Dovolená v Hurghadě v Egyptě – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

6259

Egypt je exotickou destinací za relativně příznivou cenu, alespoň ve srovnání s jinými exotickými zeměmi. Nabízí mnohé možnosti vyžití. A navíc si tu letní dovolenou můžete užívat po celý rok.

Na výběr máte z více egyptských letovisek. Ovšem tím největším, nejrušnějším a nejoblíbenějším je Hurghada. Budete si mimo jiné užívat vodních sportů, především potápěči budou ve svém živlu. Podvodní svět je úžasný, ale mnohé můžete vidět i s použitím šnorchlu. Obvykle tu každý hotel má svůj úsek pláže, na němž zajišťuje veškerý turistický servis.

A nezapomínejme na historické památky starého Egypta. I když Hurghada je moderní a poměrně nové město, výlety do okolí vám poodhalí mnohé ze starověké historie. A jaké památky a zajímavá místa můžete v Hurghadě vidět a kam se vydat na výlet do okolí? Pojďme se podívat na několik tipů.

Památky a zajímavá místa v Hurghadě

Katedrála svatého Shenoudy

Katedrála svatého Shenoudy (Coptic Cathedral of Saint Shenouda) představuje moderní koptský kostel. Nachází se v El Daharu, což je starší část města, v níž si můžete prohlédnout tradiční arabský styl.

Uvedený kostel byl postaven na začátku 20. století a je ve francouzském stylu. Později došlo k jeho rekonstrukci. Můžete si ho prohlédnout nejen zvenčí. Také interiér je velmi působivý.

Mešita El Mina Masjid (Mosque El Mina Masjid)

Mešita El Mina Masjid je krásnou novou stavbou, kterou najdete přímo v Hurghadě nedaleko nové maríny. Můžete vstoupit i dovnitř, ale pouze zutí a ženy musí mít zakryté vlasy a vlastně celé tělo. Oděv, s nímž tuto podmínky splníte, je možné si zapůjčit u vstupu. Mešita je obdivuhodná zevnitř i zvenku.

Ve městě jsou rovněž další mešity. Nejstarší najdete ve čtvrti El Dahar. Vstup dovnitř je však povolen pouze muslimům.

El Dahar

Výše jsme zmínili El Dahar. Pojďme si ho více přiblížit. Jde o nejstarší část Hurghady. Krom toho, že se zde nachází koptský kostel a stará arabská mešita, si v ní prohlédnete původní zástavbu z doby, kdy toto rušné letovisko bylo rybářkou vesnici. Zamiřte do této části města, chcete-li více poznat život tamějších obyvatel. Hotely tu jsou spíše starší, i když obvykle již zrekonstruované. Při procházce touto čtvrtí zavítejte do některého z mnoha obchůdků, na tržiště, do kavárny či jiného podniku.

Nová Marína

Nová Marína (Hurghada New Marina), jak už název napovídá, je novým přístavem v Hurghadě. Určitě doporučujeme projít si tamější promenádou nabízející krásné pohledy na moře a do okolí. Pokud vám při procházce vyhládne, dejte si něco dobrého z arabské kuchyně. Neláká vás? Na výběr máte z mnoha mezinárodních kuchyní. Promenáda je rovněž lemovaná bary a obchody. Máte-li rádi ryby, navštivte tamější rybí trh.

Velké akvárium v Hurghadě (Hurghada Grand Aquarium)

Chcete-li si prohlédnout krásy podvodního světa, aniž byste se museli potápět nebo šnorchlovat, vydejte se do akvária v Hurghadě (Hurghada Grand Aquarium neboli Red Sea Aquarium). Prohlédnete si obvyklé „obyvatele“ Rudého moře prostřednictvím skleněného tunelu. Akvárium není příliš velké, ale i tak si odtud odnesete zajímavý zážitek. Především děti budou tímto místem nadšeni.

Old Vic Beach a další pláže

Old Vic Beach patří mezi nejstarší pláže Hurghady. Je dlouhá cca kilometr. Vyznačuje se mírným vzestupem do vody a písečným dnem. Obvykle má hotel svou pláž a kromě toho jsou tu ještě soukromá místa ke koupání.

Z dalších si ještě uveďme Dream Beach (u promenády Mamsha), Mojito Beach atd. Krásné pláže na vás čekají také v Makadi či El Gouně.

