Zajímavosti v Egyptě – zajímavá místa a památky k vidění

9897

Pokud rádi putujete po stopách dávné historie, jste obdivovateli jedinečných starobylých památek a nevadí vám tropické teploty sahající až ke 40 stupňům Celsia, potom pro vás bude Egypt ideální volbou.

Egypt je zemí ležící v severovýchodní části Afriky. Jeho břehy jsou omývány Středozemním i Rudým mořem a sousední země tvoří Libye, Súdán a Izrael. Zemí protéká největší a nejznámější africká řeka Nil, v jejímž okolí žije většina egyptských obyvatel. Zbývající části země pokrývá nehostinná saharská poušť. Centrem země a zároveň největším a nejlidnatějším městem je Káhira. Kromě Káhiry se zde nachází ještě několik dalších významných měst, z nichž za zmínku stojí například Alexandrie. Egypt se může pyšnit velmi dobrou strategickou polohou, jenž byla ještě zlepšena vybudováním Suezského průplavu spojujícího Středozemní a Rudé moře. Součástí Egypta je také Sinajský poloostrov, na jehož území leží nejvyšší vrchol Egypta, Hora svaté Kateřiny tyčící se do výše 2642 metrů. Egypt byl po celou dobu své existence domovem významných civilizačních celků, což dokazuje množství jedinečných historických míst a památek. Pojďme se společně podívat alespoň na některé z egyptských krás.

Zajímavosti o Egyptě

  • Zatímco dnes vyznává naprostá většina egyptských obyvatel islám, ve 4. až 6. století bylo dominujícím náboženstvím křesťanství.
  • Známá newyorská Socha Svobody měla být původně sochou muslimské ženy v závoji a stát právě v Egyptě.
  • Během vlády faraonů bylo standardní měnou pivo – byli jím placeni i stavitelé pyramid.
  • Egypťanům náleží mnoho zajímavých vynálezů, včetně líčidel, které v minulosti používali i muži.
  • Na území Egypta stojí poslední z původních sedmi divů světa – jsou jím pyramidy v Gíze; všechny ostatní stavby již byly zničeny.

Zajímavá místa a památky v Egyptě

Pyramidy v Gíze (Giza Pyramid Complex)

Egyptské pyramidy se řadí mezi nejvýznamnější památky na světě. Jedná se o jeden ze sedmi divů světa, který je dodnes obestřen tajemstvím. Právě jedinečná tajemná atmosféra sem láká tisíce návštěvníků. Pyramidy jsou místem posledního odpočinku významných egyptských osobnosti, zejména pak místních faraonů. Nejznámější a největší pyramidou nacházející se v Gíze je Cheopsova pyramida. Pyramida dnes měří necelých 140 metrů, v dřívějších dobách však dosahovala výšky 146 metrů. Dalšími pyramidami, které lze v Gíze obdivovat, jsou Rachefova (nebo také Chefrénova) a Menkaureova pyramida.

Luxor

Během své návštěvy Egypta byste určitě neměli vynechat prohlídku bývalého hlavního města Luxoru, které bylo dobách své největší slávy známé pod názvem Veset (řecky Théby). Ve městě bylo postaveno několik krásných chrámů, z nichž některé se alespoň částečně dochovaly dodnes. Mezi největší z nich patří Chrám v Karnaku (Karnak Temple Complex), který byl spojen takzvanou Alejí sfing s o něco známějším Luxorským chrámovým komplexem (Luxor Temple complex). Oba chrámové komplexy i část aleje zde můžete obdivovat i dnes. Kromě těchto významných památek lze v Luxoru navštívit Muzeum mumifikace (Mummification Museum), známé Údolí králů (Valley of the Kings) s hrobkou faraona Tutanchamona i méně známé Údolí královen (Valley of the Queens), které se stalo místem posledního odpočinku manželek faraonů.

Chrám Bohyně Isis na ostrově Philae (Temple of Goddess Isis in Philae)

Další z fascinujících egyptských památek lze nalézt na ostrůvku, jenž je situován na řece Nil. Zde se nachází krásný chrámový komplex, který je jedinečně zachovalým pozůstatkem faraonského Egypta. Chrám, jenž byl vybudován na ostrově Philae ještě před začátkem našeho letopočtu, byl zasvěcen bohyni Isis. Chrám Bohyně Isis stojící na skalnatých výběžcích ostrova obklopeného modrým Nilem, nabízí svým návštěvníkům dechberoucí scenérii. Dnes ho však již nenajdeme na ostrově Philae, ale na nedalekém ostrově Agilkia. Sem byly památky přesunuty počátkem 20. století, kdy došlo v souvislosti s vybudováním Asuánské přehrad ke zvýšení hladiny Nilu a ostrůvku Philae i jeho památkám hrozil zánik.

