Centre Georges Pompidou – Pompidouovo centrum moderního umění

1441
Pompidouovo centrum moderního umění | esinel/123RF.com
Pompidouovo centrum moderního umění | esinel/123RF.com

Zajímá vás moderní a současné umění? Chcete se o něm dozvědět ještě něco více? Navštivte při pobytu Centre Georges Pompidou a ponořte se do světa kultury!

Centre Georges Pompidou jehož oficiální název nese jméno Centre national d´Art et Culture Georges Pompidou představuje známé a velmi vyhledávané pařížské muzeum zabývající se problematikou současného moderního umění. Středisko kultury Centre Georges Pompidou začalo vznikat v letech 1972 až 1977 na přání tehdejšího francouzského prezidenta Georga Pompidoua. Po celosvětové soutěži o vítězný návrh podoby muzea byl vybrán projekt architektů Renzo Piana a Richarda Rogerse. Stavba stála skoro jeden milion franků a v tehdejší době vyvolala vlnu nevole. Pařížané ji nejprve nenáviděli, poté obdivovali.

Centre Georges Pompidou působí velmi zajímavým, zcela netypickým dojmem. Jedná se o moderně vypadající skleněný palác. O rozloze 7 500 metrů čtverečných, který se tyčí se svými pěti poschodími do výšky 42 metrů. Konstrukce připomíná lešení a rozvody vody, elektřiny a klimatizace jsou realizovány trubkami, které nejsou nikterak skryté pod zdivem, ty se vyznačují různým barevným provedením. Budova může na první pohled vytvářet pocit nedostavěného díla, možná proto, spíše určitě, ji Pařížané nechtěli přijmout a není se čemu divit. K dalším zdejším budovám tak nějak nesedí.

V útrobách Centre Georges Pompidou se nachází výstavní a reprezentativní prostory. Co zde všechno spatříte? Ve skleněné novostavbě je situována knihovna, dále potom muzeum moderní doby, ale i obchody, kavárny či kinosály.

Zajímá-li vás umění a chcete-li spatřit například díla světových umělců v podobě Pabloa Picassoa, Marcela Duchampa nebo třeba Vasilya Kandinskyeho či Jacksona Pollockeho, nebo pokud aspoň toužíte po vzhlédnutí této velmi nestandardní stavby, využijte eurovíkendy v Paříži tímto směrem a prohlédněte si i další pařížské památky!

Předchozí článekBazilika Sacré-Coeur v Paříži
Další článekEiffelova věž – symbol celé Paříže