Alanya v Turecku – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety

9405

Co kdysi bývalo významným strategickým bodem pro mnoho starověkých a středověkých mocností, postupem času vykvetlo v populární turistické letovisko ukryté pod jménem Alanya. Toto město obývá malý poloostrov na jihu Turecka, v jehož pozadí se vyjímá pohoří Taurus, zatímco na jeho břehy doléhají průzračné vody Středozemního moře. Ve dne oceníte především jeho široké písečné pláže a historické památky, v noci zase poznáte, proč se mu přezdívá “přímořské Vegas” – o atraktivní bary a živé noční kluby tu totiž rozhodně není nouze.

Podle Hérodotových spisů začala migrace na místo dnešní Alanye po skončení Trójské války, tedy okolo roku 1820 před naším letopočtem. Díky své výhodné pozici a úrodné půdě však bylo město osídleno již o desítky tisíc let dříve, svého prvního jména se ale dočkalo až v dobách římské říše, kdy se mu říkalo Korakesion. Ostatní mocnosti a zahraniční obchodníci tento název v průběhu historie mnohokrát pozměnili a své dnešní jméno získalo až během nadvlády sultána Alanya Alaaddina Keykubata, který město ve 13. století dobyl a vybudoval tu loděnici a obrovskou pevnost.

Zajímavá místa a památky v Alanyi v Turecku

Alanyjský hrad (Alanya Castle)

Zhruba 10 hektarů hornatého poloostrůvku, jež na jihu Alanye odděluje pláž Kleopatra od pláže Bugenvilea, zabírá středověký hrad z 13. století, za jehož stavbu se zasloužil seldžucký sultán Alaaddin Keykubat I., který z Alanye, jak se jí tehdy začalo říkat, udělal své zimní hlavní město, a proto započal její rozsáhlé úpravy. Hrad byl postaven na základech opevnění využívaného již v období římské a byzantské říše. Opevnění hradu, ze kterého se dříve tyčilo okolo 140 věží, dosahuje délky šesti kilometrů a táhne se z vrcholků kopců až k okraji mořské hladiny, díky čemuž pevnosti poskytuje ochranu hned ze tří stran. Za těmito hradbami se dnes ukrývá muzeum pod širým nebem a mimo jiné také kostel sv. Jiří, který tu postavili obyvatelé Byzantské říše mezi 10. a 12. stoletím.

Jeskyně Damlatas (Damlataş Cave)

Jeskyně Damlatas se nachází jen pár desítek metrů západně od Alanyjského hradu. K jejímu objevení došlo úplnou náhodou při těžbě kamenů pro stavbu Alanyjského přístavu v roce 1948. Za 15 000 let její existence se tu zformovalo mnoho úchvatných krápníkových útvarů, které však nejsou tím hlavním, co sem láká návštěvníky z celé Evropy. Vzduch uvnitř jeskyně má totiž 95 % vlhkost a velmi unikátní složení, obsahuje až dvanáctkrát více oxidu uhličitého než běžné ovzduší, díky čemuž má blahodárné účinky na astma a další dýchací potíže. Kromě nádherných stalagmitů a stalaktitů, jež lemují jeskyni podél celých 360 metrů její délky, budete mít možnost obdivovat i její překrásné jezero, které leží již 17 metrů za vstupem do jeskyně.

Pláž Kleopatra (Kleopatra Beach)

Hned za vstupem do jeskyně začíná dva kilometry dlouhá pláž Kleopatra, která je mezi turisty natolik populární, že si její název propůjčilo i mnoho hotelů, jež ji obklopují po celé její délce. Podle legendy si tuto písečnou pláž oblíbila samotná egyptská královna Kleopatra poté, co jí římský generál a její pozdější manžel Marcus Antonius věnoval Alanyi spolu s dalším tureckým územím, a právě díky tomu dnes nese její jméno. Pláž je známá svou výjimečně čistou vodou, jež vyzývá jak k poklidnému koupání, tak i k mnoha vodním sportům jako například parasailingu nebo jízdě na tzv. banánových lodích.

