Mexico City – zajímavá místa v mexické metropoli

4599
Panoráma města Mexico City | jkraft5/123RF.com
Panoráma města Mexico City | jkraft5/123RF.com

Mexico City, španělsky Ciudad de México, je hlavním městem Mexika. Město vyrostlo ve vnitrozemí, vysoko v horách (2000 metrů nad mořem) na troskách původního hlavního města Aztécké říše. S 20 miliony obyvatel jde o jedno z největších a nejlidnatějších měst na světě.

Město rozhodně stojí za návštěvu. Turistům nabízí spoustu atrakcí, ať už se jedná o památky, kulturu nebo zábavu. Navštívit tu můžete 9 archeologických nalezišť, 189 muzeí, 128 kulturních center, 133 divadel a 129 uměleckých galerií. 4 místa, Studio Luis Barragán, kampus Národní autonomní univerzity Mexika, Xochimilco kanály a historické centrum jsou dokonce zařazeny na seznam UNESCO.

Mexico City a Tenochtitlán

Ciudad de Mexico leží na zasypaných ruinách hlavního města Aztécké říše, Tenochtitlán. V době svého rozkvětu to bylo míst plné chrámů, pyramid, ulic a kanálů na jezeře Xochimiko. Aztékové je vybudovali na mýtickém místě vyvoleném bohy, kteří mu seslali znamení v podobě orla sedícího na kaktusu s hadem v zobáku. Dodnes se jedná o státní symbol Mexika. Bohužel, španělští conquistadorové v roce 1524 dobil a zničil. Nové město pak vyrostlo na troskách původního města a na zasypaném jezeře, díky čemuž město dodnes bojuje se sesuvy a spodními vodami.

Zajímavá místa v Mexico City

Při návštěvě Mexico City si nenechte ujít návštěvu historického centra Zócalo, které si do dnešních dnů uchovalo svou koloniální atmosféru. Nejdůležitější částí této čtvrti tvoří hlavní náměstí Plaza de la Constitución, kolem něhož jsou postaveny ty nejpůsobivější budovy. Jejich dominantou je Catedral Metropolitana, což je největší kostel v celé střední Americe. Kolem katedrály se nachází mnoho historických budov i muzeí. Vedle radnice a Nejvyššího soudu tu najdete i Templo Mayor, což je aztécká svatyně, která byla náhodně objevena při stavebních pracích.

Katedrála a náměstí v historickém centru Zócalo | javarman/123RF.com
Katedrála a náměstí v historickém centru Zócalo | javarman/123RF.com

Pro mnoho Mexičanů je však zdejší nejdůležitější památkou Bazilika de Guadalupe, kterou naleznete na severním předměstí. Na náměstí El Zócal se nachází i Národní palác, v němž je umístěna prezidentská rezidence. Opomenout nesmíme na Anděla nezávislosti, jenž se oficiálně nazývá Columna de la Independencia a který byl postaven na památku stého výročí stého výročí konce války za nezávislost. V historickém centru Mexico City, blízko Alameda Central Parku, se nachází nejdůležitější mexické kulturní centrum divadlo Palacio de Bellas Artes. Nedaleko něj se pak nachází další významná památka, a to Poštovní muzeum, jehož budova je považována za vůbec tu nejhezčí v celé zemi. Zapomenout nesmíme ani na jednou z nejvyšších budov v Mexico City 183 metrů vysokou Torre Latino Americana, v níž je ve výšce 45 metrů umístěna vyhlídková plošina, která skýtá úchvatný výhled na město. V budově se nachází kanceláře, restaurace, bary a dokonce i akvárium.

Jedinečný park Chapultepec

Hrad v parku Chapultepec v Mexico City | albertoloyo/123RF.com
Hrad v parku Chapultepec v Mexico City | albertoloyo/123RF.com

Na jihozápadě města se pak nachází Chapultepec Park, v němž je umístěno skvělé muzeum Museo Nacional de Antropologia. Z dalších atrakcí v Mexico City doporučuji navštívit Muzeum Fridy Kahlo, rodný dům světoznámé malířky, jež se nachází v parku Chapultepec v jehož okolí najdete spoustu malebných míst, výborných restaurací i kaváren. Na vrcholu kopce Chapultepec se pak nachází hrad umístěný v místě bývalého sídla Aztéků. V průběhu své existence v něm sídlila Vojenská akademie, observatoř a dnes je tu Museo Nacional de Historia. Nutno také upozornit, že se jedná o jediný královský hrad na celém americkém kontinentu. A nakonec se v parku nachází nachází i krásná ZOO, jež patří k těm nejvíce navštěvovaným, protože k jejím největším atrakcím náleží gorila a také panda.

Pyramidy Teotihuacan

Pyramidy Teotihuacan v okolí Mexico City | photopiano/123RF.com
Pyramidy Teotihuacan v okolí Mexico City | photopiano/123RF.com

Pyramidy Teotihuacan sice neleží přímo v Mexico City, ale do metropole to má, co byste kamenem hodili, a proto byste si jeho návštěv neměli nechat ujít. Teotihuacan je totiž městem bohů, nejvýznamnější náboženské středisko střední Ameriky, kde roste záplava opuncií a pepřovníků.

Kam v Mexiku zamířit za nákupy a dobrotami

Pakliže toužíte po nákupech a nebojíte se provětrat si peněženku, doporučuji zajít do čtvrtě Polanco a navštívit tu nejluxusnější třídu celé Latinské Ameriky, Avenida Presidente Masaryk. Naleznete tu řadu butiků těch nejluxusnějších značek, jako Prada, Armani, Versace, Hugo Boss apod. Ani gurmáni však v Mexico City nejsou ukráceni. Město se může pochlubit více než 1870 restauracemi, z nichž se dokonce 3 dostaly do TOP 50 těch nejlepších restaurací na světě. Všem milovníkům čokolády pak doporučuji návštěvu jednoho malého muzea v centru Mexika, kde ve čtvrti Zona Paseo de la Reforma, s názvem “Svět čokolád”, již více než 100 let vyrábějí výtečnou čokoládu.

Dále se pak jen pár kroků od San Jacinto place nachází trh s lokálními biopotravinami. Koupit si tu můžete zmrzlinu, čerstvé koláče, sýry, čaje, čokoládu i sušenky. Výtečnou cukrárnu s tradicí téměř 140 let, naleznete v Centru na ulici 5. května. Jedná se o cukrárnu Celaya, která po celou svou existenci náleží rodině Guizar a patří vůbec k těm nejlepším cukrárnám v celé zemi. Jejich recepty na sladkosti jsou vskutku legendární. K těm nejlepším zdejším dobrotám patří vlastnoručně vyráběný marcipán, nugát, kokosové bonbóny, jamoncillos a ještě mnoho dalšího. Milovníci dobrot si tu tedy rozhodně přijdou na své.

Předchozí článekEgyptská Káhira – zajímavá místa a památky
Další článekTokio – co vidět a kam zajít?