Doprava ve Španělsku

2618
Vysokorychlostní vlak Renfe Ave | herraez/123RF.com
Vysokorychlostní vlak Renfe Ave | herraez/123RF.com

Španělsko je poměrně rozsáhlé, silněji urbanizovanou část tvoří zejména pobřeží a Katalánsko. Vnitrozemí je místy poměrně pusté a tomu odpovídá i dopravní obslužnost. Celkově je ale možnost dopravy po Španělsku na velmi dobré úrovni. Pořádně si tedy promyslete, jakým způsobem se budete přemisťovat mezi jednotlivými místy ve Španělsku.

Autobusy

Ve Španělsku funguje několik autobusových dopravců, například Alsa a Avanza. Autobus je někdy i o polovinu levnější jak vlak, ale u delších tras je vhodná včasná rezervace, místenky bývají často vyprodány. Do menších městeček a vesnic se lze obvykle dostat pouze autobusem.

Vlaky

Vlakovou dopravu zajišťuje ve Španělsku společnost Renfe. Vlaky jsou cca o třetinu dražší jak autobus, v případě luxusnějších rychlíků mohou stát i dvojnásobek. Na druhou stranu je vlaková doprava komfortní a výrazně rychlejší než autobusy. Mládež do 26 let a důchodci mají na vlak slevu. Raději vyražte na vlak s dostatečným předstihem, na nádražích jsou běžné osobní prohlídky jako na letišti. Místenky nakupujte včas, rychlíky bývají vyprodané.

Auto

Auto lze použít vlastní, ve větších městech se dá auto za přiměřenou cenu půjčit. Síť silnic a dálnic je kvalitní a dostatečně hustá, některé dálnice jsou placené. Maximální povolená rychlost na dálnici je 120 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Ve Španělsku neplatí povinné svícení, povolená hranice alkoholu je 0,5 promile. Pokuty jsou vysoké a je třeba je uhradit na místě. V případě používání dioptrických brýlí pozor na povinnost mít náhradní brýle!

Trajekty a lodě

Na ostrovy ve Středozemním moři i v Atlantiku pluje dostatek trajektů, několik tras vede také do Maroka a samozřejmě existují příbřežní spoje. Ze španělských přístavů však také můžete vyrazit na nefalšovanou zaoceánskou plavbu například do Ameriky.

MHD

Městská doprava je ve městech kvalitní a často obsluhuje i příměstské oblasti. Velká města jako Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla a Bilbao mají i vlastní metro. Příměstské vlaky se jmenují Cercenías.

Kolo

V některých oblastech jsou cyklostezky značně populární. Kolo je ve městech běžným dopravní prostředkem, často jsou zde k dispozici i levné půjčovny a v některých městech si můžete krátkodobě zapůjčit kolo zdarma.

Předchozí článekBezpečnost a zdravotnictví ve Španělsku
Další článekDoprava do Španělska – autem, autobusem, letecky i vlakem