Zajímavosti v Thajsku – památky a zajímavá místa k navštívení

8137

Tropický ráj, který se každoročně stává cílem řady turistů, cestovatelů i takzvaných digitálních nomádů. Takové je Thajsko, kterému je často přezdíváno “země tisíců Buddhů”. Na své si zde přijdou milovníci krásné přírody, nádherných pláží i jedinečných architektonických staveb. Thajsko totiž svým návštěvníkům nabízí od každého něco.

Thajské království leží v jihovýchodní Asii, kde sousedí s Kambodžou, Laosem, Malajsií a Myanmarem. Hlavním městem a centrem země je Bangkok, pulzující metropole plná života. Právě Bangkok je hlavním turistickým centrem Thajska. Mezi hojně navštěvovaná místa však patří také města Pattaya a Chiang Mai či ostrovy Phuket a Koh Samui. Ve městech můžete narazit na zajímavé stavby, rušné ulice i srdečné a vstřícné Thajce. Ostrůvky se zase mohou pyšnit krásnou přírodou i vyhledávanými plážemi. Thajsko, které ještě počátkem 20. století neslo název Siam, je jedinou zemí v jihovýchodní Asii, která nebyla nikdy kolonizována. Zachovalo si tak své jedinečné kouzlo, které zde návštěvníci mohou obdivovat dodnes. Nejrůznější krásy, ať už přírodní či ty architektonické, zde číhají téměř na každém kroku.

Zajímavosti o Thajsku

  • Thajsko je se svými více než 67 miliony obyvatel dvacátou nejlidnatější zemí světa.
  • V Thajsku můžete obdivovat největší zlatou sochu Buddhy na světě – ta je umístěna v chrámu Wat Traimit.
  • Pivo Singha vyráběné v Thajsku je vařeno z českého a německého chmelu.
  • Město Bangkok se celým svým oficiálním krkolomným názvem jmenuje. “Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit”.
  • Thajsko patří mezi nejpřátelštější země světa.
  • Jednou z každoročně pořádaných slavností je tzv. Opičí Bufet – událost spočívá v tom, že je přizváno více než 600 opic, které si před chrámem Pra Prang Sam Yot pochutnávají na nejrůznějších dobrotách, včetně ovoce a zmrzliny.

Zajímavá místa a památky v Thajsku

Národní park Erawan (Erawan National Park)

Jeden z krásných thajských národních parků ležící v horské oblasti západního Thajska. Tento jedinečný park, jehož návštěvu byste určitě neměli vynechat, se může pyšnit stejnojmenným vodopádem, který padá v sedmi kaskádách z výšky 1,5 kilometru a vytváří fascinující podívanou, kterou si nenechá ujít většina návštěvníků země. Kromě takovýchto přírodních krás zde můžete pozorovat i zvířecí obyvatele parku, mezi něž patří například sloni, tygři či giboni.

Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai)

Slavný a hojně navštěvovaný železniční most, který má za sebou velmi krvavou minulost a který pravděpodobně většina z nás zná ze stejnojmenné fiktivní knihy a filmu (přestože kniha i film vypráví o stavbě dočasného dřevěného mostu, který stával vedle toho ocelového, který zde stojí dodnes). Most byl pod japonským vedením stavěn během druhé světové války. Během jeho stavby zemřelo více než sto tisíc dělníků přinucených bojovat s extrémními přírodními podmínkami. Místo s velmi tajemnou atmosférou si díky své pohnuté minulosti velmi rychle vysloužilo přezdívku “Železnice smrti” a dnes se jedná o vyhledávanou turistickou atrakci.

Souostroví Phi Phi (Phi Phi Islands)

Exotický ráj, který si pro svou dovolenou vybírá stále větší množství turistů proudících do Thajska. Ti jsou lákání zejména průzračně čistým mořem i nádhernou přírodou. Zejména ostrůvek Phi Phi Leh poté můžete znát z filmového plátna. Pro natáčení si ho totiž vybrali tvůrci filmu Pláž, v němž v hlavní roli exceloval Leonardo di Caprio. Ostrůvky, jež si svým vzhledem vysloužily přezdívku “perly Andamanského moře”, nabízejí spoustu krásných míst, včetně kouzelné zátoky Ao Maya, řady vápencových skal jako stvořených k horolezectví či několika míst vhodných k potápění. Zasloužený odpočinek si můžete dopřát na jedné z pláží pokrytých panensky bílým pískem a obklopených azurově modrým mořem či v některém z příjemných exotických barů.

Ostrov Ko Chang

Druhý největší thajský ostrov a zároveň největší ostrov, který je součástí mořského národního parku Mu Ko Chang. Ostrov se může pyšnit krásnými korálovými útesy plnými života, neprostupnou džunglí obývanou nejrůznějšími zvířecími druhy i poměrně hornatým terénem. Pokud hledáte úchvatné místo bez přílišného turistického ruchu, Ko Chang pro Vás bude tou pravou volbou. Kromě nádherných pláží a malebných rybářských vesniček zde můžete nalézt například vodopád Than Mayom.

Ayutthaya

Dříve krásné a prosperující hlavní město Siamské říše, dnes jedno z nejnavštěvovanějších míst Thajska, které bylo díky svému historickému a kulturnímu významu zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedinečné památky zde najdete prakticky na každém kroku. Mezi nejvýznamnější z nich patří chrám Wat Phra Si Sanphet či chrám Vihaan Mongkhon Bophit, v jehož útrobách je ukryta obrovská bronzová socha Buddhy.

Sukhothai

Na seznamu UNESCO nechybí ani další z thajských historických měst, Sukhothai. Město, které bylo centrem Sukhothaiského království, je plné krásných chrámů a dalších významných památek. Město bylo založeno již počátkem 13. století, většina staveb se tak může pyšnit dlouhou historií a velkým významem. Nejvíce staveb je soustředěno v takzvaném historickém parku obklopeném zdmi, v jehož centru leží úchvatný Královský palác. 

Chiang Mai

Jedno z velmi významných thajských měst, které leží na severu země a které je cílem řady turistů. Řeč je o Chiang Mai, druhém největším městě Thajska, které je považováno za jedno z nejoblíbenějších míst pro život v Thajsku. Chiang Mai je místem s množstvím památek a také ideálním výchozím bodem pro putování do džungle. Řada památek je situována v historickém centru města, které je od jeho okolí oddělené vodním příkopem. Za návštěvu zde stojí například chrám Wat Phra Sing ležící v místních horách či nejstarší ze zdejších chrámů, chrám Wat Chiang Man.

Pattaya

Pattayu můžete najít v Thajském zálivu, necelých 150 kilometrů od Bangkoku. Jedná se o město, které nikdy nepřestává hrát a nejde spát. Z tohoto důvodu je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek v celé Asii. Na své si zde přijde každý, kdo se pro návštěvu tohoto města rozhodne. Najdete zde totiž vše od muzeí a zábavních parků přes turisty přeplněné pláže až po noční bary a kluby.

Co navštívit v Bangkoku

  1. Královský palác (Grand Palace) – nejnavštěvovanější památka celého Bangkoku. Palác, který až do roku 1946 sloužil jako sídlo thajské královské rodiny (ta dnes sídlí v paláci Chitralada). Komplex čítá více než sto budov a je celý obehnán zdmi. Najdete zde chrám, krásně upravené zahrady a množství dalších budov, v jejichž prostorách jsou umístěny nejrůznější haly a sály.
  2. Wat Phra Kaeo – chrám, jehož název je do češtiny překládán jako Chrám smaragdového Buddhy. Název byl odvozen od smaragdové sošky Buddhy, která je v prostorách chrámu uložena (ta je však vyrobena z jadelitu, ne přímo ze smaragdu). Chrám je považován za jednu z nejkrásnějších a nejposvátnějších staveb Thajska i celé jihovýchodní Asie. Chrám je umístěn v prostorách areálu Královského paláce.
  3. Palác Vimanmek (Vimanmek Mansion) – palác, který je postaven pouze z týkového dřeva – jedná se o největší budovu na světě postavenou výhradně z tohoto materiálu. V budově je umístěn historický nábytek, porcelán, fotografie a další předměty připomínající období na přelomu 19. a 20. století. Některé z prostor dnes slouží jako muzeum, jiné části domu jsou využívány královskou rodinou.
  4. Chrámový komplex Wat Pho – největší a pravděpodobně i nejstarší z chrámových komplexů v Bangkoku. Návštěvníky láká zejména 15 metrů vysoká a 46 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy, která je zde umístěna. Kromě sochy zde můžete obdivovat stovky obrazů znázorňujících Buddhu. V prostorách chrámu se nachází centrum tradičních thajských masáží, jehož součástí je i masérské univerzita.

Thajsko je jedinečnou zemí, která má své zasloužené místo na cestovatelských seznamech lidí z celého světa. Harmonicky se zde prolíná krásná příroda plná života s rušnými kosmopolitními městy. Navštívit můžete stále živý Bangkok, některý z krásných národních parků či starobylé buddhistické chrámy, které jsou jedinečnými oázami klidu. Ať už se rozhodnete strávit v Thajsku čtrnáctidenní dovolenou nebo rovnou celý rok, věřte, že nudu určitě nezažijete a stále budete mít co objevovat. Jedná se totiž o zemi nevídaných možností, jejíž krásy si okamžitě zamilujete.

Předchozí článekZajímavosti v Západní Sahaře – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Novém Zélandu – zajímavá místa a památky k vidění