Jungle Aquapark

Chcete si užít více vodní zábavy? Dopřejí vám ji aquaparky. Jedním z nich je Jungle Aquapark. Najdete ho zhruba 20 km od centra města. Nudit se tu nebudete. Zábavu vám zajistí přes 30 tobogánů a 21 bazénů.

Ještě blíže od centra Hurghady funguje Titanic Resort & Aquapark. I tento park nabízí spousty zábavy. Chcete jí ještě více? V okolí jsou ještě třeba Makadi Water World, Sindbab Aqua Park atd. V této oblasti nechybí ani zábavní parky.

Útes Careless Reef

Jak už jsme si uvedli, Hurghada, potažmo celý Egypt, jsou oblíbeným cílem potápěčů a příznivců šnorchlování. Pod vodní hladinou se pokocháte korálovými útesy, ale i hejny ryb. Kde si v Hurghadě užijete tuto podívanou naplno? Zamiřte k útesu Careless Reef (je vzdálený od centra cca hodinu člunem), který je tvořen dvěma korálovými věžemi. Právě plošina mezi těmito věžemi stojí za prozkoumání. Jsou zde mimo jiné k vidění obrovské murény. Zkušení potápěči mohou nedaleko tohoto místa prozkoumat jeskyni.

Z dalších potápěčských lokalit, kam se můžete vydat z Hurghady, si ještě uveďme El Malag, Erg Abu Ramada, ostrov Umm Gamar a Ostrov Siyul Kebira.

Sakkala

Pokud chcete poznat centrum města, zamiřte do části Sakkala. Vyznačuje se rušnou ulicí s hotely, ale také obchody a restauracemi. Projděte se ulicí i okolními uličkami. Jde o moderní turistické centrum. Sice tu nenajdete žádné památky, ale chcete-li se najíst, posedět u kávy či se pobavit, jste tu správně. A právě na severním okraji této čtvrti se nachází Hurghada Marina, kterou jsme si přiblížili výše.

Nákupní centrum Senzo Mall

Klasickým obchodním domem, kde najdete vše potřebné (podobný sortiment jako v našich obchodech), je Senzo Mall (Shopping center Senzo Mall). Na rozdíl od typických egyptských bazarů a obchůdků se suvenýry a s dalším zbožím, jsou zde ceny pevně dané. Nesmlouvá se a budete tu mít i větší klid na nákup. Většina zboží je značková a v komplexu se můžete rovněž občerstvit ve fastfoodu či si odpočinout v kavárně.

Kam na výlet do okolí?

V užším i širším okolí nejznámějšího egyptského letoviska můžete podnikat mnohé výlety. Je pro vás Hurghada příliš rušná? Navštivte klidnější středisko El Gouna. Nachází se necelých 30 km odtud.

Vábí vás starověké památky? Pak si nenechte ujít výlet do Luxoru. Nachází se sice téměř 300 km od Hughardy, ale dominanty, kterými jsou Komplex boha Amona, Údolí králů s Tutachamonova hrobka, Memnónové kolosy a další, za to stojí. Jen kousek od Luxoru se nachází Karnak. A samozřejmě Dech beroucí jsou pyramidy v Gíze. Ovšem za nimi si budete muset dojet ještě dál.

Egypt je také velmi oblíbenou destinací mezi potápěči. Mají rozhodně co sledovat a mnohé uvidíte i se šnorchlem. Podmořský svět můžete poznávat přímo v Hurghadě, nebo třeba na ostrově Giftun (hodina cesty lodí), ale i na další místech – Makadi resort, Sharm El Naga, Omo Gamaar, Shaab bu Ramada atd. Krásy ukryté pod vodní hladinou si prohlédnete rovněž během výletu na lodi s proskleným dnem.

Máte rádi dobrodružství? Vydejte se na výlet do pouště, samozřejmě vždy jen s průvodcem. Během své cesty se projeďte na velbloudech, seznamte se s životem beduínů a zážitků na vás čeká mnohem více.

Ať už chcete odpočívat na pláži a užívat si veškerého turistického komfortu, potápět se, dovádět v akvaparcích, či dychtíte po poznání těch nejvýznamnějších egyptských skvostů, je Hurghada ideální destinací pro vás. Teď už vybrat termín. Nezapomínejte, že letní dovolenou si tu užijete po celý rok…

Předchozí článekDovolená v tureckém Bodrumu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekMalgrat de Mar ve Španělsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí