Zajímavosti na Novém Zélandu – zajímavá místa a památky k vidění

10307

Kdo by nemiloval krásnou přírodu, kterou známe z filmové trilogie Pán Prstenů. Pokud vám nestačí dívat se na ni v televizi, můžete se vypravit na Nový Zéland, kde vše uvidíte naživo. Je tady hobitín, filmová horu Mordor i spoustu dalších přírodních krás. Stačí se jen vypravit do nádherné země ležící v jižní části Tichého oceánu.

Nový Zéland je tvořen dvěma hlavními ostrovy, Severním a Jižním, a také několika menšími ostrůvky, více či méně vzdálenými od hlavní skupiny ostrovů. Nejbližším sousedem země je 1600 kilometrů vzdálená Austrálie. Jedná se tak o vskutku izolovaný ráj na zemi plný jedinečných přírodních úkazů i zajímavých měst. Hlavním, ne však největším městem je Wellington. Tím největším je pak Auckland. Obě města můžete najít na Severním ostrově.

Jak již bylo řečeno, Nový Zéland se může pyšnit zejména dechberoucí přírodou. Najdete zde snad veškeré přírodní úkazy, které vás jen mohou napadnout. Od aktivních vulkánů přes fascinující jeskyně a ledovcová jezera až po vysoko se tyčící hory, jejichž vrcholky jsou věčně pokryté sněhem. Není divu, že právě Nový Zéland si pro své natáčení vybrali i tvůrci již zmíněného Pána Prstenů. Zdejší krásná příroda je také domovem řady zvířecích, zejména ptačích druhů. Nejznámějším z nich je pták kivi, který se stal neoficiálním symbolem země a také propůjčil své jméno, aby mohla vzniknout přezdívka novozélanských obyvatel. Kromě přírody a měst určitě stojí za zmínku také novozélandská kultura, která je ovlivněna nejen evropskými zvyklostmi, ale především kulturou původních Maorů.

Zajímavosti o Novém Zélandu

  • Na Novém Zélandu se nachází tolik ovcí, že na každého z obyvatel jich připadá hned deset.
  • Nový Zéland se může pyšnit nejjižněji ležícím hlavním městem.
  • Přibližně jednu třetinu země tvoří národní parky, přírodní rezervace a další chráněné oblasti.
  • Z Nového Zélandu pochází řada významných osobností – první muž, který vystoupal na Mount Everestu byl Novozélanďan, stejně tak i průkopník plastické chirurgie.
  • Blue Lake v národním parku Nelson Lakes se pyšní nejčistší vodou na světě.
  • Natáčení Pána Prstenů přineslo do novozélandského rozpočtu přibližně 200 milionů dolarů a tamější vláda nechala dokonce zřídit speciální ministerstvo, které peníze spravuje.

Zajímavá místa a památky na Novém Zélandu

Národní park Tongariro (Tongariro National Park)

Nejstarší národní park Nového Zélandu a jeden z nejstarších parků na světě, Národní park Tongariro, je jedním z nejkrásnějších míst Nového Zélandu. Park leží na Severním ostrově a na jeho území se nacházejí sopky pyšnící se četnými sopečnými aktivitami, které výrazně přispěly k formování a dnešnímu vzhledu parku. Park je vyhledáván zejména milovníky trekingu, protože zdejší horské túry patří k těm vůbec nejoblíbenějším. Prohlédnout si zde můžete i horu Ngauruhoe (Mount Ngauruhoe), která je z filmového plátna známá jako Hora osudu ležící v obávané zemi Mordor.

Záliv Bay of Islands

Další z turisticky velmi oblíbených destinací je i zátoka Bay of Islands. Najdete zde více než 140 ostrůvků i množství menších městeček, z nichž některá jsou historicky velmi významná. Právě v této oblasti došlo k podpisu významné Smlouvy z Waitangi (Treaty of Waitangi), která je považována za zakládající listinu země. Dnes je zátoka oblíbeným odpočinkovým místem, které je vhodné také pro provozování nejrůznějších vodních i jiných aktivit.

Hobitín (Hobbiton Movie Set)

Krásnou vesničkou plnou zeleně a domečků pro hobity nemusíte obdivovat jen ve filmu, ale můžete ji spatřit na vlastní oči. Vesnička, jež vznikla u města Matamata totiž nebyla po natáčení zničena, ale stal se z ní velmi vyhledávaný naučný park. Nic vám tak nebrání prohlédnout si domek Bilba Pytlíka ani další části filmového Kraje.

Jeskyně Waitomo (Waitomo Glowworm Caves)

Jeskynní komplex nacházející se na Severním ostrově láká turisty nejen svým stářím a umístěním, ale také drobnými světélky, která nevznikla lidským přičiněním. Jeskyně staré 30 milionů let, jež jsou umístěny téměř 50 metrů pod zemským povrchem, jsou domovem jistého druhu světlušek, jejichž svítící larvy umístěné na stěnách jeskyně vytvářejí dojem nádherné hvězdné oblohy.

