Dovolená na ostrově Lefkada v Řecku – památky, zajímavosti a zajímavá místa na výlety

5018

Chtěli byste navštívit některý z řeckých ostrovů, ale zároveň máte obavy z cestování trajektem? Pak by se vám mohl zalíbit ostrov Lefkada, který leží v Jónském moři nedaleko řecké pevniny, s níž jej propojuje menší most, a tak se na něj můžete snadno dopravit i po souši. Přes jeho kouzelné pláže a poutavé historické i kulturní zajímavosti, za kterými sem vyráží mnoho turistů, zůstal v tomto ohledu vesměs nedotčený.

Ostrov Lefkada je propojen s mýty Homérových epických básní Ilias a Odysseia, a to zejména s řeckou bohyní lásky Afrodíté a s Odysseem, jež představuje hlavního hrdinu jednoho z příběhů. Podle vykopávek německého archeologa Wilhelma Dörpfelda se Odysseův palác nacházel na pobřeží nedaleko městečka Nydri. Zápisy řeckého filosofa Strabóna dokazují, že se ostrovu tehdy říkalo Leucas. Jeho dnešní název byl pravděpodobně odvozen od slova “lefkos”, ve volném překladu “bílý”, což odkazuje na bílé skály lemující jižní pobřeží ostrova.

Zajímavá místa a památky na řeckém ostrově Lefkada

Město Lefkada

Jakmile překročíte most, ocitnete se v Lefkadě, hlavním městě ostrova. Ještě před sto lety se tu nacházela spousta památek v benátském stylu, bohužel se ale neubránily dvěma silným zemětřesením v letech 1948 a 1953, a tak dnes nese poměrně novou, modernější a především odolnější podobu. I tak z něj ale čiší tradiční řecká kultura, kterou můžete okusit zejména ve zdejších vyhlášených restauracích a kavárnách.

Pokud by vás lákalo pátrání za městskou historií, vyrazte na prohlídku pevnosti Agia Mavra (Castle of Agia Mavra), která od 14. století střežila hranice města před nepřátelskými útoky. Část minulosti ostrova, konkrétně od období pravěku až po éru Římanů, zaznamenává zdejší archeologické muzeum (Archaeological museum of Lefkada), ve kterém budete moci spatřit terakotové sošky z 6. století před naším letopočtem, které vyobrazují hráče na flétnu, okolo nějž tančí mladé nymfy.

Klášter a kostel Panagia Faneromeni (Monastery of Panagia Faneromeni)

Klášter a kostel Panagia Faneromeni je tím nejvýznamnějším náboženským centrem celého ostrova. Nachází se na vrcholku kopce, jež se tyčí nad jihozápadní hranicí města Lefkada, a tak budete mít po cestě příležitost vychutnat si pohled na celé městské panorama a dokonce i na protější břehy řecké pevniny. Klášter byl postaven v roce 1634 na místě bývalého kostela vysvěceného bohyni lovu jménem Artemis a podle všeho tu v roce 63 našeho letopočtu působil a vyučoval apoštol Pavel. V současnosti v jeho prostorách sídlí církevní muzeum (Ecclesiastical Museum), v němž jsou uloženy místní relikvie a také spousta předmětů pocházejících z dalších ostrovních klášterů – ty však byly bohužel zničeny.

Pláž Egremni (Egremni Beach)

Na západě ostrova, zhruba 30 kilometrů od hlavního města, leží jedna z nejkrásnější pláží celého Řecka –  Egremni. Dříve byste se k ní dostali po 347 schodech vedoucích podél 150 m vysokých útesů, avšak po zemětřesení v roce 2015 se část těchto útesů sesypala, a tak se sem v současnosti dopravíte jedině lodí. Za to zařizování to však rozhodně stojí, protože vás čeká odměna ve formě průzračného moře obklopujícího 2,5 kilometru dlouhou pláž, která díky své velikosti není přeplněná ani během toho nejrušnějšího období v roce.

