Zajímavosti v Surinamu – památky a zajímavá místa k navštívení

4611

Surinam je tak trochu opomíjený, pro spoustu lidí nepříliš známý přímořský stát, který leží na území Jižní Ameriky a jehož břehy omývá Atlantský oceán. Moc se o něm nepíše, neboť se nachází ve stínů svých větších a slavnějších sousedů – Brazílie, Guyany a Francouzské Guyany. Přesto má tato země co nabídnout. Na severu mořské pobřeží a na jihu deštné pralesy. Milovníci přírody zde budou jako v ráji. Ovšem na své si přijdou i obdivovatelé památek UNESCO a moderních měst. Jelikož byl Surinam až do roku 1975 nizozemskou kolonií, tak zde pocítíte uvolněnou a pohodovou atmosféru na každém rohu. Obzvláště v hlavním městě Paramaribo, které údajně připomíná z části Amsterdam a z části indickou tržnici.

Zajímavosti o Surinamu

  • Polovina obyvatel Surinamu žije v hlavním městě Paramaribo.
  • Surinam je utajená fotbalová velmoc. Mnoho hvězdných hráčů holandského týmu totiž pochází právě ze Surinamu.
  • Úředním jazykem je holandština. Dodnes mají tyto dvě země velmi vřelé vztahy. Jediné evropské město, které má přímé spojení se Surinamem je právě Amsterdam. Naopak jedna z mála surinamských ambasád je právě v Amsterdamu.
  • Paramaribo se řadí mezi 5 nejkrásnějších měst Jižní Ameriky.

Zajímavá místa a památky v Surinamu

Přírodní rezervace Centrální Surinam (Central Suriname Natural Reserve)

Pro svou rozmanitou biodiverzitu, která se rozléhá na více než 16 000 km2, je tato přírodní rezervace pod záštitou UNESCO. Park proslul jako největší neobydlená pralesní oblast na světě, která dodnes skrývá jedinečné poklady v podobě rostlin a zvířat. Pokud na vás nezapůsobí exotická flóra a fauna, tak žulové kopce, které se tyčí vysoko nad pralesem, jistě ano! Nejznámější žulový monolit se nazývá Voltzberg a dosahuje výšky 245 metrů. Neméně slavnými vrcholky, kam často míří turisté jsou Juliana Top (1230 m), což je zároveň nejvyšší hora Surinamu či Table Mountain (1026 m).

Řeka Coppename (Coppename River)

Coppename je obrovská a krásná řeka, která si prorazila cestu skrz deštné pralesy a horské oblasti. Perfektním místem pro odpočinek uprostřed přírody a pozorování řeky je most Bailey Bridge. V řece se můžete jen tak brodit, rybařit nebo obdivovat dech beroucí okolí řeky z turistické loďky. Plavba po takto velké a rozlehlé řece je nezapomenutelným zážitkem. Na horním toku řeky se nachází Raleighhovy vodopády (Raleighvallen), které vytváří dlouhou a hlubokou kaskádu. Naopak pokud zavítáte k ústí řeky, tak spatříte ohrožené kapustňáky, kteří zde našli svůj domov.

Rezervoár Brokopondo (Brokopondo Reservoir)

Brokopondo je jedna z největších přehradních nádrží na světě. Přestože byl tento unikátní rezervoár vybudován uměle v roce 1964, když vláda vytvořila kvůli průmyslu hráze na řece Surinam, tak vznikl nádherný přírodní úkaz, který nikdo nečekal. Ze zatopeného deštného pralesa trčí suché kmeny stromů, které mnohým turistům připomínají náhrobky. Plavba tímto pohřebištěm stromů je neuvěřitelná. V oblasti nádrže je řada informačních tabulí, které vysvětlují co stavbě předcházelo a jak se museli tisíce obyvatel a zvířat před stavbou stěhovat.

Paramaribo

Paramaribo je největší a hlavní město Surinamu, jehož historické centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejen centrum, ale skoro celé město je vystavěno ze dřeva, což se zas tak často nevidí. Ve městě narazíte jak na koloniální nizozemské stavby, tak na mešity, synagogy, travnatá náměstí a spoustu pouličních umělců. Právě zde, v hlavním městě, spatříte netradiční styl a architekturu, která vznikla spojením nizozemského vlivu a tradic místních obyvatel. Žádný turista by neměl vynechat Centrální tržnici (Central market), protože nikde jinde nenačerpáte místní atmosféru lépe a neochutnáte skvělé lokální jídlo.