Poloostrov Coromandel (Coromandel Peninsula)

Jen málokde na světě můžete na jednom místě najít tolik přírodních úkazů, kolik jich nabízí poloostrov Coromandel. Kromě starobylých pralesů a zajímavých hor zde najdete také oblíbenou Hot Water Beach, tedy pláž s termálními prameny tryskajícími přímo ze zlatavého písku, či jedno z nejfotografovanějších míst na světě, vápencových jeskyni Cathedral Cove. Poloostrov je součástí Severního ostrova, kde leží v regionu Waikato, přibližně dvě a půl hodiny cesty od Aucklandu.

Televizní věž Skytower

Ve městě Auckland můžete najít nejvyšší stavbu Nového Zélandu. Je jí televizní věz Skytower měřící 328 metrů. Věž se může pyšnit dvěma vyhlídkovými plošinami nabízejícími jedinečný výhled na město a třemi restauracemi. První vyhlídka se nachází ve výšce 190 metrů, tu druhou můžete nalézt o 30 metrů výše. Věž byla postavena koncem 90. let minulého století a je konstruována tak, aby přečkala i zemětřesení.

Milford Sound

Pokud chcete navštívit jedno z nejkrásnějších míst na světě, jehož dokonalá scenérie vás jednoduše okouzlí, měli byste se vydat na návštěvu Milford Sound. Jedná se o nejznámější novozélandský fjord ležící v Národním parku Fiordland, který je jedním z cílů téměř všech návštěvníků země. Fjord najdete na Jižním ostrově a samotnou cestu k němu mnozí považují za nezapomenutelný a krásný zážitek. Cestou můžete vidět vysoko se tyčící vrcholky hor, lesknoucí se jezera i množství míst, kde lze pozorovat horské papoušky. Samotný fjord Milford Sound poté nabízí opravdu úchvatnou podívanou. Průzračně čistou vodu lemovanou strmými útesy můžete brázdit vyhlídkovou lodí či na kajaku a pokud se vám poštěstí, spatříte i zvířecí obyvatele těchto vod, lachtany a tučňáky.

Jezero Wanaka (Lake Wanaka)

Na Jižním ostrově můžete najít i krásné jezero Wanaka obklopené jak jinak než nádhernou přírodou a také oblíbeným stejnojmenným městečkem. Právě město i přilehlé jezero je oblíbenou letní i zimní destinací pro řadu návštěvníků Nového Zélandu. Můžete se zde věnovat množství nejrůznějších aktivit, včetně lyžování, provozování nejrůznějších vodních sportů a turistiky. Návštěvu jezera můžete snadno spojit s prohlídkou nedalekého Národního parku Mount Aspiring. Okolní krásná krajina se pyšní ideálním klima a je jako stvořená pro pěstování vinné révy. Vychutnat si tak můžete i příjemnou procházku rozlehlými vinicemi spojenou s ochutnávkou lahodného vína. Ve městě poté můžete navštívit řadu zajímavých míst, včetně muzea věnovaného bojovému letectvu, které sídlí přímo na místním letišti.

Mount Cook

Nejvyšší hora Nového Zélandu ležící ve stejnojmenném národním parku na Jižním ostrově, jejíž název se do maorštiny překládá jako Aoraki. Hora se nachází v pohoří Jižní Alpy a tyčí se až do výše 3724 metrů. Samotný park je krásným místem zapsaným na Seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě množství vysokých hor zde můžete obdivovat také krásná ledovcová jezera a řadu dalších přírodních zajímavostí.

Toitu Otago Settlers Museum

Nejmladší a velmi moderní novozélandské muzeum, Toitu Otago Settlers, naleznete ve městě Dunedin. Muzeum sídlí v architektonicky velmi zajímavé budově, která vás jistě na první pohled zaujme. V muzeu se můžete podrobně seznámit s příběhem zakladatelů země i s dalšími lidmi žijícími ve městě. Najdete zde množství nejrůznějších exponátů, včetně řady fotografií. Vstup do muzea je bezplatný, účtována může být pouze návštěva speciálních výstav.

Nový Zéland je doslova rájem na zemi, který uchvátí každého milovníka panensky krásné neporušené přírody. Můžete vystoupat na nejvyšší horu Mount Cook, obdivovat zvířata žijící v nádherných národních parcích, vyzkoušet si adrenalinový zážitek v podobě oblíbeného bungee-jumpingu či se nechat hýčkat během koupele v horkých pramenech. Nový Zéland si určitě na první pohled zamilujete a žádná návštěva pro vás nebude dost dlouhá.

Předchozí článekZajímavosti v Thajsku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Myanmaru – památky a zajímavá místa k navštívení