Chemnitz v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety

9106

Německá spolková země Sasko je domovem malebného města Chemnitz, které možná znáte i pod jeho českým názvem Saská Kamenice. Chemnitz leží na úpatí Krušných hor a bydlí zde přibližně 250 000 lidí. K největšímu rozmachu města došlo během průmyslové modernizace. A právě okolo modernismu se tady vše točí. Je patrný v architektuře i kultuře. Stejně důležitý je pro město i průmysl. O továrny a technická nebo i jiná muzea tady zkrátka nouze není.

Pokud během svých cest chcete obdivovat desítky památek, jejichž historie sahá až do opravdu dávných dob, Chemnitz vás možná trochu zklame. Přitom se jeho historie začala psát už před více než 850 lety, tak jak je to možné? Jak již bylo naznačeno, Chemnitz byl po celou dobu své existence spíše průmyslovým městem. Kromě toho zažil během 2. světové války rozsáhlé bombardování. Ostatně jako celá řada dalších německých měst. Osudné se mu stalo právě to, že byl jedním z průmyslových center země. Po válce zůstal prakticky kompletně zničen. A ačkoliv by se mohlo zdát, že byl brzy obnoven, opak je pravdou. K rozsáhlé obnově došlo až po sjednocení Německa.

Ale nebojte. Ani ti zmínění milovníci památek nemusejí Chemnitz vyškrtávat ze svého cestovatelského seznamu. Něco se tady najde i pro ně. Minimálně pár hradů, starobylých čtvrtí nebo kostelů. Hned si o nich povíme více.

Zajímavá místa a památky v německém městě Chemnitz

Čtvrť Kassberg (Kaßberg)

V historickém centru města můžete najít překrásnou čtvrť Kassberg, která je jednou z největších secesních čtvrtí v celém Německu. Jako celek byla také vyhlášena národní památkou. Jedná se o jednu z nejkrásnějších a nejudržovanějších obytných částí města. Obdivovat zde můžete celou řadu zajímavých domů, kostelů a dalších budov. Zapomenout bychom neměli ani na oblíbený Kassberský svah se středověkými pivními sklepy. Za povšimnutí určitě stojí i velká busta Karla Marxe, která slouží jako jeho pomník. Právě po Marxovi bylo totiž v letech 1953 – 1990 město pojmenováno. Všichni jej v té době znali jako Karl-Marx-Stadt.

Stará radnice (Altes Rathaus)

Mezi velmi zajímavé historické stavby, které je možné ve městě Chemnitz najít, patří budova Staré radnice. Radnice pochází již z 15. století a její chloubou je stejně starý renesanční portál s plastikami Judity a Lukrécie. Dominantou radnice je Vysoká věž (Hoher Turm), která je dokonce starší než samotná radnice. Byla postavena již ve 12. století a po dostavení radnice se stala její součástí. Pokud na věž vystoupáte, naskytne se vám krásný výhled na celé město. U vstupu na věž vás přivítá strážce, který je zároveň i hlavním kronikářem města. Ten návštěvníky věže již po staletí vítá v tradiční historickém úboru.

Červená věž (Roter Turm)

Z téměř stejného období jako zmíněná radniční věž pochází i neméně proslulá Červená věž. Ta byla postavena na konci 12. století a je považována za nejstarší dochovaný symbol města. Původně se jednalo o obytnou věž, následně se však stala součástí systému městského opevnění. Přídomek “červená” si vysloužila zejména kvůli původní barvě střešní krytiny a také díky červeným cihlám, z nichž je vybudováno patro dostavěné během 16. století. Svého času byla věž spolu se sousední přístavbou využívána také jako vězení.  Během války byla věž značně poničena, rozsáhlé a úspěšné rekonstrukce se však dočkala už v letech 1957 – 1959.

Vodní zámek Klaffenbach (Wasserschloss Klaffenbach)

Na okraji města sídlí překrásný vodní zámek Klaffenbach. Jedná se o bílou renesanční stavbu, jejíž vnější zdi se odrážejí ve vodách říčky Würschnitz. Celkově se můžete těšit na působivou scenérii. Zdejší propojení architektury s krásnou přírodou je totiž až idylicky harmonické. Není se tak čemu divit, že si právě tento zámek vybírají mnozí snoubenci pro uzavření svého manželského svazku. Celkovou atmosféru místa dokresluje i zajímavý příběh vyprávějící o slečně von Taube, která byla údajně zazděna v zámecké věži. Prý se nechtěla vdávat. V komnatách zámku se dnes můžete seznámit s regionálními i mezinárodními uměleckými řemesly. Pokud se vám tady hodně zalíbí, můžete se zde i ubytovat. V areálu naleznete kromě hotelu i oblíbené golfové hřiště.