Město Vasiliki

Poklidné městečko Vasiliki obývá obrovský záliv na jihu ostrova, okolo nějž se táhne promenáda se spoustou restaurací, obchůdků se suvenýry a dalších zajímavých podniků. V podstatě se jedná o středisko celého města, odkud můžete na obzoru pozorovat mnoho milovníků windsurfingu, pro které je Vasiliki díky zdejším přírodním podmínkám naprosto ideálním místem. I přes energickou atmosféru, kterou tu zažijete hlavně během noční zábavy, si město uchovává velmi klidnou atmosféru. Navíc představuje perfektní základní tábor k průzkumu celého ostrova, a to i pro ty méně dobrodružné z nás, leží totiž v bezprostřední blízkosti těch nejkrásnějších pláží v okolí.

Vodopády v Nydri (Waterfalls in Nydri)

Ostrov Lefkada má poměrně velké zásoby podzemní vody, kterým můžeme vděčit za spoustu zeleně a také za několik úchvatných vodopádů v hornaté oblasti ležící severně od města Nydri. Kaskády vodopádů tu utvářejí několik menších sladkovodních jezer, která přímo vybízejí k tomu, abyste se v nich zchladili od horkých slunečních paprsků. Na cestě za těmi nejvzdálenějšími z nich potkáte spoustu míst, odkud si budete moci užít výhled na celou okolní krajinu.

Pláž Porto Katsiki

Pláž Porto Katsiki, situovaná na západním pobřeží ostrova, se právem řadí mezi desítku nejkrásnějších pláží Řecka. Katsiki je řecký výraz pro slovo koza, pláž totiž leží ve stínu obrovských skalnatých útesů a právě kozy byly kdysi jedinými suchozemskými tvory, kteří se na ni dokázali bezpečně dostat. Dnes už na ni bez problému sestoupíte po dlouhém schodišti, na jehož konci můžete očekávat čistý bílý písek a nádherné tyrkysové moře.

Kam na výlety do okolí?

Ostrov Kalamos

Malý ostrov Kalamos, který leží zhruba 20 kilometrů od Lefkady, je ve skutečnosti vrcholkem podmořské hory, která nad hladinou moře dosahuje největší výšky 745 metrů. Na jeho povrchu rostou především borové lesy, na jižní straně se však daří i vinné révě a olivovníkům pěstovaným zdejšími obyvateli, kterých tu dohromady žije okolo 500. Kromě základního vybavení, jako zdravotní kliniky, pár obchůdků a restaurací, tu nenajdete nic než nenarušenou přírodu s několika pěšími stezkami, několik menších kostelů a krásné oblázkové pláže.

Národní park Amvrakikos (Amvrakikos Gulf National Park)

Jelikož to z Lefkady nemáte daleko na řeckou pevninu, určitě byste se měli vydat na průzkum národního parku Amvrakikos, jež pamatuje více než 10 000 let. Je složen převážně z rozsáhlých mokřadů, které patří mezi ty největší v celém Řecku a dosahují rozlohy 400 kilometrů čtverečních. Ty jsou důležitým bodem pro migrující ptáky, kteří se tu po dlouhé cestě zastavují, aby se nasytili a rozšířili svůj rod. Mezi nimi najdeme i spoustu výjimečně vzácných druhů jako pelikány kadeřavé nebo bukače velké, kterým v současnosti hrozí úplné vyhynutí, a proto se park považuje za jedno z nejvýznamnějších chráněných území v Evropě.

Jestliže byste se rádi vydali za známými starověkými řeckými památkami, pak Lefkada asi nebude vaším šálkem kávy, pokud ale dokážete ocenit přírodní bohatství ostrova v podobě rozlehlých borových lesů, olivových sadů, nádherných pláží a nekonečných řad vinné révy, tak vás jistě naprosto okouzlí a zanechá ve vás spoustu příjemných vzpomínek.

Předchozí článekDovolená na řeckém ostrově Kós – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety
Další článekChemnitz v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety