Doprava do Španělska – autem, autobusem, letecky i vlakem

2379
Letadlo společnosti Iberia | boarding1no/123RF.com
Letadlo společnosti Iberia | boarding1no/123RF.com

Do Španělska lze cestovat mnoha způsoby, s ohledem na vzdálenost a cenu však výrazně převládá letecká doprava. Ostatní způsoby se vyplatí buď pro větší skupiny anebo pokud plánujete další zastávky po cestě.

Letecky

Nejčastěji se do Španělska cestuje letecky, protože to je nejrychlejší a zároveň obvykle nejlevnější. Kromě větších měst existují přímá spojení z Prahy i na Ibizu a Mallorcu, navíc do Španělska létají i nízkonákladoví dopravci. Zpáteční letenku do Španělska lze sehnat pod 4000 Kč, v akcích a mimo sezónu ještě výrazně levněji.

Autobusem

Stále existují dopravci, kteří do Španělska zajišťují autobusovou dopravu, většina to ale již vzdala. Důvodem je především velká vzdálenost a nutnost platit nemalé dálniční poplatky, takže letenka vyjde často levněji.

Vlakem

Cesta vlakem do Španělska může být bezesporu zajímavá, bohužel však také dlouhá a téměř vždy výrazně dražší než letenka. Navíc samozřejmě přibývá nutnost několikrát přestupovat. V podstatě se vyplatí jedině studentům, kteří si pořídí jízdenky InterRail či RailPass a plánují delší cestu a zastávky po cestě.

Autem

Cesta autem do Španělska je výhodná pouze pro větší skupiny a navíc na delší pobyty. I cesta osobním autem ve čtyřech vyjde v nejlepším případě nastejno jako obvyklá cena letecké dopravy. Vyplatí se proto zejména v případě většího množství zavazadel, delších přesunů v rámci Španělska a u dlouhodobějšího pobytu. Za zvážení stojí samozřejmě i cena možného pronájmu auta přímo na místě.

Předchozí článekDoprava ve Španělsku
Další článekŠpanělsko – základní informace