Egyptská Alexandrie – zajímavá místa a památky k navštívení

5092
Pohled na přístav egyptské Alexandrie | javarman/123RF.com
Pohled na přístav egyptské Alexandrie | javarman/123RF.com

Alexandrie je druhé největší město v zemi faraónů a pyramid. Avšak bohatá historie starověkého Egypta není jediný důvod, proč právě Alexandrie láká davy turistů. Jako v ráji se zde budou cítit i milovníci pláží s jemným bílým pískem.

Město vybudoval Alexandr Veliký (Makedonský) před více než 2000 lety na místě malé rybářské vesnice. Vojevůdce při svém tažení založil řadu měst, z nichž většinu pojmenoval po sobě. Alexandrii předurčil k velkým věcem. Chtěl z ní vybudovat velkolepé centrum celé říše. To ale netušil, že se z města brzy stane nejvýznamnější obchodní uzel mezi Afrikou, Evropou a Asií.

O tom, že Alexandrie bývala neskutečně krásné město svědčí fakt, že si ho jako své sídlo vybrala i samotná Kleopatra. Centrum města tvoří promenáda Korníš (Corniche).

Promenáda Corniche na pobřeží Alexandrie | javarman/123RF.com
Promenáda Corniche na pobřeží Alexandrie | javarman/123RF.com

Při procházce po promenádě ucítíte čerstvý mořský vzduch a můžete pozorovat modré odstíny Středozemního moře. Alexandrie oplývá celou řadou starobylých památek a zajímavých míst, která byste při návštěvě neměli vynechat.

Zajímavá místa a památky v Alexandrii

Alexandrijská knihovna (Library of Alexandria)

Vstup do Alexandrijské knihovny v Egyptě | yarlander/123RF.com
Vstup do Alexandrijské knihovny v Egyptě | yarlander/123RF.com

Nejslavnější egyptská knihovna je dominantou celé Alexandrie. Původní knihovna byla založena v roce 283 př.n.l. a od ostatních soukromých knihoven se lišila tím, že její dveře byly otevřeny vědcům a akademikům z celého světa. Ti zde své texty nejen přednášeli, ale i uschovávali pro další generace. V knihovně se postupně shromažďovaly tisíce svitků, až se rozrostla v největší a nejslavnější knihovnu starověku. Ovšem při tažení Julia Caesara z části vyhořela a za vlády Římanů ztratila svůj význam. Časem došlo ke zničení většiny textů. Ovšem v roce 2002 byla na počest této skvostné památky otevřena nová Alexandrijská knihovna, jejímž cílem je sesbírat nejvíce odborných knih na světě. Což není problém, protože kapacita knihovny je 8 miliónů svazků. Není moc míst na světě, kde byste uviděli tolik knih po kupě. Proto toto místo za vidění rozhodně stojí a při návštěvě Alexandrie byste ho neměli vynechat.

Pevnost Qaitbay (Citadel Of Qaitbay)

Pevnost Qaitbay v Alexandrii | aksenovko/123RF.com
Pevnost Qaitbay v Alexandrii | aksenovko/123RF.com

Citadela se nachází na konci uměle vybudovaného výběžku. Pevnost byla postavena v roce 1480 na místě slavného majáku, který se řadil mezi Sedm starověkých divů světa. Maják byl 110 metrů vysoký a na jeho vrcholku se nepřetržitě udržoval oheň, který byl viditelný i ze vzdálenosti 50 kilometrů. Stavba je ze všech stran obklopena a chráněna mořem. A tak se díky své strategické pozici stala obranou budovou. Kromě ohromujícího výhledu na Alexandrii se v současnosti uvnitř nachází námořní muzeum.