Pevnost Zeelandia (Fort Zeelandia)

Zeelandia je pevnost v hlavním městě Paramaribo, která byla vybudována Francouzi v roce 1640 jako dřevostavba. Pevnost postupně přebrali Nizozemci, stejně jako moc nad celým státem. Po vyhlášení nezávislosti Surinamu v roce 1975 se z pevnosti stalo vězení pro držení a mučení politických vězňů. Dnes slouží budova jako připomínka koloniální historie, ve které bylo vybudované muzeum s řadou informačních tabulí a fotografií. Zvenčí vypadá budova jako půvabný holandský dům a nic nenasvědčuje krvavé historii, která se odehrávala na tomto místě po staletí.

Přírodní park Brownsberg (Brownsberg Nature Park)

Deštný prales Brownsberg se nachází nedaleko hlavního města a je výjimečný tím, že zde svůj domov našly stovky unikátních a vzácných druhů rostlin a živočichů. Prostřednictvím turistických stezek si můžete vychutnat tento kus nádherné nedotčené přírody. Cesty vás zavedou na spoustu nádherných míst včetně několika úchvatných vodopádů. Jelikož park navštíví průměrně 20 000 turistů ročně, tak byly v určitých částech parku vybudovány hotely, restaurace a informační centra.

Savana Židů (Joden Savanne)

Na řece Surinam se nachází jedinečné místo zvané Savana Židů. Ta byla původně založena v 17. století jako zemědělská obec španělskými Židy, kteří prchali před pronásledováním. Hlavním zdrojem obživy byly plantáže cukrové třtiny, na kterých pracovali mnoho let otroci. Židé se dlouhou dobu potýkali s nemocemi, vysokými daněmi a museli čelit vzpourám domorodých lidí. To trvalo tak dlouho, než ztratili trpělivost a celá komunita přesídlila do hlavního města Paramaribo. Dnes můžete v savaně Židů navštívit zříceninu první židovské synagogy na západní polokouli stejně jako staré židovské hroby.

Arya Dewaker

Největší hinduistický chrám Arya Dewaker se nachází v hlavním městě Paramaribo a je nejdůležitějším místem všech Hindů žijících v Surinamu. To, že stavbu navrhl nizozemský architekt poznáte na první pohled podle bílé fasády. Uvnitř dvoupatrové budovy je konferenční místnost, knihovna a obřadní místnost. Vše v jedinečné kombinaci holandského a hinduistického stylu. V chrámu je k vidění spousta nápisů v sanskrtu či hindštině, ovšem nikde nenajdete obrázky božstev. Výsledkem je unikátní stavba, která svým stylem už okouzlila nejednoho návštěvníka.

Katedrála sv. Petra a sv. Pavla (St. Peter and St. Paul Cathedral)

Další památkou pod záštitou organizace UNESCO je římskokatolická Katedrála sv. Petra a Pavla ve městě Paramaribo. Katedrála byla postavena v 19. století a dodnes se jedná o největší dřevěnou stavbu na západní polokouli. Exteriér budovy je vymalován šedo-žlutými barvami a v roce 2015 sám papež František prohlásil katedrálu za velmi významné křesťanské útočiště.

Národních parků a přírodních rezervací je v Surinamu víc než dost. Není se čemu divit, neboť 80% území státu pokrývají deštné pralesy a chráněná území. Zajímavé je, že necelou polovinu všech obyvatel tvoří Indové a další třetinu kreolové, což jsou míšenci černochů a bělochů. Na obyvatele s bílou pletí už tu skoro nenarazíte. Celý Surinam a obzvláště Paramaribo se pyšní tím, jak bezproblémově vedle sebe žijí muslimové, hinduisté, křesťané i židé. Směs různých kultur a náboženství vytvářejí ze Surinamu unikátní místo. Můžete si být jisti, že jinde na světě už nic podobného neuvidíte.

Předchozí článekAntverpy – co vidět a kam se vydat v přístavním městě Belgie?
Další článekZajímavosti ve Venezuele – zajímavá místa a památky k vidění