Červená věž (Kızıl Kule)

Na východním okraji Alanyjského hradu se vyjímá dominanta celého města, jež zdobí i jeho oficiální vlajku, a to mohutná věž z červených cihel, kvůli kterým byla pojmenována Kızıl Kule neboli Červená věž. Pochází téměř ze stejného období jako samotný hrad, tedy z 13. století, a jejím autorem byl architekt Abu Ali Reha el Kett, jehož jméno bylo vytesáno do fasády v severní části věže. Věž zaujímá výšku 33 metrů a má tvar osmiúhelníku, jehož jednotlivé stěny jsou 12,5 metru dlouhé, a tak jejich průměr dosahuje ohromných 29 metrů.

Muzeum v Atatürkově domě (Ataturk House Museum)

Toto muzeum vzdává čest zakladateli a prvnímu prezidentovi Turecké republiky Mustafovi Kemalu Atatürkovi, který Alanyi několikrát navštívil. Původní dům, v němž během svých návštěv přebýval, byl při rozšiřování města srovnán se zemí a později nahrazen jeho věrohodnou replikou, která se stala dnešním muzeem. Součástí místní expozice jsou novinové výstřižky a fotografie zachycující jeho návštěvy, bankovky, mince a známky z počátků republiky a také osobní náležitosti prezidenta, které muzeum odkoupilo od mauzolea Anıtkabir v Ankaře.

Kam na výlety do okolí?

Jeskyně Dim (Dim Cave)

Vstup do jeskyně Dim, která se nachází na začátku národního parku řeky Dim (Dim Çayı Milli Parkı), leží zhruba 12 kilometrů za jihovýchodními hranicemi Alanye ve svahu hory Cebel-i Reis v nadmořské výšce 232 metrů. Jedná se o druhou největší tureckou jeskyni, jejíž stáří se odhaduje na jeden milion let, a tak není žádným překvapením, že sloužila jako úkryt pravěkým obyvatelům. Vedou tu dvě prohlídkové trasy, první z nich má pouze 50 metrů, zatímco druhá dosahuje 360 metrů a poskytne vám pohled na jedinečné formace stalagmitů, stalagtitů a stalagnátů a také na pozoruhodné jeskynní jezero, které pamatuje víc než kterákoli člověkem vytvořená památka.

Vodopád Kurşunlu (Kurşunlu Waterfall)

Cesta k vodopádu Kurşunlu, jež se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci kousek od města Antalya, vám zabere necelé dvě hodiny, nicméně jakmile dorazíte do cíle, jistě této zajížďky nebudete litovat. Tento 18 metrů vysoký vodopád utváří řeka Aksu, která sem stéká z pohoří Taurus a na své cestě rezervací utváří celkem sedm menších jezer. Hned při příjezdu vás jistě očarují krásy borového lesa, jež vodopád obklopuje a pod jehož chladným stínem si můžete vychutnat ničím nerušenou procházku přírodou nebo také příjemný piknik.

Národní park Termessos (Gulluk Mountain Termessos National Park)

Pokud zajedete ještě o kousek dál, dorazíte do národního parku Termessos, jež se rozprostírá na 7 000 hektarech v údolí pohoří Taurus. Stěžejní atrakcí parku jsou pozůstatky starověkého města Termessos, po němž je park i pojmenován. Ve výšce 1 050 metrů nad mořem jej pravděpodobně vystavěli obyvatelé Turecka, jež si říkali Solimové. Z toho, co tu vybudovali, si dnes můžete prohlédnout část městských hradeb a věží, královskou cestu, Hadrianovu bránu a také obrovský amfiteátr s výhledem na horu Güllük Dağı. Město si spolu s okolními přírodními krásami právem získalo své místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Alanya a její okolí je skvělým příkladem toho, že Turecko má v rukávu mnohem víc než jen Istanbul nebo Ankaru. Budete moci vybírat z nepřeberného množství pláží, historických památek i zajímavých přírodních míst, a tak tu svůj pobyt budete moci strávit přesně tak, jak vám vaše nálada a chuť zrovna dovolí.

Předchozí článekChemnitz v Německu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety
Další článekMapa Jordánska – kde leží Jordánsko?