Zajímavosti ve Švédsku – zajímavá místa a památky k vidění

13622

Švédsko patří mezi skandinávské země Evropy, přičemž s rozlohou 450 295 km2 je z nich vůbec největší. V rámci evropského kontinentu se navíc jedná o sedmou nejrozlehlejší zemi. Ve Švédsku ovšem žije „pouze“ 10 milionů obyvatel, tedy o něco méně než u nás. Hlavním městem je Stockholm. Tato země přitom rozhodně stojí za návštěvu, neboť se zde mísí překrásná severská příroda s řadou historických památek.

Zajímavosti o Švédsku

  • Název „Švédsko“ je zřejmě odvozen od germánského kmene Sveů, který žil na tomto území ve středověku. Ve skutečnosti se ovšem vyskytoval pouze v centrální části dnešního Švédska.
  • Švédsko bylo v 17. století evropskou velmocí, na což měl vliv především král Gustav II. Adolf. O toto postavení nicméně přišlo ve století následujícím vlivem porážky ve Velké severní válce (1700–1721).
  • Od roku 1814 země nevstoupila do jediného válečného konfliktu. Politiku neutrality tedy dodržovala i v průběhu dvou světových válek, stejně jako během studené války.
  • V současné době patří Švédsko mezi konstituční monarchie. Oficiálním názvem je tedy neustále Švédské království.
  • Budete-li pobývat v této severské zemi, dejte si pozor na některá nařízení. Ve Švédsku se kupříkladu nesmí kouřit ani pít alkohol na veřejných prostranstvích.

Zajímavá místa a památky ve Švédsku

Metropole Stockholm

Že je Stockholm hlavní město Švédska ví asi každý, méně známá už je ale skutečnost, že se rozkládá na 14 ostrovech. Navštívit zde každopádně můžete staré město Gamla Stan s jedinečnou atmosférou, ale také nejnavštěvovanější muzeum Skandinávie s názvem Vasa (Vasa Museum), kde se mj. nachází dřevěná loď ze 17. století vyzdvižená ze dna moře. Za návštěvu stojí i Skansen, tedy muzeum pod otevřeným nebem z konce 19. století, které inspirovalo další skanzeny ve světě. Zmínit musíme i palác Drottningholm (Drottningholm Palace) na ostrově Mälar, jenž je nazýván Versailles Severu, nebo krásný lesní hřbitov Skogskyrkogården.

Švédské archeologické památky

Pokud vás fascinuje historie, při cestách po Švédsku byste neměli vynechat skalní rytiny v Tanumu, tedy fascinující soubor umění evropské doby bronzové. Na pozdější dobu Vikingů si potom můžete udělat obrázek díky archeologickým lokalitám Birka a Hovgarden, které se rozkládají na ostrovech Björkö a Mälar, resp. Adelsö.

Historická města Visby a Karlskrona

Za historií se můžete vydat i na další místa. Uveďme např. Visby na největším švédském ostrově Gotland, tedy jedno z nejzachovalejších středověkých obchodních měst ve Skandinávii. Za návštěvu pak jistě stojí i Karlskrona, což je námořní město ze 17. století, ve kterém dodnes naleznete řadu původních staveb.

Průmyslové a technologické památky

Zajímáte-li si o vývoj technologie a průmyslu, ve Švédsku si rovněž přijdete na své. Za zmínku jistě stojí Velká šachta u Falunu (Falun Mine), která odkazuje na počátky místního dobývání mědi ze 13. století. Upozornit musíme i na výtečné zachovalé železárny v Engelsbergu (Engelsberg Ironworks), případně na Varbergskou radiovou stanici u Grimetonu (Varberg Radio Station). Ta zase odkazuje k začátkům bezdrátové komunikace přes Atlantik, když pochází z 20. let 20. století.

Öresundský most (Øresund Bridge)

Od 1. července 2000 je Švédsko spojeno s Dánskem, a to díky otevření unikátního mostu přes průliv Öresund. Jeho délka činí 16 km a vzdálenost mezi Kodaní a Malmö umožňuje urazit za několik desítek minut. Nejedná se přitom pouze o most, ale zároveň o tunel, neboť disponuje dvěma patry – horní je určeno pro automobily, dolní pro vlakovou dopravu.

Ostrov Öland

Öland se nachází v Baltském moři a jedná se o druhý největší ostrov Švédska. Na jihu se přitom nachází vápencová náhorní plošina a zdejší drsný život dal vzniknout velezajímavé kulturní krajině. A pokud máte rádi detektivní romány populárního švédského spisovatele Johana Theorina, ty se zase odehrávají na severu Ölandu.

Souostroví Kvarken a Vysoké pobřeží (The Kvarken Archipelago / High Coast)

Obě tato místo jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zatímco souostroví Kvarken, které tvoří 5 600 ostrovů, patří k Finsku, Vysoké pobřeží je součástí Švédska. Proč je tato oblast tak zajímavá? Od počátku geologického období holocén zhruba před 9 600 lety došlo k ústupu ledovců a právě zde jsou nádherně vidět důsledky tohoto procesu, tedy morény a vynoření země z moře.

Jezero Vänern

Také tvar jezera Vänern, jež se nachází na jihozápadě Švédska, je důsledkem zvednutí zemského povrchu po roztátí ledovce na konci poslední doby ledové. Toto jezero je přitom s rozlohou 5 650 km2 největším švédským jezerem a třetím jezerem Evropy. S objemem 153 km3 se navíc jedná o největší zdroj pitné vody v rámci Starého kontinentu.

Švédská část Laponska (Lapland)

Laponsko je oblastí na severu Evropy, kterou obývají lidé etnika Sámů. Pokud vás tedy láká překrásná příroda a mnohdy ještě původní styl života, můžeme vám jej určitě doporučit. Co se týče švédské části Laponska, navštívit lze úchvatné národní parky jako Abisko (Abisko National Park) či Padjelanta (Padjelanta National Park), jenž je dokonce největším národním parkem Švédska (1 984 km2).

Švédsko je typickou skandinávskou zemí. To z cestovatelského hlediska znamená, že sem zřejmě asi jen těžko zamíří lidé relaxovat, ale na své si přijdou zejména dobrodruzi a milovníci památek. Pokud vám tedy nijak nevadí zdejší studené klima a potrpíte si na krásnou přírodu a architektonické skvosty z různých období historie, jedná se o zemi zaslíbenou.

Předchozí článekZajímavosti v Turecku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Súdánu – památky a zajímavá místa k navštívení