Priština v Kosovu – kam se vydat a co navštívit?

7540
Letecký pohled na Prištinu | dbajurin/123RF.com
Letecký pohled na Prištinu | dbajurin/123RF.com

Rádi poznáváte evropské metropole? Těmi nejnavštěvovanějšími jsou Londýn, Paříž a Řím. Ale co hlavní města, do nichž nesměřují turisté masově? I ta mají co nabídnout. Jedním z nich je Priština, hlavní město Kosova.

Vítá vás Priština

Pokud vás lákají orientální památky, přijdete si v Prištině na své. Ovšem nejen jejich duchem to tu žije. Město prošlo vývojem. Úzké uličky se proměnily v široké bulváry a v současné době tu najdete i mnohé moderní stavby proměňující vzhled města. A nadále tu probíhá výstavba.

Muslimské památky

Město bylo v minulosti součástí Osmanské říše, a to ovlivňuje i vzhled jeho historické části. Prohlédnout si tu můžete několik památek pocházejících z tohoto období. Největší mešitou v Prištině představuje Sultánova mešita vystavěná Mehmedem II. Z 15. století pochází Mešita Çarshi a z 19. století je Mešita Jašar Paša.

Sultánova mešita vystavěná Mehmedem II. | dbajurin/123RF.com
Sultánova mešita vystavěná Mehmedem II. | dbajurin/123RF.com

Další osmanskou dominantu tvoří Sahat Kulla (Hodinová věž) z 19. století. Památka vyhořela a později byla zrekonstruována. V současnosti je v hodinové věži nový elektrický hodinový stroj z roku 2001.

Načerpejte zajímavé informace v muzeích

Rádi se seznamujete s historií měst prostřednictvím muzeí? Pak zamiřte do Kosovského muzea v Prištině. Je v něm oddělení archeologie, etnografie a přírodních věd. Jde o nejstarší instituci kulturního dědictví v Kosovu. Snad nejzajímavější je zdejší soška Bohyně na trůně, která je stará cca 6 000 let a její podoba se promítá i do znaku města.

Podívejte se rovněž do Etnologického muzea nebo Národní galerie.

Jaká místa v Prištině ještě navštívit?

Pokud vás zajímají náboženské památky, nemusíte jen do mešit. Ve městě je také Kostel svatého Mikuláše. Jde o srbský pravoslavný kostel.

Mezi moderní památky patří socha Billa Clintona v nadživotní velikosti (měří skoro tři metry). Stojí na bulváru, který je rovněž pojmenován po uvedeném prezidentovi. A proč zrovna bývalý americký prezident? Tamější lidé ho oslavují, protože v roce 1999 zaštítil útoky proti Jugoslavcům. Socha byla slavnostně odhalená v roce 2009 a kým jiným než Billem Clintonem.

Socha Billa Clintona v Prištině | chatdesbalkans/123RF.com
Socha Billa Clintona v Prištině | chatdesbalkans/123RF.com

V Prištině si také prohlédněte Skanderbegovu sochu. Je památkou na jednoho z největších albánských hrdinů. Bojoval proti Osmanské říši. Jeho sochy a další zajímavá místa s odkazem na něj najdete v mnoha dalších městech.

Skanderbegova socha v Prištině | elec/123RF.com
Skanderbegova socha v Prištině | elec/123RF.com

Chcete si na závěr vychutnat pěkný pohled na město (samozřejmě tím nemusíte prohlídku končit)? Vydejte se na Kopec mučedníků. Odtud si prohlédnete centrum Prištiny.

Příroda v okolí Prištiny

Nedaleko Prištiny se rozkládá pohoří Goljakt. Celkově je v okolí města krásná příroda lákající všechny, kteří propadli pěší turistice a chtějí poznat jiný kraj.

Pokud byste se však chtěli pokochat koutkem přírody v samotné Prištině, příliš možností nemáte. Přímo ve městě si oddychněte v Parku i Qytetit. Větší přírodní prostranství vám poskytne Park Gërmiana na okraji města. Místo je oblíbené pěšími turisty a cykloturisty (najdou tu mnohé stezky), ale i příznivci dalších sportů.

Výlet do Gračanici

Pokud rádi obdivujete staré historické památky, vyjeďte si do nedaleké Gračanici. Hlavní dominantou městečka je Gračanický kostel, který byl vystavěn již ve 14. století. A už předtím na tomto místě stával kostel (od šestého století). Prostor má úžasnou atmosféru. Není divu, že je místo chráněnou památkou UNESCO. Stala se jí jako první ze srbských pravoslavných památek.

Gračanický kostel v Kosovu | milosk/123RF.com
Gračanický kostel v Kosovu | milosk/123RF.com

I když zatím příliš turistů nesměřuje do Kosova, přeci jen návštěvníků přibývá. Země má rozhodně svůj turistický potenciál. Kromě příznivců památek a jiných zajímavých míst ve velkých městech země uchvátí hlavně milovníky pěší turistiky vyhledávajících horské oblasti (Šar, Prokletije, Kopaonik). Kam se tedy v Kosovu vydáte?

Předchozí článekDauhá v Kataru – co navštívit a zažít?
Další článekZpáteční letenky Praha – Milán za 810 Kč