Průmyslové muzeum (Sächsisches Industriemuseum)

Pokud patříte mezi technické nadšence, v Průmyslovém muzeu budete ve svém živlu. Muzeum sídlí v prostorách bývalé slévárny a naprostou většinu jeho expozic naleznete v rozsáhlé tovární hale. Seznámit se tu můžete s celou řadu průmyslových odvětví, která mají v Sasku svou tradici.

Státní muzeum archeologie (Staatliches Museum für Archäologie Chemnitz)

Se Saskou historií se můžete důkladně seznámit v úchvatném Státním muzeu archeologie, které je jedinečným okénkem do minulosti. Místní expozice vás zavedou až do doby před přibližně 300 000 lety. Muzeum sídlí ve třech patrech bývalého obchodního domu postaveného dle návrhu architekta Ericha Mendelsohna. Na 3000 metrech čtverečních se vydáte na putování časem. Podíváte se až za lovci a sběrači, kteří kdysi obývali Sasko. Od nich se přes spoustu zajímavostí dostanete až k první vědecko-technické revoluci. Bez povšimnutí nezůstanou ani proměny krajiny nebo rozvoj měst. Muzeum se pyšní velmi dobrým zpracováním i řadou moderních technologií, díky nimž je jeho návštěva opravdovým zážitkem.

ZOO Chemnitz

Milovníci zvířat a krásných procházek by určitě neměli vynechat návštěvu místní zoologické zahrady, která funguje již od roku 1964. Na 10 hektarech zde můžete pozorovat na 200 živočišných druhů zastoupených přibližně tisícovkou zvířat.

Kam na výlet?

Rabenstein

V bezprostřední blízkosti města Chemnitz se nachází zajímavý hrad Rabenstein, který je považován za nejmenší hrad celého Saska. Jeho historie sahá do 12. století. I tehdy se jednalo o menší hrad, v té době však k němu náležely ještě další budovy. Ty se bohužel nedochovaly. Dnešní Rabenstein je oblíbeným výletním cílem a také místem, kde se pořádají působivé středověké festivaly nebo nejrůznější programy pro děti.

Drážďany (Dresden)

Chemnitz je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu přibližně 80 kilometrů vzdálených Drážďan, hlavního města Svobodného státu Sasko. Drážďany jsou velmi krásným městem plným zajímavých míst a památek. Jen zmíníme třeba proslulý Zwinger (nádvoří zámku, který však nikdy nebyl postaven), římskokatolickou katedrálu Hofkirche (katedrála Nejsvětější Trojice), majestátní Semperoper (budovu Saské státní opery) nebo kostel Frauenkirche (Mariánský kostel), který je pravděpodobně tou nejznámější dominantou Drážďan. Neméně zajímavou stavbou je i renesanční zámek Residenzschloss, v jehož prostorách dnes sídlí proslulá muzea. A mohli bychom pokračovat dále, protože Drážďany jsou domovem i dalších zámků, kostelů a významných staveb. A k tomu všemu tady nezůstanete ochuzeni ani o kousek zeleně. Tedy spíše o pořádný kus. Více než 50 % plochy města totiž tvoří zeleň. Největším zalesněným útvarem je Drážďanský les. Největším městským parkem jako stvořeným k procházkám i odpočinku je poté Velká zahrada zvaná Grosser Garten.

Lipsko (Leipzig)

Přibližně stejně daleko od Chemnitzu, jen jiným směrem, poté leží i dobře známé Lipsko. Ani tady není nouze o zajímavá místa a památky, což z Lipska činí jedno z nejnavštěvovanějších a nejznámějších německých měst. Jedná se o proslulé univerzitní město, které je domovem druhé nejdéle fungující univerzity v Německu. Ta byla založena již v roce 1385 a její učebny navštěvovali i takoví velikáni, jakými byli třeba Goethe nebo Wagner. Nejen oni dva si během svých studií často pochutnávali na kávě podávané v domě U arabského kávovníku, který je jedním z nejstarších evropských domů kávy. Najdete ho na náměstí Markt, které je hlavním centrem města. Kromě proslulého domu zde stojí i překrásná renesanční budova Staré radnice. Pokud by vás putování po lipských památkách trochu unavilo, můžete načerpat síly v některé z hospůdek nebo kaváren, kterými se to v ulicích starého města jen hemží. Na závěr doporučujeme ještě návštěvu místní zoologické zahrady, která je považována za jednu z největších a nejmodernějších na celém světě.

Chemnitz se nikdy nezařadil mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější německá města, což je podle nás velká škoda. Jedná se totiž o velmi zajímavé místo, které leží opravdu jen na dosah od našich hranic. Byla by tedy škoda sem alespoň na krátký výlet nezavítat.

Předchozí článekDovolená na ostrově Lefkada v Řecku – památky, zajímavosti a zajímavá místa na výlety
Další článekAlanya v Turecku – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety