Zajímavosti ve Velké Británii – zajímavá místa a památky k vidění

21151

Spojené království Velké Británie a Severního Irska je jedním z ostrovních států Evropy, který leží u severozápadní části Starého kontinentu na Britských ostrovech. Rozloha činí 243 610 km2 a žije zde 65 milionů obyvatel, což ze Spojeného království dělá 5. nejlidnatější stát Evropy. Hlavním městem je Londýn. Spojené království, i přes často deštivé počasí, patří k oblíbeným destinacím českých cestovatelů.

Zajímavosti o Velké Británii

  • Název země ve skutečnosti zní „Spojené království Velké Británie a Severního Irska“. Tvoří ji přitom čtyři státy – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko.
  • Stále také existuje volné sdružení zvané Commonwealth, do něhož patří nejen výše uvedené země, ale také bývalá dominia a kolonie. Kromě Antarktidy zahrnuje území na všech kontinentech světa.
  • V této zemi byla v podstatě odstartována průmyslová revoluce a nachází se zde také první železnice světa. Nejstarší veřejná trasa byla zprovozněna v roce 1825 a vedla ze Stocktonu do Darlingtonu.
  • Dnešní Velká Británie je s evropským kontinentem spojena Eurotunelem (Channel Tunnel). Ten vede pod Lamanšským průlivem z Folkstone do francouzského Calais.

Zajímavá místa a památky ve Velké Británii

Hlavní město Londýn (London)

Londýn je světovou metropolí, která leží na jihovýchodě země, a to u ústí řeky Temže. Ve městě se nachází čtvrť City, která je považována za jedno z největších obchodních center, ale také mnohá další zajímavá místa. Za prohlídku jistě stojí Westminsterský palác (Palace of Westminster), tedy sídlo parlamentu, anebo Westminsterské opatství (Westminster Abbey), kde probíhají od 11. století korunovace králů a královen. Impozantní je rovněž Tower, tedy Palác a pevnost Jejího Veličenstva, případně Královská botanická zahrada v Kew (Kew Gardens), v níž se nacházejí sbírky shromažďované několik staletí.

Město Liverpool

Liverpool leží zhruba 340 km severozápadně od Londýna. Od 18. do 19. století se přitom jednalo o jedno z nejdůležitějších námořních center světa. V historické části města lze dodnes zhlédnout budovy pocházející z tohoto období. Aktuálně sice Liverpool patří k chudším oblastem, na druhou stranu je spojován s kulturou, a to především s hudbou. Právě zde vznikli např. legendární Beatles.

Město Oxford

Oxford se rozkládá na jihovýchodě Anglie a rovněž stojí za návštěvu. Město je známo svou překrásnou architekturou, a to především univerzitních budov. Vždyť se zde také nachází nejstarší univerzita na anglicky mluvících územích, tedy University of Oxford z 11. století. Nedaleko města pak lze spatřit také Blenheimský palác (Blenheim Palace), což je úchvatná šlechtická rezidence z 18. století.

Město Edinburgh

Edinburgh je hlavním městem Skotska, které patří mezi další turisticky vyhledávané destinace. Skládá se ze dvou poměrně odlišných částí, a to ze Starého a Nového města. Z památek musíme jmenovat především majestátní Edinburský hrad (Edinburgh Castle), jenž se rozkládá na vrcholu Hradní skály (Castle Rock). Navštívit byste ale také měli Arturovo sedlo (Arthur’s Seat), tedy vrcholek, z něhož je opravdu nádherný výhled na celé město a okolí.

Megalitické památky

Stonehenge a Avenbury v hrabství Witlshire jsou společně s francouzským Carnacem nejznámějším příkladem evropské megalitické kultury neolitu. Jedná se přitom o tzv. „henges“, tedy kamenné kruhy, které dodnes vyvolávají mnoho otázek. Mezi oběma lokalitami se navíc nachází Silbury Hill, což je s průměrem 100 m a výškou 38 m největší prehistorický monument Evropy.

Další historické památky

Na území Velké Británie naleznete samozřejmě řadu dalších památek. Jmenujme obzvláště velký megalitický hrob Maes Howe na hlavním orknejském ostrově Mainland, nebo Limes Romanum, tedy pozůstatky hranic římského impéria v severní Anglii, jež sestávají z příkopů, valů, hradeb či obydlí. Zmínit musíme i hrad Windsor (Windsor Castle), což je po Pražském hradu druhý největší obývaný hrad světa.

Jezero Loch Ness

Tuto vodní plochu asi netřeba sáhodlouze představovat. Loch Ness je druhým největším jezerem Skotska po Loch Lomond a leží v dolině Great Glen. Proslavila jej zejména „Lochneska“, tedy příšera, která v něm údajně žije. Oblast proto hojně vyhledávají turisté a kryptozoologové. Nezvratitelné důkazy však prozatím chybí, ale kdo ví, třeba budete první.

Jezerní oblast (Lake District)

Ve Velké Británii se nalézají i další zajímavá jezera. Z tohoto hlediska je nutné zmínit zejména Jezerní oblast na severozápadě, což je zároveň největší národní park Anglie. Nachází se zde 60 jezer ledovcového původu, z nichž největší je Windermere (17 km2). Za zmínku pak jistě i okolní kopcovitá krajina a různé druhy zvířat včetně orla skalního. Jedná se však o vůbec nejdeštivější oblast v Anglii.

Skotské ostrovy

Součástí Velké Británie jsou i skotské ostrovy. Konkrétně máme na mysli již zmíněné Orkneje (Orkney) a dále Shetlandy (Shetland) a Hebridy (Hebrides). Naleznete na nich krásné geologické formace i historické památky, přičemž některé jsou neobydlené a můžete tedy obdivovat i divokou přírodu. Na jiných potom žijí lidé a lze tedy nahlédnout pod pokličku zdejšího drsného života.

Giant’s Causeway

V severoirském hrabství Antrim lze spatřit Cestu obrů! Ve skutečnosti se jedná o nezvyklý geologický útvar, který sestává z několika desítek tisíc masivních, většinou šestistěnných čedičových sloupů. Ty přitom vyčnívají z moře, takže není divu, že se kolem nich vytvořila řada bájí. A skutečně se jedná o nezvyklou podívanou!

Spojené království je územím, na kterém si každý najde to své. Památky z různých období historie, stejně jako drsná příroda totiž určitě stojí za vidění. K tomu si připočítejte určitou mysteriózní atmosféru, která se rozhodně neomezuje pouze na Lochneské jezero, a vyjde vám, že se sem zkrátka a dobře musíte podívat. Zvláště, když se nejedná o oblast na druhé straně zeměkoule.

Předchozí článekZajímavosti na Seychelách – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Turecku – památky a zajímavá místa k navštívení