhiře je mešita Al-Azhar, která zde stála již v roce 972.

Mešita Al-Azhar v Káhiře | elec/123RF.com
Mešita Al-Azhar v Káhiře | elec/123RF.com

Sídlí zde také i jedna z nejstarších univerzit na světě. Je to také i teologické centrum islámského světa. Z úplně jiného světa je Old Cairo, což je Koptské muzeum, které se nachází uvnitř hradeb staré části města, která uvnitř skrývá jednu z jednu z nejlepších egyptských sbírek koptského umění a koptské architektury. Na úpatí Mokattam Hills se pak nachází Citadela postavená Saladinem v roce 1176. Součástí citadely je mešita Muhammada Alího, jedna z neznámějších památek, která je známá i jako alabastrová mešita, protože se jedná stavbu z bílého kamene a patří k těm největším památkám Káhiry.

Mešita Muhammada Alího v Citadele v Káhiře | ruigsantos/123RF.com
Mešita Muhammada Alího v Citadele v Káhiře | ruigsantos/123RF.com

Dalším důvodem, proč sem jít přes celé město je i to, že se tu nachází terasa Gawhara, která skýtá to nejlepší panorama ve městě. Severovýchodně od mešity Ali se pak nachází mešita El-Nasir, v němž je dnes Muzeum policie, Národní vojenské muzeum a Muzeum dopravy.

Pokud toužíte po zážitku, navštivte zdejší tradiční Souq Quarter, který je typickým bazarem Středního výhodu s bohatou spletí úzkých uliček. Turisté tento bazar milují, protože je to nejlepší místo, kde můžete zakoupit tradiční egyptské výrobky. Najdete tu starožitnosti, krásné kovové výrobky, šperky i tkané textilie. Když už tu budete doporučuji vám zastavit se i v nejslavnější káhirské kavárně Fishawis, kde se prodává pravá arabská káva i sladký čaj.

Za jedním z nejlepších příkladů mamlucké architektury na světě se  vydejte do oblasti Mamlúckého sultanátu a to konkrétně k mešitě sultána Hassana. Její exteriér sice připomíná starověký egyptský chrám s masivním vchodem na severním rohu a výškou 81,5 metrů, díky čemuž je nejvyšší budovou v celé Káhiře.

Mešita sultána Hassana v Káhiře | tanart/123RF.com
Mešita sultána Hassana v Káhiře | tanart/123RF.com

Přímo naproti mešitě Hassan je pak mešita El-Rifai, v němž je hrob sultána Khedive Ismaila a také bývalý íránský šáh Mohammed Reza Pahlavi. Ze všech islámských památek je v Káhiře nejkrásnější Bab Zuweila, která v sobě skrývá relikvie až z 11. století. Všem návštěvníkům je umožněn výstup až na vrchol, odkud je krásný pohled na město. Hned vedle Bab Zuweila pak stojí červeno-bílá kamenná stavba další mešity a jen o kousek dál, na ulici Tentmakers, se můžete kochat úžasnými látkami, které jsou využívány na výrobu tradičních svatebních šatů a jiných slavnostních oděvů.

Na severní straně Al-Muizz li-Din Allah Street se nachází pečlivě obnovené mamlucké budovy. Dále tu stojí Madrassa z as-Salih Ayyub z roku 1247, typicky islámská architektura a přímo přes ulici pak nádherná Madrassa z Qalaun, která je  považována za jednu z nejvzácnějších památek z mamluckého období. Budova v minulosti sloužila i jako nemocnice. Druhou nejstarší mešitou v celé Káhiře je Ibn Tulun. Na severní straně se tyčí 40 metrů vysoký minaret postavený podle velkého minaretu na Samaře na Tigridu. Kdo by to jen řekl, že by se v Káhiře mohl nacházet nádherný park plný zeleně. A věru, je tomu tak, jedná se dokonce o plíce celé čtvrti, park Al-Azhar, který poskytuje skvělý odpočinek od přeplněných hlučných ulic plných chaosu. Paradoxně vznikl na středověké skládce a skýtá krásný pohled na město.

Ostrov Káhiry Zamalek, ideální místo pro nákupy

Ostrov Zamalek v Káhiře | fcerez/123RF.com
Ostrov Zamalek v Káhiře | fcerez/123RF.com

Na nilském ostrově Zamalek najdete velký počet uměleckých butiků a výtečných restaurací s dlouhou tradicí. Jde o ohromné bulváry ve stylu Belle Epoque se zřetelnou evropskou atmosférou. Najdete tu Palác umění, Muzeum moderního egyptského umění. Na jižní straně ostrovu Gezíra se nachází exkluzivní tenisové kurty a jízdárna. Nad tím vším se pak tyčí 187 metrů vysoká Káhirská věž postavená někdejším prezidentem Nasserem. Vyhlídka na město z této věže je nejúchvatnější v době západu slunce.

Roda Island

Na jižní straně Gezíry se pak nachází Roda Island, který je domovem Monastirli palác, sídlo osmanského paši. Uvnitř palácových zahrad na jižním cípu ostrova se nachází Nilometr, který měří příliv a odliv Nilu, který předpovídá povodně. Na severním konci ostrova se nachází Manyal palác.

Předchozí článekPřímé lety do Paříže za 243 Kč!!!
Další článekMexico City – zajímavá místa v mexické metropoli