Zajímavosti v Kazachstánu – památky a zajímavá místa k navštívení

0
3857

Kazachstán (Kazakhstan) je sice převážně asijskou zemí, jeho malá část ovšem zasahuje i do Evropy. Není divu, vždyť se jedná o obrovské území o rozloze 2 724 900 km2, což z něj činí devátý největší stát světa. Vzhledem k nízké hustotě zalidnění (cca 6,5 obyvatelů/km2) zde ovšem žije pouze 18 milionu obyvatel. Z toho také vyplývá, že na většině území Kazachstánu se nachází divoká příroda, která láká zahraniční dobrodruhy. Pokud se mezi ně také počítáte, vydejte se do této středoasijské země prozatím alespoň s námi…

Zajímavosti o Kazachstánu

  • Kazaši jsou turkický národ, který se dříve nazýval Kirgizové. Ostatně samotné slovo „Kazach“ není označení etnika, neboť se původně používalo pro kočovníky na euroasijské stepi a znamená „svobodný“ či „neusazený“.
  • Nejenže je Kazachstán devátou největší zemí světa, ale zároveň vůbec největší stát ve vnitrozemí. Mimochodem rozlohou převyšuje Českou republiku hned 34krát!
  • Na takto obrovském území se nachází velké zásoby nerostného bohatství, jež mohou za rychlý ekonomický vzestup země.
  • Už od roku 1991 vládne Kazachstánu jeden jediný člověk, a to prezident Nursultan Nazarbajev.

Zajímavá místa a památky v Kazachstánu

Hlavní město Astana

Astana se nalézá uprostřed kazašských stepí, takže zde působí poněkud zvláštně. Hlavním orientačním bodem je architektonicky velmi zajímavá věž Bayterek (Bayterek Tower), jež představuje topol. Za vidění pak stojí i mešita Hazrat Sultan (Khazret Sultan Mosque) z roku 2012, což je největší mešita ve Střední Asii, která pojme 10 000 věřících. Zmínit musíme i prezidentský palác Ak Orda (Ak Orda Presidential Palace), nebo Pyramidu míru a souladu (Pyramid of Peace and Accord), kde se jednou za tři roky setkává 200 představitelů náboženství z celého světa. A ještě doplňme, že Astana je hlavním městem až od roku 1997, předtím bylo hlavním městem město Almaty.

Mauzoleum Chodži Ahmeda Jásavího (Mausoleum of Khawaja Ahmed Yasawi)

Na jihu Kazachstánu se nachází město Turkestán. To bylo založeno již ve 4. století po Kristu a patří tedy k nejstarším městům na tomto území. Nejúchvatnější památka je ovšem o 1 000 let mladší. Mauzoleum Chodži Ahmeda Jásavího pochází z doby vlády turkického vojevůdce Timura/Tamerlána, který zemřel v roce 1405. Ač nebylo nikdy dokončeno, mnohými je považováno za nejkrásnější stavbu země a jde také o hlavní muslimské poutní místo Kazachstánu.

Archeologická lokalita Tamgaly (Archaeological Landscape of Tamgaly)

V rámci archeologické lokality Tamgaly se můžete vydat ještě mnohem dále do historie. Tato rokle v pohoří Chu-lli totiž v hlavním i vedlejších kaňonech ukrývá na 5 000 petroglyfů (obrazů vytvořených opracováním povrchu kamene). Většina z nich přitom pochází z doby bronzové. V okolí tohoto místa se navíc nalézají i zbytky dávných obydlí a pohřebišť.

Kosmodrom Bajkonur (Baikonur Cosmodrome)

Bajkonur, tedy základna pro starty kosmických raket, pochází ze sovětské éry, když svůj provoz zahájil v roce 1957. Ač se komplex odpalovacích ramp nachází na jihu Kazachstánu, i v současné době patří Rusku. Bajkonur sice trošku stárne, nicméně stále fascinuje svou rozlohou (cca 6 717 km2) a celkovým vzezřením. Pro turisty je nepochybně zajímavé, že tu lze navštívit nejen muzeum, ale vidět je možné také rakety, a to dokonce i při startu.

Oblast Sarjarka (Saryarka)

Sarjarka je jediným místem v Kazachstánu, jež bylo zapsáno na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Sestává přitom ze dvou rezervací, které se rozkládají kolem jezer Kurgaldžin a Naurzum v Kazašské pahorkatině. U těchto i dalších jezer a močálů se na své cestě zastavují migrující ptáci a okolo se nachází rovněž překrásná krajina. Kromě toho jsou místní stepi domovem pastevců, ale také velkého množství rostlin i zvířat, včetně kriticky ohrožené antilopy sajgy tatarské.

Jezero Balchaš (Lake Balkhash)

Na celém území Kazachstánu lze napočítat 48 000 jezer. Tím hlavním je Balchašské jezero s rozlohou 18 200 km2, díky které se řadí na 15. místo světa. Tvarem je velmi protáhlé, a to v kombinaci s velikostí zajišťuje, že je jeho okolí značně rozmanité a tvoří jej pahorkatiny, pusté pláně, písečné pouště i lidská sídla. Pro cestovatele se tedy jedná o takřka nekonečné dobrodružství.

Aralské jezero (Aral Sea)

Kdysi bylo slané Aralské jezero, jež se rozkládá v Kazachstánu a Uzbekistánu, nazýváno mořem, nicméně soudruzi ze Sovětského svazu udělali chybu při svém plánu zavlažovat jeho vodou okolí a způsobili jednu z největších přírodních katastrof na Zemi. Kdysi centrum rybářského průmyslu kypící životem dnes vysychá a okolí se postupně mění v poušť. Rezavé lodi na souši jsou asi „nejlepším“ pomníkem lidské nadutosti a rozhodně stojí za vidění. Právě Kazachstán však začal Aralské jezero znovu zavodňovat, takže ještě není úplně ztraceno.

Pohoří Altaj (Altai Mountains)

Altaj je pohoří na rozhraní čtyř států, a to Kazachstánu, Ruska, Číny a Mongolska. Nejvyšší vrchol Bělucha (4506 m n. m.) se přitom nachází na rusko-kazašské hranici. Do pohoří míří řada cestovatelů, kteří jako rekreační místo využívají Telecké jezero v ruské části pohoří. Na své si na místních divokých řekách přijdou i vodáci, hory pak lákají horolezce a celkově se díky krásné přírodě a nižší náročnosti jedná o ideální místo pro vysokohorskou turistiku.

Kazachstán je drsnou zemí, která díky své rozloze a přírodním podmínkám nabízí velké množství liduprázdných oblastí. I proto se stala cílem cestovatelů s dobrodružným srdcem, které spíše než místní města a památky přitahují nekonečné stepi, vyprahlé pouště, ale také velezajímavé vodní plochy a řada pohoří. Chcete-li se tedy vydat do lůna přírody, Kazachstán vás určitě nezklame.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here