Alexandrijské paláce

Montaza Palace v egyptské Alexandrii | whitekrechet/123RF.com
Montaza Palace v egyptské Alexandrii | whitekrechet/123RF.com

Za zhlédnutí stojí i jedinečné alexandrijské paláce. Montaza Palace býval palácem královské rodiny, avšak dnes je z něj nepřehlédnutelný hotel. Montaza palác je proslulý svými krásnými parky a zahradami, kterými se může pokochat i běžný turista. Nadšenci paláců by neměli vynechat neméně slavný palác Ras el-Tin Palace, v kterém bývá při návštěvách Alexandrie ubytovaná královská rodina.

Římský amfiteátr (Roman Amphitheatre)

Pozůstatky Římského amfiteátru v Alexandrii | efesenko84/123RF.com
Pozůstatky Římského amfiteátru v Alexandrii | efesenko84/123RF.com

Amfiteátr byl objeven teprve v minulém století a ihned se stal egyptským unikátem, neboť jiné půlkruhové divadlo v celém Egyptě nenajdete. Už jen proto byste amfiteátr neměli při návštěvě Alexandrie vynechat. Stavba se nachází v zachovalém stavu, proto můžete dobře pozorovat všech 13 řad, které při představení usadili až 800 osob.

Katakomby Koum El Shoukkafa (Catacombs of Kom el Shoqafa)

Katakomby byly v Alexandrii vytvořeny zhruba ve 2. století, ale objeveny byly až počátkem minulého století. K objevu došlo úplnou náhodou, když se do něj probořil povoz s oslíkem. Údajně je tento způsob objevování památek v Egyptě poměrně častý. Celkem byly vytvořeny tři patra katakomb až do hloubky 35 metrů. Stavba sloužila jako pohřebiště a bylo v ní nalezeno okolo 300 těl. Což z ní činí největší antické hromadné pohřebiště. Při prohlídce můžete pozorovat bohatě zdobené stěny a nevšední architekturu katakomb.

Řecko-římské muzeum (Graeco-Roman Museum)

Budova Alexandrijského národního muzea v Egyptě | mark52/123RF.com
Budova Alexandrijského národního muzea v Egyptě | mark52/123RF.com

Milovníci historie by měli zavítat do Řecko-římského muzea. To disponuje zhruba 40 000 exponáty, z nichž některé jsou opravdu starými unikáty. K vidění je spousta mramorových soch, mumií, sarkofágů a papyrusu. Ti, kteří by chtěli vidět všechny artefakty od starověku po novověk, by měli navštívit Alexandrijské národní muzeum (Alexandria National Museum). No a pro milovníky šperků bylo vytvořeno Muzeum královských klenotů (Royal Jewelery Museum).

Pompejův sloup (Pompey´s Pillar)

Pompejův sloup v egyptské Alexandrii | mark52/123RF.com
Pompejův sloup v egyptské Alexandrii | mark52/123RF.com

Na místě hlavního chrámu boha Serapise se už jen jako připomínka tyčí 25 metrů vysoký žulový sloup. Jeho průměr je 9 metrů a jedná se o jednu z mála antických památek, které se dochovaly v tak dobrém stavu. Často se můžete setkat s mylným označením Ptolemaiův pilíř, neboť jej vybudovali Ptolemaiovci. V okolí sloupu se nachází ruiny chrámu, které můžete při procházce blíže prozkoumat.

Stanley Bridge

Stanleyho most v Alexandrii v Egyptě | bassemadel/123RF.com
Stanleyho most v Alexandrii v Egyptě | bassemadel/123RF.com

Pohled na město i moře zároveň si můžete vychutnat z turisty oblíbeného Stanleyho mostu. Ten byl postaven teprve nedávno, aby ulehčil rušné dopravě ve městě. Jeho architektura byla inspirovaná palácem Montaza. Pořídíte z něj úchvatné fotografie města, narazíte zde na zdejší rybáře a spoustu prodejců kávy. Ideální procházka je při východu nebo západu slunce.

Předchozí článekKolín nad Rýnem – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?
Další článekKam v Dortmundu – zajímavá místa a památky k vidění