Zajímavosti Zambie – zajímavá místa a památky k vidění

3719

Zambie (Zambia) je státem ve vnitrozemí jižní Afriky. Rozloha země činí 752 614 km2, což znamená, že v tomto ohledu zhruba desetkrát převyšuje Českou republiku. Tento (ne)poměr však ani zdaleka nepanuje v počtu obyvatel, neboť zde žije přibližně pouze 16 milionů obyvatel. Hlavním a největším městem je Lusaka. Zambie nepochybně patří mezi atraktivní země z hlediska turismu, neboť některé zdejší přírodní krásy jsou skutečně jedinečné a po právu patří mezi divy světa.

Zajímavosti o Zambii

  • Ačkoli je Zambie africkou zemí, a jako taková vyvolává obraz vyprahlé oblasti, nachází se tu hned několik významných vodních ploch.
  • Zambie patří mezi rozvojové země, takže rozhodně neoplývá bohatstvím. Průměrná délka života také patří k nejnižším na světě (přes 37 let), a to i díky velkému rozšíření AIDS.
  • Na druhou stranu Zambie není nijak nebezpečnou zemí pro turisty. Chcete-li tedy začít poznávat „černý kontinent“, vaše první zastávka může být právě tady.
  • Pokud se do této jihoafrické země skutečně chcete vydat, nepochybně vás potěší informace, že je úředním jazykem angličtina, a to i přes přítomnost mnoha jazyků domorodých.

Zajímavá místa a památky v Zambii

Hlavní město Lusaka

Ačkoli je Zambie turisty vyhledávána především pro svou nádhernou přírodu, při případné návštěvě země přistanete na mezinárodním letišti Kenneth Kaunda (Kenneth Kaunda International Airport), které leží 14 km od hlavního města Lusaka. I to přitom stojí alespoň za krátkou návštěvu. Nachází se zde totiž např. Cairo Road, tedy moderní centrum obchodu a služeb, Lusacké národní muzeum (Lusaka National Museum), kde se můžete seznámit s historií a kulturou země, nebo přírodní park Munda Wanga (Munda Wanga Environmental Park) s mnoha endemickými druhy zvířat. Příroda vám tedy ani v Lusace neunikne.

Město Livingstone

Z Lusaky se lze vydat na úplný jih Zambie do města Livingstone. To bylo pojmenováno po Davidu Livingstoneovi, tedy britském cestovateli, jenž jako první Evropan prozkoumal tuto oblast a spatřil úchvatné Viktoriiny vodopády. Přírodní skvost přitom následně zmapoval Čech Emil Holub, který také zdokumentoval život místního kmene Loziů. Před místním muzeem (Livingstone Museum) se proto již několik let nachází busta tohoto známého českého dobrodruha. Nejprve se tedy můžete poklonit našemu krajanovi a následně se už vydat k nedalekým Viktoriiným vodopádům…

Viktoriiny vodopády (Victoria Falls)

Proslulé Viktoriiny vodopády se nalézají na hranicích se Zimbabwe, přičemž patří k největším přírodním divům (nejen) celého kontinentu. Jejich výška činí přes 100 metrů, ovšem úchvatná je především šířka 1 800 metrů. Každou sekundu tudy proteče nad 1 000 m3 vody, díky čemuž se jedná o sedmé nejvodnatější vodopády světa! Místní domorodci je mimo jiné nazývají „dým, jenž hřmí“, což má souvislost s oparem, který vytvářejí. Ten je totiž vidět z dálky až 20 km. Ne náhodou jsou tedy Viktoriiny vodopády jediným místem v Zambii na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Řeka Zambezi

Viktoriiny vodopády jsou součástí řeky Zambezi, jež je s délkou 2660 km čtvrtou nejdelší řekou afrického kontinentu. Ta protéká více zeměmi, nicméně pouze na některých místech v Zambii umožňuje bezproblémovou vodní dopravu. Lze si tedy zaplatit plavbu na kanoi a s průvodcem prozkoumat tuto vodní plochu důkladněji. Kochat se pak můžete rozmanitými druhy vodních ptáků, ale spatřit lze i krokodýly a hrochy. Na Zambezi je rozvinuto rovněž rybářství, přičemž ve speciálních kempech si můžete své rybářské dovednosti vyzkoušet i vy.

Jezero Tanganika (Lake Tanganyika)

V Zambii se nachází ještě jedna vodní plocha, která rozhodně stojí za zmínění. I když se jezero Tanganika z větší částí rozkládá v Demokratické republice Kongo a Tanzanii, jeho zambijská část stále zabírá cca 7 % plochy země. Proč vyrazit i sem? Důvodů existuje hned několik. Předně je to s maximální délkou 673 km nejdelší sladkovodní jezero světa a po Bajkalu také druhé nejhlubší (1 470 m). Hned tři čtvrtě druhů zdejší fauny patří mezi endemity a opět tu lze spatřit vodní ptactvo, hrochy a krokodýly.

Národní park South Luangwa (South Luangwa National Park)

Pro milovníky přírody je další podstatnou informací, že v Zambii mohou navštívit dvě desítky národních parků, a to včetně parku South Luangwa na východě země, který je mnohými označován jako jeden z nejkrásnějších v celé Africe. Toto světově proslulé místo pro pěší safari s rozlohou 9 050 km2 se stalo národním parkem v roce 1972 a k vidění je tu mnoho druhů africké fauny. Žije tu např. obrovská populace slonů, ale také žirafy, zebry, buvoli, lvi, antilopy anebo krokodýli.

Zambie je v osobě Emila Holuba alespoň částečně spjata s Českou republikou. Tento dobrodruh zkoumal v 19. století zdejší nádhernou přírodu, jež zůstala na mnoha místech zachována dodnes. Mnohé oblasti by šlo dokonce bez větších problémů označit za skutečná království zvířat. Chcete-li se tedy vydat ve stopách proslulého českého cestovatele, návštěvu Zambie vám v žádném případě rozmlouvat nebudeme.

Předchozí článekZajímavosti v Lucembursku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Kazachstánu – památky a zajímavá místa k navštívení