Asuán (Aswan)

Asuán je historicky velmi významným městem ležícím na Nilu, ve kterém dnes můžete obdivovat nejen množství faraonských památek, ale také moderní a velmi kontroverzní projekt bývalého egyptského prezidenta Gamála Násira – Vysokou Asuánskou přehradu známou také pod názvem Násirovo jezero. Ve městě můžete navštívit například velmi zajímavé Núbijské muzeum (Nubian Museum) plné jedinečných archeologických nálezů. Za návštěvu stojí také nilské ostrůvky patřící k Asuánu. Na největším z nich, ostrově Elefantina, lze navštívit ruiny dříve majestátního Chnumova chrámu.

Abú Simbel (Abou Simbel)

V jižní části Egypta leží na západním břehu Násirova jezera archeologické naleziště Abú Simbel s několika významnými stavbami. Pravděpodobně tou nejznámější z nich je stejnojmenný chrám, který nechal do skalního masivu vytesat faraón Ramesse II.. Chrám byl postaven nejen na počest tohoto vládce, ale také některých významných bohů. Vnější i vnitřní části chrámu jsou zdobeny několika sochami Ramesse II., z nichž ty nejvyšší se tyčí do výšky až 21 metrů. Hned vedle tohoto chrámu stojí o něco menší Hathořin chrám (Hathor temple), který vládce věnoval nejen své manželce Nefertari, ale také bohyni Hathor.

Národní park Svatá Kateřina (St. Catherine National Park)

Pokud Vás kromě jedinečných historických míst a staveb lákají také přírodní krásy, určitě byste neměli vynechat návštěvu národního parku Svatá Kateřina rozpínajícího se v hornaté oblasti Sinajského poloostrova. Kromě nádherné přírody zde můžete spatřit mnoho zajímavých zvířat, z nichž některé není možné pozorovat v žádné jiné části země. Mezi zvířecí obyvatele tohoto krásného parku patří vlci, lišky či levharti sinajští. V parku můžete najít několik vysokých egyptských hor, včetně té úplně nejvyšší, Hory svaté Kateřiny (Mount Catherine).

Co navštívit v Káhiře

  1. Egyptské muzeum (Egyptian Museum in Cairo) – jedinečném muzeum v Káhiře uchovávající sbírku artefaktů pocházejících ze starověkého Egypta. V muzeu lze navštívit více než padesát místností a vidět více než sto tisíc exponátů rozdělených dle období jejich vzniku. Muzeum bylo založeno v polovině 19. století Augustem Mariettem, jehož hrob lze nalézt v parku sousedícím s muzeem.
  2. Mešita Muhammada Alího (Muhammad Ali Mosque) – mešita je součástí citadely stojící na skalní vyvýšenině nad městem. Citadela nabízí krásný výhled nejen na město, ale v případě dobré viditelnosti i na pyramidy v Gíze. Mešita je díky své poloze a dvěma minaretům nejlépe viditelnou stavbou v Káhiře.
  3. Bazar Chán al-Chalílí (Khan El-Khalili Souk) – největší, nejznámější a nejoblíbenější z káhirských bazarů. Bazar lze najít v islámské části města. Bazar je turisticky velmi oblíbeným místem, protože v jednotlivých obchodech lze zakoupit téměř vše od potravin až po tradiční egyptském výrobky. Návštěva tržnice určitě stojí za to, protože právě zde můžete poznat jedinečné kouzlo a život Káhiry.

Egypt je zemí, kterou si zamilují všichni obdivovatelé tajemných staveb a míst. O ty zde totiž opravdu není nouze. Pokud bude žár slunce neúnosný, můžete se vypravit na některou z pláží a vychutnat si alespoň částečné osvěžení v moři. Žádnou chladnou vodu ale nečekejte a už vůbec ne v letních měsících. Na své si zde určitě přijdou milovníci potápění a šnorchlování. U pobřeží se totiž nachází několik krásných lagun, ve kterých se to krásně zbarvenými rybami a dalšími vodními živočichy doslova hemží. Pokud Vám tropické teploty nedělají problém, můžete se vypravit za poznáním pouště Sahara, kde lze z velbloudího hřbetu pozorovat nekonečné moře rozpáleného písku.

Předchozí článekZajímavosti souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti na Slovensku – památky a zajímavá místa k navštívení