Bazilika Sacré-Coeur v Paříži

2538
Bazilika Sacré-Coeur | dell640/123RF.com
Bazilika Sacré-Coeur | dell640/123RF.com

Také míříte v brzké době do Paříže a přemýšlíte, co všechno navštívíte? Pokud si tedy zrovna děláte nějaký ten plán, abyste na nejvýznamnější místa nezapomněli, určitě do něho přidejte i baziliku Sacré-Coeur. I zde je totiž co obdivovat a může se stát, že budete chvílemi opravdu žasnout!

Jedná se o římskokatolický kostel, který je zasvěcen Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu. Bazilika leží na nejvyšším místě ve městě, na návrší Montmartre. Sacré-Coeur byla navržen a postaven architekty Paulem Abadiem a Luciem Magnem ve velice zajímavém a netypickém slohu. Jedná se v podstatě o smíšeninu románského a byzantského stavebního slohu, vypůjčili si tedy od každého něco. Stavba se začala budovat v roce 1875, první obřady se zde však začaly konat až po první světové válce v roce 1919.

Pokud byste se zajímali o interiér kostela, budete možná, v měřítku s jinými pařížskými chrámy, přece jen trochu zklamáni. V žádném případě to však neznamená, že by se nebylo na co dívat, co obdivovat. Do očí vám jistě padne třpytivá mozaika Krista, která pochází z roků 1912 – 1922. Autorem byl umělec Luc Olivier Merson. Velmi poutavým prvkem je potom klenutá krypta. Vstupní dveře jsou zdobené bronzem, a mapují Poslední večeři páně. Naprostou jedinečností je potom typicky vejčitá kopule baziliky. Jedná se o druhou největší panoramatickou vyhlídku ve městě, v závěsu za Eiffelovou věží. Za dobré viditelnosti tedy jedinečné místo pro pozorování Paříže!

Překrásná zvonice z dílny Lucie Magna pochází z roku 1904 a tyčí se do výšky 80 metrů. Uvnitř zvonice se podívejte směrem nahoru, tam je zavěšen devatenácti tunový zvon La Savoyarde, který patří vůbec mezi jeden z nejtěžších na světě. Zvon byl odlit v roce 1895 ve městě Annecy. Nad hlavním vstupem jsou umístěny bronzové sochy francouzských světců, konkrétně se jedná o Ludvíka IX. a Janu z Arku.

Sacré-Coeur slouží kromě návštěvy turistů a své vyhlídky také k bohoslužbám. Kněží se zde modlí ve dne i v noci za to, aby se Paříži, ale i celému světu vedlo v dnešní nelehké době co nejlépe.

A jak se na Sacré-Coeur dostat? Buď si můžete zasportovat a vystoupat do místy opravdu prudkého kopce, nebo ti línější z vás, potom mohou využít lanovku, která má svou základnu poblíž place Willette. Ať již tak či onak, buďte si jisti, že návštěvy nebudete litovat. Přece jen je bazilika Sacré-Coeur jedním velkým a neodmyslitelným symbolem města a byla by škoda a dokonce i ostuda, kdybyste sem nezavítali. Poznáte tak novorománský sloh, vyzdobený interiér chrámu a v neposlední řadě i mnohé uličky Paříže pěkně z výšky, to ovšem v případě, že bude pěkné počasí, což je zde velmi často, takže se není čeho obávat!

Předchozí článekToronto – představuje se nejlidnatější kanadské město
Další článekCentre Georges Pompidou – Pompidouovo centrum moderního umění